NOWE MIESZKANIE. Klasyczna elegancja – łazienka w wersji pierwszej

2021-04-16 10:43 Materiał sponsorowany

Powracają tu odcienie złota i butelkowej zieleni, które nadały charakter części dziennej mieszkania. Podobnie jak w kuchni, klasyczne barwy, wzory oraz materiały zostały wykorzystane w niebanalny, intrygujący sposób. Udowadniają, że klasyka to niewyczerpane źródło wciąż nowych inspiracji.

Klasyczna elegancja – łazienka w wersji pierwszej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Jak urządzić łazienkę? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju łazienki przykładowego mieszkania w warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto pierwszy z nich, zatytułowany „Klasyczna elegancja”.

Jak osiągnąć niezobowiązujący szyk
Ada Skwira, Małgorzata Liebhart – WZ Studio

Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Ada Skwira, Małgorzata Liebhart – WZ Studio

Za zamkniętymi frontami (zabudowy nad stelażem toalety oraz szuflad pod umywalką) znajdują się schowki, dzięki którym wszystkie łazienkowe utensylia znikają z widoku. Z drugiej strony wielopunktowe oświetlenie – spoty, kinkiety, listwy LED – rozjaśnia wnętrze, dodając mu charakteru. Podkreśla, że w parciu o drewno, zieleń, lastriko, stare złocie i czerń, powstała tu oryginalna paleta kolorystyczna, pasującą do mieszanki stylów: lat 20., 60., eko, loftu – przywołanych tu w prostych, powściągliwych formach.

Gdy przekraczamy próg pomieszczenia, naszą uwagę zwraca mocny akcept wspomnianej na wstępie ciemnej zieleni. Widzimy ją na ścianie naprzeciwko drzwi, gdzie stanowi tło efektownego grzejnika drabinki w kolorze mosiądzu. Barwa ta wzbogaca także sufit, często traktowany po macoszemu i pokrywany białą farbą nie z powodu świadomej decyzji, ale z braku refleksji na ten temat. Może prezentowany projekt zainspiruje do bardziej twórczego podejścia do tej materii?

Butelkowy odcień zieleni ma również umywalka (Simas, dostępna w salonie Mise Ekskluzywne łazienki i kuchnie). Niestandardowy kolor sprawia, że urządzenie to mimo prostej formy przyciąga uwagę. Vintage'owe inspiracje tej nowocześnie klasycznej aranżacji podkreślają bateria umywalkowa Essence (Grohe, BODO Wyposażenie łazienek), okrągły wieszak na ręcznik Essentials (Grohe, BODO Wyposażenie łazienek) oraz zamontowany na lustrze kinkiet w duchu art deco (Vienna, KOMA Oświetlenie). A ponieważ lustro zostało zdwojone – tworzą je dwie tafle zestawione pod kątem prostym – mimo świeżych, nowoczesnych form wyposażenia i wystroju odczuwa się tu powiew minionych dekad. A jednocześnie wnętrze optycznie się otwiera i powiększa, staje znacznie bardziej przestronne niż w rzeczywistości.

Nietypowy kolor ma także WC. Podwieszany sedes Happy w kolorze czarnym (Duravit, Aleotti) uzyskał do kompletu czarny przycisk spłukujący. Zestaw ten efektownie i interesująco rysuje się na tle tak popularnego dziś również w łazience dekoru drewnianego.

Klasyczna elegancja – łazienka w wersji pierwszej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Niezwykle efektowną postać otrzymał natrysk. Szklana ścianka z dyskretnymi, choć złocistymi elementami montażowymi (Radaway, BODO Wyposażenie łazienek) chroni pomieszczenie przed rozpryskiem wody, ale nie dzieli optycznie pomieszczenia. Nie przesłania ponadto ani zachwycającej armatury prysznicowej Euphoria (Grohe, BODO Wyposażenie łazienek) w tym samym kolorze złota, ani olśniewających płytek Piano (L’Antic Colonial, BODO Wyposażenie łazienek). Biało-czarna mozaika o nietypowym wykroju (nawiązująca do płytek z kuchni) ma złote akcenty, które łączą się z metalowymi elementami aranżacji.

Klasyczna elegancja – łazienka w wersji pierwszej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Dekoracyjna ściana została efektownie oświetlona od góry ukrytą taśmą ledową. Było to możliwe, gdyż w całej łazience architektki nieco obniżyły sufit. W przypadku małych pomieszczeń zabieg ten pozwala poprawić proporcje wnętrza – pomaga uniknąć wrażenia „studni”. Daje też możliwość bezproblemowego wprowadzenia wielu punktów świetlnych. – Pamiętajmy, że w pomieszczeniach mokrych musimy zastosować odpowiednio szczelne oprawy. Warto sprawdzać specjalne klasyfikacje IP, które określają nam stopień ochrony przed wilgocią. Do łazienek wybieramy te z oznaczeniem IP 65 – zwraca uwagę Ada Skwira z pracowni WZ Studio. 

Delikatne tło, na którym wyraziście rysują się opisane dotąd rozwiązania, tworzą płytki Elburg beige (Arcana, Aleotti). W ogólnym odczuciu neutralne, mają jednak szlachetny, nieoczywisty wzór przeskalowanego lastrico – o bardzo dużej gradacji ziaren. Jest w tym jakieś przymrużenie oka, dzięki któremu elegancka łazienka nie ma w sobie nic z napuszenia. To samo można powiedzieć o prostym drewnianym taborecie Solvay (Jean Prouvé, Vitra, dostępny w salonie NAP), zawadiacko ustawionym pod mosiężnym grzejnikiem.

Akcja specjalna: Nowe Mieszkanie
 Murapol: propozycja aranżacji mieszkania

Autor: materiały prasowe MURAPOL

Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl prezentujemy pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.