Naprawa spłuczki podtynkowej. Jak naprawić cieknący geberit krok po kroku?

2021-04-19 8:38

Cieknąca spłuczka podtynkowa wcale nie musi skończyć się wezwaniem fachowca. Mimo że dostęp do niej jest utrudniony, naprawa spłuczki podtynkowej nie jest skomplikowana, a co za tym idzie – możliwa do wykonania bez zniszczenia zabudowy. Dobrym tego przykładem jest naprawa spłuczki geberit.

Spłuczki podtynkowe Geberit
Autor: materiały prasowe Geberit JAKOŚĆ PRIORYTETEM: Marka Geberit oferuje 25-letnią gwarancję na części zamienne oraz 10-letnią prawdziwą gwarancję na wszystkie elementy spłuczki podtynkowej.

Spis treści

 1. Na czym polega awaria spłuczki podtynkowej?
 2. Naprawa spłuczki podtynkowej. Jak naprawić spłuczkę podtynkową geberit?
 3. Uszkodzona spłuczka podtynkowa. Naprawa krok po kroku

Na czym polega awaria spłuczki podtynkowej?

Wynikiem awarii spłuczki podtynkowej jest lecąca z niej cały czas woda. Jeśli po spuszczeniu woda wciąż leci, oznacza to awarię zaworu spłukującego. W innym wypadku, kiedy woda zaczyna wyciekać już po napełnieniu zbiornika, problemem jest zawór napełniający.

Mimo że producenci konstruują je nieco inaczej, ogólna zasada ich działania jest taka sama. Dlatego też naprawa spłuczki podtynkowej geberit będzie tożsama z naprawą mechanizmu od innego producenta. W tym kontekście uwagę należy zwrócić na dwa wskazane wyżej zawory: spłukujący i napełniający.

Jako że uszkodzenie zaworów i innych komponentów zestawu jest trudne, najczęściej woda leci ze spłuczki podtynkowej wskutek zanieczyszczeń, które utrudniają pracę jej elementom ruchomym. Jeśli więc spłuczka geberit nie trzyma wody, często wystarczy oczyścić zawory z osadów. Dodatkowo konieczna może być wymiana elementów uszczelniających. Rzadko jednak zachodzi obowiązek wymiany całego zaworu.

Naprawa spłuczki podtynkowej. Jak naprawić spłuczkę podtynkową geberit?

Na pierwszy rzut oka naprawa spłuczki podtynkowej wydaje się trudna. Tego typu produkt nie ma bowiem widocznych otworów, a cały mechanizm kryje się pod glazurą.

W praktyce jest to czynność na tyle prosta, że obejdzie się bez konieczności pomocy serwisanta. Dostęp do wszystkich elementów podtynkowych odpowiedzialnych za spłukiwanie jest możliwy bez konieczności ingerencji w zabudowę. Służy do tego otwór rewizyjny, zakryty ozdobnym panelem z przyciskami do uruchamiania spłuczki.

Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak otworzyć spłuczkę podtynkową, oczyścić zawory z osadów i przywrócić prawidłowe działanie mechanizmu spłukiwania wody.

Uszkodzona spłuczka podtynkowa. Naprawa krok po kroku

 1. Demontujemy otwór rewizyjny, przesuwając przycisk do góry i odchylając jego górną część.
 2. Zwalniamy blokadę kołków trzymających ramkę, odsuwając suwaki i obracając ich dźwignie o 90 stopni, po czym demontujemy ramkę wraz z kołkami. Uwaga! W niektórych modelach ramka jest przymocowana wkrętami!
 3. Demontujemy popychacze poruszające dźwignią unoszącą zawór. Następnie wciskamy dźwigienki znajdujące się po obu stronach płytki zakrywającej otwór rewizyjny, po czym ją zdejmujemy.
 4. Zakręcamy zawór odcinający dopływ wody do zbiornika, obracając niebieskie pokrętło maksymalnie w prawo.
 5. Wciskamy i przytrzymujemy niebieski przycisk, który otwiera zawór spustowy. Wyjmujemy znajdującą się za nim konsolę, wciskając dźwigienki blokujące zatrzask. Konsole wyjmujemy w górę i odchylamy do siebie, uwalniając przy tym haczyki, które uwalniają cięgła zaworu spustowego.
 6. Odłączamy wężyk do zaworu odcinającego, odkręcając delikatnie jego nakrętkę.
 7. Zwalniamy zatrzask zaworu napełniającego, ściskając dwie niebieskie dźwigienki i wyciągamy go przez otwór. Ściskamy dwie czarne dźwigienki i wyjmujemy też zawór spustowy.
 8. Czyścimy zawór spłuczki, wypinając śrubę, na której wisi pływak i zsuwając niebieski element zamykający. Spłukujemy nagromadzony osad pod strumieniem bieżącej wody i zakładamy go z powrotem.
 9. Czyścimy zawór spustowy, spłukując go pod bieżącą wodą lub przecierając szmatką. Zdejmujemy i czyścimy (wymieniamy) gumową uszczelkę.
 10. Wkładamy z powrotem zawór spustowy, aż zaskoczy jego blokada. Ustawiamy w pozycji pionowej jego cięgła i sprawdzamy, czy swobodnie opadają.
 11. Wkładamy z powrotem zawór napełniający do momentu, aż usłyszymy zatrzaśnięcie jego blokady.
 12. Przykręcamy wężyki do zaworu odcinającego. Uwaga! Obracać ma się tylko nakrętka, nie wężyk.
 13. Montujemy konsolę: zaczepiamy wiszące z tyłu zaczepy cięgła zaworu spustowego, wciskamy niebieskie przyciski, sprawdzamy, czy zawór unosi się i opada.
 14. Otwieramy zawór odcinający, odkręcając pokrętło maksymalnie w lewo. Sprawdzamy, czy zawory działają w prawidłowy sposób.
 15. Wkładamy płytkę maskującą, zaczynając od jej dolnej części.
 16. Mocujemy ramkę przez wsunięcie kołków w otwory, aby ich dźwignie były skierowane poziomo do środka. Obracamy dźwigienki (lewą w dół, prawą w górę) i blokujemy je niebieskimi suwakami (lewy w dół, prawy w górę).
 17. Montujemy popychacze i zakładamy panel, zaczynając od dołu i dociskając jego górną część.

Naprawa spłuczki podtynkowej nie jest więc niczym skomplikowanym, aczkolwiek wymaga poświęcenia odrobiny czasu. Tyczy się to spłuczek wszystkich producentów, nie tylko spłuczki geberit.

Mini-las w domu: zobacz, czy znasz wszystkie te rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
chamedora wytworna
Kamienne posadzki i okładziny ścienne w łazienkach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE