Mała łazienka z prysznicem - inspiracje. Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem w bloku?

2024-05-27 16:33

Mała łazienka aż prosi się o kabinę prysznicową. Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem w bloku? Podpowiadamy, jaka kabina prysznicowa do małej łazienki jest najlepsza, jaki brodzik wybrać, a może zdecydujesz się na prysznic bez brodzika? Oto 19 zdjęć małej łazienki z prysznicem.

Spis treści

  1. Mała łazienka z prysznicem czy wanną?
  2. Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem w bloku?
  3. Jaki prysznic do małej łazienki? Jaki kształt kabiny?
  4. Ścianki kabiny prysznicowej
  5. Prysznic bez brodzika, prysznic walk-in
  6. Mała łazienka z prysznicem. Inspiracje, 19 zdjęć
  7. Łazienka - pomysły na niewielką i nowoczesną przestrzeń. "To wnętrze to wynik kompromisu"

Mała łazienka z prysznicem czy wanną?

Mała kabina prysznicowa czy wanna w małej łazience? Urządzając małą łazienkę, bardzo często jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z dużej i wygodnej wanny na rzecz prysznica. Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej w połączeniu z funkcjonalnymi rozwiązaniami to połowa sukcesu. Zobacz, w jaki sposób zaaranżować małą łazienkę z prysznicem! Jaka kabina prysznicowa będzie wygodna, a może warto zdecydować się na prysznic bez brodzika?

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem w bloku?

W małej łazience w bloku najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe przyścienne, czyli takie, które stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia. Możemy zdecydować się na kabiny prysznicowe narożne, które będą świetnym zagospodarowaniem wolnej przestrzeni w małej łazience.

Jaki prysznic do małej łazienki? Jaki kształt kabiny?

W kwestii kształtu kabiny mamy duży wybór. Możemy zdecydować się na kabinę prysznicową w formie bryły o podstawie kwadratu, prostokąta, owalu albo wieloboku. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, zastanówmy się nad wyborem drzwi prysznicowych.

Najwygodniejsze okażą się drzwi prysznicowe skrzydłowe, które otwierają się na jedną lub dwie strony. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj drzwi wymaga wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli dysponujemy małą i ciasną łazienką, optymalnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Ważnym aspektem przy wyborze kabiny prysznicowej są także jej ścianki. Zazwyczaj wykonywane są z tworzywa albo ze szkła hartowanego.

Wielkość kabiny prysznicowej warto uzależnić od powierzchni łazienki. Za standardową kabinę uważa się taką z brodzikiem 80x80 cm.

Ścianki kabiny prysznicowej

Wykonane z tworzywa będą zdecydowanie tańsze i lżejsze, jednak bardziej narażone na uszkodzenia. Natomiast szkło hartowane zastosowane pod prysznicem będzie bardziej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zarysowania i łatwiejsze w czyszczeniu. Tym bardziej że obecnie są kabiny prysznicowe ze szkłem, które pokryte są powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się brudu i kamienia.

Prysznic bez brodzika, prysznic walk-in

Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem są prysznice bez brodzika. Wówczas do rozwiązania pozostaje nam jedna, ale bardzo ważna kwestia - jak zaprojektować odpływ? W przypadku pryszniców bez brodzika odpływ możemy zaplanować na dwa sposoby: bezpośrednio w podłodze lub w ścianie.

Jeśli chcemy, aby powierzchnia prysznicowa nie wystawała ponad poziom podłogi, zdecydujmy się na pierwsze rozwiązanie. Pod powierzchnią musi zmieścić się odpływ kanalizacyjny, który układa się na warstwie styropianu. Na nim instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem – punktowym bądź liniowym, zamontowanym równolegle do ściany krawędzi kabiny prysznicowej. Łączna grubość wszystkich warstw wynosi ok. 12 do 15 cm.

Drugim, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w kwestii odpływu, jest zlokalizowanie go w ścianie. Syfon z odpływem montuje się wówczas na specjalnym stelażu, dodatkowo z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej. Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni pomiędzy ścianką a obudową stelaża. W końcowym efekcie widoczna jest tylko płytka maskująca i niewielka szczelina, przez którą odpływa woda.

Mała łazienka z prysznicem. Inspiracje, 19 zdjęć

Łazienka - pomysły na niewielką i nowoczesną przestrzeń. "To wnętrze to wynik kompromisu"

Wmarzona łazienka Polaków