Łazienka w mieszkaniu na wynajem. Podpowiadamy, jak urządzić uniwersalną łazienkę

2023-06-27 9:24

Jaka powinna być w mieszkaniu na wynajem? Przede wszystkim czysta, estetyczna i uniwersalna. Bo przeważnie przez jej pryzmat oceniane jest lokum oglądane pod kątem najmu.

Łazienka to pomieszczenie, na podstawie którego łatwo się domyślić, ile lat ma budynek lub kiedy był przeprowadzany ostatni remont. Dlatego przygotowując mieszkanie pod wynajem, trzeba poświęcić jej dużo uwagi.

Kluczowe są czystość i uniwersalny design. Stara ceramika, kafle pamiętające poprzedni wiek czy nieosłonięte rury kanalizacyjne skutecznie odstraszają potencjalnych lokatorów. Doprowadzenie wnętrza do dobrego stanu często wiąże się z kosztami, które w ogólnym rozrachunku warto ponieść.

Zainwestujmy w jakościowe wyposażenie, a oszczędności poszukajmy, np. wykańczając ściany niedrogimi płytkami lub farbą. Postawmy na neutralną aranżację okraszoną modnymi akcentami. Dobre wrażenie robią ponadczasowe biel, szarość i kolory ziemi, a także naturalne wzory i materiały.

Gdy najemca zobaczy łazienkę, w której z przyjemnością będzie zaczynał każdy dzień, lepiej oceni całe mieszkanie.

Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie na wynajem. Metody, które zachęcą najemców i oszczędzą Ci kłopotów

Łazienka w mieszkaniu na wynajem
Autor: Zagórny Studio Urządzając od podstaw lub odnawiając mieszkanie na wynajem, warto pamiętać o trendach. Butelkowa zieleń, podłoga vintage i złote dodatki (na zdj. projekt Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design) zachwycą niejednego estetę, który wie, co jest modne we wnętrzach.
To warto wziąć pod uwagę

1. Umywalka, wanna lub brodzik i miska WC muszą być w bardzo dobrym stanie. Pęknięcia, zacieki czy wzornictwo sprzed wielu lat sprawiają, że nawet czysta łazienka wygląda na zaniedbaną i niehigieniczną.

2. Jeśli absolutnie nie mamy pomysłu, jak odnowić starą łazienkę, warto zgłosić się do architekta wnętrz. Koszt projektu metamorfozy jednego pomieszczenia będzie niewielki, a rozwiązania zaproponowane przez profesjonalistę – sprawdzone i konkretne.

3. Często niedroga nowa armatura, lustro czy zestaw akcesoriów wystarczą, aby tchnąć w łazienkę powiew świeżości.

Zobacz też: Poradnik dla wynajmujących mieszkanie — to musisz wiedzieć! 

Mniej znaczy więcej
Alina Badora
Alina Badora, architektka wnętrz, alinabadora.pl

ŁAZIENKI W BLOKACH WIELORODZINNYCH CZĘSTO MAJĄ POWIERZCHNIĘ OK. 3,5 M². WBREW POZOROM POMIESZCZENIE O TAK MAŁYM METRAŻU MOŻE BYĆ ZAPLANOWANE FUNKCJONALNIE.

Z mojego doświadczenia wynika, że prysznic wygrywa z wanną. Jest uniwersalny, bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Dlatego urządzając łazienkę w mieszkaniu na wynajem (przeważnie niewielką), nie starajmy się za wszelką cenę zmieścić w niej wanny, myśląc, że podwyższy standard naszej oferty. Zastosowanie natrysku pomaga także zaoszczędzić miejsce, które możemy przeznaczyć np. na pralkę. To z kolei sprawia, że nie musimy chować urządzenia pod blatem z umywalką, więc zyskujemy sporo przestrzeni do przechowywania. Warto pamiętać o tym, by dopasować gabaryty wyposażenia do powierzchni łazienki. Często nam się wydaje, że im większa umywalka, szafka czy pralka – tym lepiej. Niestety, na niedużej powierzchni to się nie sprawdza. Musimy mieć wolną przestrzeń na wyjście spod prysznica, swobodne wycieranie ciała, nachylanie się nad umywalką czy korzystanie z toalety. Proporcje wyposażenia mają także duży wpływ na estetykę wnętrza. Za duże meble i sprzęty przytłoczą małą łazienkę, która będzie się wydawać jeszcze mniejsza i niewygodna.

Łazienka w mieszkaniu na wynajem
Autor: Mikołaj Dąbrowski Na zdj. łazienka z dużym prysznicem, projekt: Good Vibes Interiors.
To jest ważne

1. Ekologiczne rozwiązania. Wybierz sprzęty i wyposażenie, które zmniejszają zużycie wody, prądu. Poinformuj o nich osobę oglądającą mieszkanie – gwarancja niższych rachunków będzie dużą zaletą twojej oferty.

2. Zapewnienie prywatności. Jest ważne, gdy wynajmujesz mieszkanie kilku, niekoniecznie bliskim sobie osobom, np. studentom. Każdy z lokatorów powinien czuć się w łazience komfortowo, mieć miejsce na swoje rzeczy.

3. Bezpieczeństwo. Oprawy oświetleniowe oraz gniazdka elektryczne muszą spełniać odpowiednie normy, świadczące o tym, że mogą być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności lub mieć kontakt z wodą.

4. Łatwość utrzymania porządku i czystości. Lokator powinien mieć pewność, że nie będzie miał problemu z dbaniem o łazienkę. Odda mieszkanie w takim stanie, w jakim je wynajął.