Łazienka bez płytek. Jak tanio zrobić łazienkę bez płytek?

2024-02-26 8:46

Jak urządzić łazienkę bez płytek? Czy łazienka bez płytek ma w ogóle rację bytu? Czasy, kiedy kafelkami wyłożony był każdy centymetr tego pomieszczenia, już dawno minęły. Co zamiast płytek w łazience? Doskonale sprawdzi się tapeta, boazeria, spiek kwarcowy, a nawet pomalowana odpowiednią farbą ściana!

Spis treści

 1. Czy w łazience muszą być płytki? Co zamiast płytek w łazience?
 2. Jak tanio zrobić łazienkę bez płytek? 
 3. Łazienka bez płytek? Sięgnij po farbę!
 4. Jak urządzić łazienkę bez płytek? Zdjęcia w łazience
 5. Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?
 6. Łazienka bez płytek. Boazeria do łazienki
 7. Fototapeta w łazience. Łazienka bez płytek
 8. Łazienka bez płytek. Jak urządzić łazienkę bez płytek? Zdjęcia

Czy w łazience muszą być płytki? Co zamiast płytek w łazience?

Projekty łazienek mogą być zindywidualizowane nie tylko pod względem wyposażenia, ale także wystroju. Łazienka to miejsce w domu, gdzie możemy sobie pozwolić na wnętrzarskie eksperymenty. Pokazujemy wam duże i małe łazienki, które nie mają tradycyjnych płytek na ścianach.

Łazienka bez płytek. Co zamiast płytek w łazience?

 • grafiki
 • zdjęcia
 • malowidła
 • cegły
 • tapety
 • okładziny kauczukowe
 • spiek kwarcowy

Jak tanio zrobić łazienkę bez płytek? 

Łazienka bez płytek? Sięgnij po farbę!

Współczesne trendy łazienkowe zalecają minimalne użycie płytek — tylko w strefie mokrej. Czy łazienka bez płytek jest praktyczna? Czym wykończyć ściany w łazience? Wcale nie kłaść kafelków na ścianie, a może tylko w niektórych miejscach? Właśnie tak!

Jaka farba do łazienki zamiast płytek? Możemy się zdecydować na malowanie łazienki, ale pamiętajmy, by wybrać farby przeznaczone do łazienki, które są odporne na wilgoć.

Zdecydujmy się na takie rozwiązanie, gdy nie mamy kabiny prysznicowej lub kiedy zależy nam na stworzeniu specyficznego wystroju łazienki, np. łazienki prowansalskiej, rustykalno-romantycznej albo po prostu nie chcemy dużo inwestować w wyposażenie łazienki.

Warto wiedzieć: do malowania łazienki najczęściej używa się farb lateksowo-akrylowych albo ceramicznych. Zawsze też należy się upewnić, czy producent zaleca daną farbę do łazienki (często też do kuchni). To zresztą możemy odnotować w nazwie farby.

Łazienka bez płytek
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Jak urządzić łazienkę bez płytek? Zdjęcia w łazience

Kolaż ze zdjęć na ścianie łazienki jest bardzo mocnym akcentem. Wymaga więc stonowanej oprawy, np. jasnych płytek do łazienki. Wrażenie większej przestrzeni w łazience da rozproszone światło z wielu halogenowych lampek. Iluzję podtrzymują podwieszany sedes i szafka na nóżkach — im mniej elementów dotyka podłogi, tym łatwiej osiągnąć wrażenie przestronności w małej łazience.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Do malowania łazienki stosuj specjalne farby łazienkowe, które nie przepuszczają wilgoci w głąb, a pozwalają ścianie oddychać. Jeśli łazienka jest spora, postaw wannę w oddaleniu od ściany – to uchroni tynk przed zalewaniem.

Jeżeli wanna musi stać przy ścianie w łazience, możesz zastosować wielkoformatową fototapetę albo w miejscu płytek przykleić lustrzaną taflę (dodatkowo zyskasz optyczne powiększenie przestrzeni).

Łazienka bez płytek. Boazeria do łazienki

Ciekawy efekt wykończenia ściany w łazience daje boazeria: kasetonowa, z listew lub z desek łączonych na wpust. Można ją pomalować na jeden lub kilka kolorów.

Takie wykończenie ścian łazienki nadaje wnętrzu styl i miłe ciepło, które zawsze lubimy. Łazienka bez płytek nabierze ciekawego i przytulnego charakteru, a kolor ścian w łazience na pewno będzie łatwiej zmienić w kolejnym sezonie niż inwestować w nowe płytki.

Boazerię w łazience można układać na całą wysokość pomieszczenia lub tylko na części ściany (boazeria angielska). Wykonać zaś ją można z różnych materiałów.

Alternatywę dla drewna stanowią chociażby panele z różnorodnych tworzyw sztucznych (np. winylowe). Wyróżniają się one dobrą odpornością na wilgoć, a dzięki nowoczesnym technologiom łudząco przypominają inne materiały — drewno czy kamień.

Łazienka bez płytek
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Fototapeta w łazience. Łazienka bez płytek

Fototapeta w łazience, w której jest dużo pary? Dlaczego nie? Musi jednak być zabezpieczona przed wilgocią (laminowana lub jak ta – naklejona na szkło). Sfotografowane z perspektywy weneckie mosty dodały wnętrzu łazienki głębi. Te efekt spotęgowały także lustra (kryją się za nimi półki na kosmetyki). Znakomity pomysł na ożywienie i powiększenie małej łazienki.

Murator Remontuje: Szybka metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany

Łazienka bez płytek. Jak urządzić łazienkę bez płytek? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić małą łazienkę w bloku? 61 zdjęć z prawdziwych polskich mieszkań

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny