Aranżacja małej łazienki tak, aby była funkcjonalna i estetyczna, wcale nie jest łatwa. Właściciele 3,6-metrowej łazienki na zdecydowali się na remont, którego podstawowym warunkiem było umieszczenie w niej wanny. To na niej gospodarzom zależało najbardziej! Tym wymaganiom dotyczącym aranżacji łazienki musiały sprostać projektantki z Qbik Design czyli Karolina Wilk i Ewelina Szymańczak.

Aranżacja małej łazienki: wanna w roli głównej!

Pierwsza koncepcja małej łazienki zakładała dominację koloru białego, który optycznie powiększa pomieszczenie. Jak się okazało pierwszy projekt łazienki przeszedł ewolucję i do bieli dołączyła czerń w postaci płytek, szafki pod umywalką i oryginalnej tapety z lwami. Zresztą motyw tych zwierząt przewija się w aranżacji prezentowanej na zdjęciach łazienki wielokrotnie, głównie w postaci dodatków i nadaje charakteru łazience. Kolejnym niezaplanowanym elementem w aranżacji biało-czarnej łazienki stały się wzorzyste płytki podłogowe, które wlaściciele odkryli podczas zakupów. Elementem obowiązkowym w łazience była wanna, którą nie tylo udało się zmieścić w pomieszczeniu, ale również kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Rozmieszczenie łazienki uniemożliwiło jednak zainstalowanie na wannie szklanego parawanu nawannowego, który jest doskonałą formą ochrony przed pryskającą wodą. Instalacja parawanu w tak małej łazience utrudniłaby wygodne mycie wanny, dlatego właściciele zdecydowali się na instalację najprostszego rozwiązania czyli zasłony prysznicowej zamontowanej na tradycyjnym drążku. Ilość mebli w 3,6 metrowej łazience została ograniczona do minimum. Znalazła się w niej jedynie szafka pod umywalkę wykonana na zamówienie z lakierowanego na wysoki połysk MDF-u. Blat i fragment ściany pod lustrem wyłożono załamującymi światło płytkami.

Porada architektów z Qbik Design: czy można położyć tapetę w łazience?

Zanim zapadnie decyzja o tapetowaniu łazienki, należy upewnić się, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Ważny jest również wybór miejsca tapety w łazience - najlepiej z dala od tzw. mokrych stref. Następny krok to wybór odpowiedniego gruntu (specjalnie przeznaczonego do łazienek) i kleju do tapet (wodoodpornego). Fachowy montaż tapety w łazience jest konieczny, żeby uniknąć odklejania się tapety pod wpływem wilgoci. W warunkach, które panują w łazience, najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa. Przy kupowaniu warto zerknąć na oznaczenia. Widniejący na rolce symbol trzech fal oznacza odporność na mycie. Jeszcze bardziej odporna będzie tapeta w łazience z symbolem fal i szczotki.

Biało-czarna łazienka: kosztorys

Prezentowana biało-czarna łazienka kosztowała 5 896 zł. Poniżej podajemy szczegółowy kosztorys łazienki:

 • wanna Saniform Kaldewei, allegro.pl 640 zł
 • bateria wannowa Eliptic Deante, allegro.pl 420 zł
 • umywalka Diverta Roca, allegro.pl 495 zł
 • bateria umywalkowa Cosmopolitan, Grohe 380 zł
 • płytki ścienne białe, płytki123.pl 600 zł
 • płytki podłogowe Vives, omnicom.com.pl 410 zł
 • płytki Cubica Negro, galerievenis.pl 440 zł
 • komplet WC Geberit + Roca, allegro.pl 1275 zł
 • oświetlenie, allegro.pl 250 zł
 • szafka na zamówienie 650 zł
 • tapeta Cashmere Lion, Decodore  336 zł