Łazienka Anny jest długa i wąska. Mimo to urządziła ją obłędnie i nie wydała majątku

2023-05-05 13:50

To jej pierwsze własne mieszkanie, a w nim pierwsza łazienka. Anna postanowiła, że nie wyda majątku, a mimo to urządzi ją oryginalnie i wygodnie. W taki sposób, by spełniała potrzeby osoby lubiącej porządek, która jednak ma mało czasu na sprzątanie.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka nie należy do najmniejszych, ale jest długa i nieustawna. Chciałam, by odróżniała się od wyłożonych glazurą „kostek” – mówi Anna, która nie lubi typowych rozwiązań, a jeszcze bardziej szorowania fug i polerowania płytek.

– Jestem zapracowana i zabiegana, ciągle brakuje mi czasu. Cenię sobie ład i czystość. Łazienka miała się szybko sprzątać – podkreśla. Projektantka podporządkowała wszystkie rozwiązania tej wytycznej. Brak otwartych półek i wieszaków zmusza do chowania kosmetyków i ręczników do głębokich szuflad w szafce pod umywalką. To jedyny mebel w łazience.

Pralka stanęła w zabudowie kuchennej, bo w wąskim pomieszczeniu się nie mieściła. Anna chciała mieć obszerny prysznic typu walk-in (żadnego obijania się łokciami o ścianki), jak najprostszy w formie, pozbawiony takich elementów jak wsporniki czy uszczelki, które z czasem pokrywają się kamieniem.

Ceglane ściany również są odporne na zabrudzenia. To płytki elewacyjne powstałe z pociętych starych cegieł. Niestraszna im wilgoć i różnice temperatur, więc świetnie nadają się do łazienki. – Najfajniejsze jest to, że wchodząc, nikt nie spodziewa się cegieł. Robią wrażenie, zaskakują. I o to właśnie chodziło – podsumowuje Anna.

DOPASOWANIA

Do ceglanej ściany dobrano podłogę z płytek drewnopodobnych – harmonizujących z drewnianą podłogą w pozostałej części mieszkania. W strefie prysznicowej oraz przy toalecie położono białe polerowane kafelki, pasujące do szafki z lakierowanego MDF-u. Podwieszany sufit ukrywa listwę LED.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka z prysznicem
Autor: Mariusz Bykowski

HARMONIJNIE

– Jeżeli w łazience chcecie zastosować mocny, charakterystyczny motyw przewodni, warto zrównoważyć go neutralnymi kolorami i materiałami. W tej drugoplanowej roli świetnie sprawdzają się białe i beżowe płytki, które uspokajają wnętrze – mówi projektantka Karolina Wilk.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski

ŁĄCZENIE PRZECIWIEŃSTW

Surowość cegły podkreślają nierówne fugi, które wykonawca żmudnie nakładał palcem. Z chropowatą ścianą kontrastuje gładka umywalka i szafka. Jedyny ozdobny element to lustro w rzeźbionej ramie.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski
Sposób na długą, wąską łazienkę

Łazienka Anny ma wymiary 3,5x2 m. Przy samym wejściu znajdują się przewody kominowe, które należało zabudować. W długim wąskim pomieszczeniu umiejscowienie ceramiki i zabudowy meblowej narzuca się samo: można je ustawić tylko przy dłuższej ścianie. Przy krótszej zdecydowałyśmy się na duży prysznic, w którym zamiast cegły zastosowałyśmy białe płytki. Odcięcie najodleglejszego końca łazienki przez zmianę okładziny ściennej znacznie poprawiło proporcje. Ponieważ kabina jest transparentna, a podłoga płynnie przechodzi w brodzik, wnętrze nie zmniejszyło się optycznie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE