Łazienka - pomysły na niewielką i nowoczesną przestrzeń. "To wnętrze to wynik kompromisu"

2024-01-29 15:00

Łazienka Marty i Kamila ma 4 m². – Lubię jasne przestrzenie, a Kamil ciemne akcenty. Ja potrzebowałam miejsca, które doda mi rano energii. On spokojnej oazy, do wyciszenia się po ciężkim dniu – mówi Marta. Ich łazienka to wynik kompromisu. Jak urządzić nowoczesną łazienkę, która spełni różne wymagania? Zobaczcie.

Spis treści

  1. Zmiany w układzie funkcjonalnym
  2. Prysznic walk-in
  3. Drewno i marmur — nowoczesne materiały
  4. Przechowywanie w łazience
  5. Długi blat łazienkowy
  6. Ściana prysznicowa
Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Zdecydowaliśmy się na biel, czerń, odcień drewna dębu i odrobinę zieleni. Za punkt wyjścia przyjęliśmy gresowe kafle ze wzorem marmuru, które pojawiają się także w korytarzu i kuchni, zapewniając wnętrzom stylistyczną spójność – wyjaśnia właścicielka mieszkania i autorka projektu Marta Ogrodowczyk. Gres uzupełniła białą ceramiką sanitariatów i czarną – płytek w jodełkę. Przy pomocy metalu i szkła dodała łazience nowoczesności. Całość ociepliła drewnianymi meblami.

Zmiany w układzie funkcjonalnym

Jednak zanim przeszła do projektowania szafek i doboru detali, skupiła się na układzie pomieszczenia. – Deweloper przewidział toaletę na ścianie vis-à-vis wejścia, co nie do końca nam odpowiadało. Przesunęliśmy ją bliżej drzwi, a te z kolei 15 cm w stronę prysznica. Nie chcieliśmy, by bryła muszli była widoczna w świetle drzwi – tłumaczy Marta.

Prysznic walk-in

Na prawo od wejścia, za szklaną taflą długości 110 cm, ulokowano prysznic. Prysznic typu walk-in, bezbrodzikowy, wyłożony tymi samymi kaflami co ściana przy umywalce. – Taki zabieg optycznie powiększył wnętrze – dodaje architektka. Szyba została osadzona w „fudze”, centymetrowej przestrzeni między płytkami na podłodze oraz ścianie. Jest stabilna, nie wymaga dodatkowych okuć.

Znajdujące się naprzeciwko niej szafki zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Czy kryje się w nich też pralka? – Nie, zdecydowaliśmy inaczej, wynieśliśmy ją do specjalnego składzika w korytarzu – mówi właścicielka.

Przeczytaj też: Mała łazienka z prysznicem - inspiracje. Jak zaplanować małą łazienkę?

Drewno i marmur — nowoczesne materiały

Dokładnie w osi drzwi znajduje się łączenie dwóch rzędów płytek podłogowych, w tej samej linii fuga „przechodzi” na ścianę. – Uwielbiam klarowne podziały, ciągłość, dokładność – wyznaje projektantka. – Kiedy zaprzyjaźniony stolarz, zapytał mnie, gdzie zamontować umywalkę, odpowiedziałam, że konsekwentnie, w osi drzwi i pośrodku fugi. Nic nie odpowiedział, tylko parsknął śmiechem.

Łazienkę przed przesadną symetrią chronią lustro i wiszące lampy – przesunięte lekko w lewo. Tym ostatnim zmieniono zbyt duże (według Marty i Kamila) podsufitki. Zastąpiły je mniejsze elementy lamp Aquaform.

Przechowywanie w łazience

Obudowa stelaża podtynkowego ma 20 cm głębokości. Łączy się z szafką (bezuchwytową, otwieraną na klik), a ta z kolei – z wiszącą szafką podumywalkową. Wnęka w narożniku służy do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Mieści się w niej również gniazdko z suszarką do włosów. Tuż nad nią moduł z otwartymi półkami. – Musieliśmy zrezygnować z zamykanego frontu z uwagi na wiszące obok lampy oraz kratkę wentylacyjną – mówi Marta.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

Długi blat łazienkowy

…Marta i Kamil trzymają tylko rzeczy potrzebne w danej chwili. Pozostałe chowają w szafkach, szufladach. – Dzięki temu sprzątanie łazienki odbywa się ekspresowo. Nawet kosz na śmieci ukryliśmy w szafce. Nie chcieliśmy mieć go na widoku – tłumaczą.

Ściana prysznicowa

Płytki ułożone w jodełkę pokrywają całą ścianę prysznicową. – Mnóstwo osób odradzało nam czarne kafle. Przestrzegano nas przed osadami wapiennymi, które miały się na nich gromadzić. Wybraliśmy jednak dobre jakościowo płytki. Zaimpregnowaliśmy je zaraz po remoncie i… wszystko gra. Nie mamy problemów z kamieniem – cieszy się para.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Światło – ważna sprawa
Marta Ogrodowczyk, Marta Ogrodowczyk Studio, martaogrodowczyk.pl
Marta Ogrodowczyk, Marta Ogrodowczyk Studio, martaogrodowczyk.pl

Poza jasnym, najlepiej neutralnym w barwie, oświetleniem górnym – w łazience przydaje się także lampa nad lustrem, która rozjaśnia nam twarz podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy wnętrze ma służyć jako miejsce relaksu, warto pomyśleć o dodatkowych punktach, pomagających tworzyć nastrój. W tej roli sprawdzą się listwy LED lub spoty w przestrzeni prysznica czy podświetlenie półek i wnęk. Kluczowa kwestia to bezpieczeństwo. Do łazienki zaleca się oprawy o szczelności IP44, a w newralgicznych miejscach narażonych na kontakt z wodą – IP65. Dobrze też w porę zastanowić się nad lokalizacją włączników, aby nie musieć wychodzić z łazienki w celu zmiany sceny świetlnej.

Zobacz też: Mała łazienka w pięknych kolorach. Na podłodze wzorzysty dywan, na ścianach - sztukateria