Łazienka 4x4, czyli w czterech kolorach i czterech materiałach. "To wnętrze to wynik kompromisu"

2022-12-13 13:42

– Lubię jasne przestrzenie, a Kamil ciemne akcenty. Ja potrzebowałam miejsca, które doda mi rano energii. On spokojnej oazy, do wyciszenia się po ciężkim dniu – mówi Marta. Ich łazienka jest udanym wynikiem kompromisu. Bazuje na czterech kolorach i czterech materiałach. Łączy wszystkie potrzeby pary.

Marta
Autor: Mariusz Bykowski Marta. Z zawodu architektka. Prowadzi pracownię architektoniczną i sklep Noteka z designerskimi artykułami biurowymi. Prywatnie ceni sobie spotkania z przyjaciółmi i tworzenie domowej dżungli (ubolewa nad brakiem okna w łazience). Jej narzeczony Kamil jest programistą, miłośnikiem minimalizmu i nowinek technologicznych. W wolnych chwilach gra w squasha. Oboje przywiązują dużą wagę do detali.

Zdecydowaliśmy się na biel, czerń, odcień drewna dębu i odrobinę zieleni. Za punkt wyjścia przyjęliśmy gresowe kafle ze wzorem marmuru, które pojawiają się także w korytarzu i kuchni, zapewniając wnętrzom stylistyczną spójność – wyjaśnia właścicielka mieszkania i autorka projektu Marta Ogrodowczyk.

Gres uzupełniła białą ceramiką sanitariatów i czarną – płytek w jodełkę. Przy pomocy metalu i szkła dodała łazience nowoczesności. Całość ociepliła drewnianymi meblami. Jednak zanim przeszła do projektowania szafek i doboru detali, skupiła się na układzie pomieszczenia. – Deweloper przewidział toaletę na ścianie vis-à-vis wejścia, co nie do końca nam odpowiadało. Przesunęliśmy ją bliżej drzwi, a te z kolei 15 cm w stronę prysznica. Nie chcieliśmy, by bryła muszli była widoczna w świetle drzwi – tłumaczy Marta.

Na prawo od wejścia, za szklaną taflą długości 110 cm, ulokowano prysznic. Bezbrodzikowy, wyłożony tymi samymi kaflami co ściana przy umywalce. – Taki zabieg optycznie powiększył wnętrze – dodaje architektka. Szyba została osadzona w „fudze”, centymetrowej przestrzeni między płytkami na podłodze oraz ścianie. Jest stabilna, nie wymaga dodatkowych okuć.

Znajdujące się naprzeciwko niej szafki zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Czy kryje się w nich też pralka? – Nie, zdecydowaliśmy inaczej, wynieśliśmy ją do specjalnego składzika w korytarzu – mówi właścicielka.

W JEDNEJ LINII

Dokładnie w osi drzwi znajduje się łączenie dwóch rzędów płytek podłogowych, w tej samej linii fuga „przechodzi” na ścianę. – Uwielbiam klarowne podziały, ciągłość, dokładność – wyznaje projektantka. – Kiedy zaprzyjaźniony stolarz, zapytał mnie, gdzie zamontować umywalkę, odpowiedziałam, że konsekwentnie, w osi drzwi i pośrodku fugi. Nic nie odpowiedział, tylko parsknął śmiechem. Łazienkę przed przesadną symetrią chronią lustro i wiszące lampy – przesunięte lekko w lewo. Tym ostatnim zmieniono zbyt duże (według Marty i Kamila) podsufitki. Zastąpiły je mniejsze elementy lamp Aquaform.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

MEBLE NA MEDAL

Obudowa stelaża podtynkowego ma 20 cm głębokości. Łączy się z szafką (bezuchwytową, otwieraną na klik), a ta z kolei – z wiszącą szafką podumywalkową. Wnęka w narożniku służy do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Mieści się w niej również gniazdko z suszarką do włosów. Tuż nad nią moduł z otw

artymi półkami. – Musieliśmy zrezygnować z zamykanego frontu z uwagi na wiszące obok lampy oraz kratkę wentylacyjną – mówi Marta.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

KONSEKWENCJA KSZTAŁTÓW

Okrągłe lustro, umywalka, bateria, oprawy lamp, a nawet dodatki. Przedmioty o różnym przeznaczeniu idealnie do siebie pasują.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

NA DŁUGIM BLACIE

…Marta i Kamil trzymają tylko rzeczy potrzebne w danej chwili. Pozostałe chowają w szafkach, szufladach. – Dzięki temu sprzątanie łazienki odbywa się ekspresowo. Nawet kosz na śmieci ukryliśmy w szafce. Nie chcieliśmy mieć go na widoku – tłumaczą.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

CZERŃ JEST OK

Płytki ułożone w jodełkę pokrywają całą ścianę prysznicową. – Mnóstwo osób odradzało nam czarne kafle. Przestrzegano nas przed osadami wapiennymi, które miały się na nich gromadzić. Wybraliśmy jednak dobre jakościowo płytki. Zaimpregnowaliśmy je zaraz po remoncie i… wszystko gra. Nie mamy problemów z kamieniem – cieszy się para.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Światło – ważna sprawa
Marta Ogrodowczyk, Marta Ogrodowczyk Studio, martaogrodowczyk.pl
Marta Ogrodowczyk, Marta Ogrodowczyk Studio, martaogrodowczyk.pl

Poza jasnym, najlepiej neutralnym w barwie, oświetleniem górnym – w łazience przydaje się także lampa nad lustrem, która rozjaśnia nam twarz podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy wnętrze ma służyć jako miejsce relaksu, warto pomyśleć o dodatkowych punktach, pomagających tworzyć nastrój. W tej roli sprawdzą się listwy LED lub spoty w przestrzeni prysznica czy podświetlenie półek i wnęk. Kluczowa kwestia to bezpieczeństwo. Do łazienki zaleca się oprawy o szczelności IP44, a w newralgicznych miejscach narażonych na kontakt z wodą – IP65. Dobrze też w porę zastanowić się nad lokalizacją włączników, aby nie musieć wychodzić z łazienki w celu zmiany sceny świetlnej.

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE