Jak zaplanować małą łazienkę? Mała łazienka z prysznicem - inspiracje

2023-11-02 15:46

Mała łazienka aż prosi się o kabinę prysznicową. Jaki prysznic do małej łazienki w bloku wybrać? Podpowiadamy, jaka kabina prysznicowa do małej łazienki jest najlepsza, jaki brodzik wybrać, a może najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie prysznic walk-in? Oto 19 zdjęć małej łazienki z prysznicem.

Spis treści

  1. Mała kabina prysznicowa - jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?
  2. Jaki kształt kabiny do małej łazienki?
  3. Ścianki kabiny prysznicowej
  4. Prysznic bez brodzika, prysznic walk-in
  5. Zobacz też: Łazienka - pomysły na niewielką i nowoczesną przestrzeń. "To wnętrze to wynik kompromisu"

Mała kabina prysznicowa czy wanna w małej łazience? Urządzając małą łazienkę, bardzo często jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z dużej i wygodnej wanny na rzecz prysznica. Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej w połączeniu z funkcjonalnymi rozwiązaniami to połowa sukcesu. Zobacz, w jaki sposób zaaranżować małą łazienkę z prysznicem! Jaka  kabina prysznicowa będzie wygodna, a może warto zdecydować się na prysznic bez brodzika?

Mała kabina prysznicowa - jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

W małej łazience najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe przyścienne, czyli takie, które stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia. Możemy zdecydować się na kabiny prysznicowe narożne, które będą świetnym zagospodarowaniem wolnej przestrzeni w małej łazience.

Jaki kształt kabiny do małej łazienki?

W kwestii kształtu kabiny mamy duży wybór. Możemy zdecydować się na kabinę prysznicową w formie bryły o podstawie kwadratu, prostokąta, owalu albo wieloboku. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, zastanówmy się nad wyborem drzwi prysznicowych. Najwygodniejsze okażą się drzwi prysznicowe skrzydłowe, które otwierają się na jedną lub dwie strony. Wielkość kabiny prysznicowej warto uzależnić od powierzchni łazienki. Za standardową kabinę uważa się taką z brodzikiem 80x80 cm.

Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj drzwi wymaga wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli dysponujemy małą i ciasną łazienką, optymalnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Ważnym aspektem przy wyborze kabiny prysznicowej są także jej ścianki. Zazwyczaj wykonywane są z tworzywa albo ze szkła hartowanego.

Przeczytaj też: Wąska łazienka z prysznicem. Anna urządziła ją tanio i oryginalnie

Ścianki kabiny prysznicowej

wykonane z tworzywa będą zdecydowanie tańsze i lżejsze, jednak bardziej narażone na uszkodzenia. Natomiast szkło hartowane zastosowane pod prysznicem będzie bardziej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zarysowania i łatwiejsze w czyszczeniu. Tym bardziej że obecnie są kabiny prysznicowe ze szkłem, które pokryte są powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się brudu i kamienia.

Prysznic bez brodzika, prysznic walk-in

Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem są prysznice bez brodzika. Wówczas do rozwiązania pozostaje nam jedna, ale bardzo ważna kwestia - jak zaprojektować odpływ? W przypadku pryszniców bez brodzika odpływ możemy zaplanować na dwa sposoby: bezpośrednio w podłodze lub w ścianie.

Jeśli chcemy, aby powierzchnia prysznicowa nie wystawała ponad poziom podłogi, zdecydujmy się na pierwsze rozwiązanie. Pod powierzchnią musi zmieścić się odpływ kanalizacyjny, który układa się na warstwie styropianu. Na nim instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem – punktowym bądź liniowym, zamontowanym równolegle do ściany krawędzi kabiny prysznicowej. Łączna grubość wszystkich warstw wynosi ok. 12 do 15 cm.

Przeczytaj też: Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Ta mała łazienka z wanną ma tylko 2,7 m²!

Drugim, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w kwestii odpływu, jest zlokalizowanie go w ścianie. Syfon z odpływem montuje się wówczas na specjalnym stelażu, dodatkowo z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej. Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni pomiędzy ścianką a obudową stelaża. W końcowym efekcie widoczna jest tylko płytka maskująca i niewielka szczelina, przez którą odpływa woda.

Tekst: Anna Rychlewicz

Zobacz też: Łazienka - pomysły na niewielką i nowoczesną przestrzeń. "To wnętrze to wynik kompromisu"