Jak wyciszyć łazienkę? Sprawdzone i niedrogie sposoby na cichą łazienkę

2021-09-21 7:32
Jak wyciszyć łazienkę?
Autor: Fot. hemul75 / Getty Images Wybór cichej armatury i odpowiednich materiałów na ściany pozwoli na lepsze wyciszenie łazienki

Jak wyciszyć łazienkę, by zapewnić komfort sobie i pozostałym domownikom? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które dopiero urządzają łazienkę lub panują jej remont. Istnieją proste i niedrogie sposoby, które poprawią akustykę łazienki niezależnie od jej metrażu.

Jak wyciszyć łazienkę? Izolacja akustyczna łazienki bez tajemnic

Sposobów na wyciszenie łazienki jest wiele. Niektóre są bardziej, inne mniej skuteczne. My skupimy się na materiałach i elementach wyposażenia łazienki, które poprawią nie tylko akustykę pomieszczenia, ale i komfort użytkowania. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wyciszania łazienki jeszcze zanim rozpoczniemy prace budowlane lub remontowe. Pozwoli nam to na dobranie najlepszych materiałów i sposobów izolacji do metrażu łazienki i naszych możliwości finansowych.

Jak wyciszyć łazienkę w bloku i w domu jednorodzinnym?

Zacznijmy od bardzo wczesnych prac budowlanych – montażu przewodów wodno-kanalizacyjnych, a więc rur. Tradycyjnie przewody wodno-kanalizacyjne umieszcza się po prostu w bruzdach ścian, a drgania rur przenoszą się na ścianę, generując hałas. By tego uniknąć, warto zdecydować się na system wodociągowy wykonany z rur wielowarstwowych. Rury wielowarstwowe zachowują zalety rur metalowych oraz tych wykonanych z tworzywa sztucznego, ale nie mają typowych dla tych materiałów wad.

Po drugie, by wyciszyć łazienkę, dobrze jest zastosować system ścianek instalacyjnych. Co to są ścianki instalacyjne? To dodatkowe ścianki murowane lub wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, w których ukryte są przewody wodno-kanalizacyjne. Urządzenia sanitarne montowane są na specjalnych stelażach, niwelujących drgania i w efekcie – hałas.

Szukając odpowiedzi na pytanie jak wyciszyć łazienkę, na pewno natkniemy się na informacje o specjalnych ścianach z płyt gipsowo-włóknowych z wełną mineralną. Ściany gipsowo-włóknowe są bardziej odporne na wilgoć niż ściany kartonowo-gipsowe. Ponadto, ich powierzchnia doskonale sprawdza się do układania płytek ceramicznych. Takie ściany zapewnią dobrą izolację akustyczną w łazience przy niewielkim nakładzie kosztów.

Innym ciekawym sposobem na wyciszenie łazienki jest zastosowanie gumowej maty wygłuszającej. Mata wygłuszająca służy głównie do wygłuszania podłóg, ścian i stropów, wykonana jest z elastycznego materiału z gumy i specjalnej pianki. Często stosuje się ją pod płytki ceramiczne lub wylewki betonowe, dlatego warto pomyśleć o niej na początku remontu. Dużą ich zaletą jest odporność na pleśń, wilgoć i roztocza. W przypadku zalania mata nie wchłonie wody.

Jak wyciszyć łazienkę z głośną wentylacją?

Głośno pracująca wentylacja może być uciążliwa, dlatego zanim rozpoczniemy remont, warto zaplanować montaż cichego wentylatora. Przewody wentylatora można izolować wewnątrz i na zewnątrz wełną mineralną, ale trik ten uda się tylko w przypadku, gdy kanały wentylacyjne nie zostały jeszcze zawieszone.

Jak wyciszyć łazienkę? Proste i sprawdzone sposoby

Skutecznym sposobem na cichą łazienkę jest zamontowanie okna o dużej izolacyjności akustycznej. Kupując okno do łazienki, koniecznie zapytajmy sprzedawcy o współczynnik izolacyjności akustycznej wyrażany w dB. Im wyższy współczynnik, tym lepiej wygłuszone będzie pomieszczenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w łazienkach położonych przy ruchliwych ulicach.

Innym elementem wystroju, który pomoże nam wyciszyć łazienkę, jest tapeta akustyczna. Specjalnie przystosowana tapeta pochłaniająca dźwięki cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, architektów i osób prywatnych, pragnących wyciszyć swoje mieszkanie. Tapeta akustyczna pozwala pozbyć się echa, pogłosu, amortyzując wysokie dźwięki. Ponadto, stanowi doskonałą izolację termiczną i nietuzinkową dekorację.

Efekt wyciszenia łazienki możemy uzyskać również przez dobór odpowiedniej „cichej” armatury. Na rynku dostępne są sedesy, wanny, brodziki, a nawet pralki, które generują mniej hałasu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Kupując sedes, warto zwrócić uwagę, czy posiada on spłuczkę z popychaczem wyposażonym we wkładki amortyzujące.

Ponadto, nie bójmy się pytać producenta o parametry akustyczne spłuczek, ponieważ niektóre dostępne na rynku modele emitują dźwięki o wysokości 18 dB. Jak wytłumić drgania ścianek miski ustępowej? Możemy zrobić to za pomocą specjalnego zestawu izolacji akustycznej, składającego się z podkładki pod miskę i nakładek na śruby mocujące miskę do stelaża.

Jak jeszcze możemy wyciszyć łazienkę? Przez odpowiednie przygotowanie wanny i brodzika. Wanna koniecznie powinna zostać wyposażona w warstwę izolacyjną, która zniweluje odgłosy spadających kropel. Ponadto, pod nóżki lub spód wanny warto położyć miękkie podkładki, które zapobiegną przenoszeniu drgań wanny po podłodze. Ciche opróżnianie wody z wanny zapewni natomiast nowoczesny syfon.

Co zaś tyczy się pralki, jedyny sposób, by zmniejszyć hałas podczas jej pracy, a zwłaszcza wirowania jest albo zakup cichego modelu (na rynku spotkamy pralki emitujące hałas na poziomie 75 dB podczas wirowania) albo położenie pod pralkę maty wygłuszającej, która została wspomniana powyżej. Jeśli pralka nadmiernie hałasuje, może to również oznaczać, że jej bęben nie został odblokowany – ma to miejsce głównie w przypadku dopiero co zakupionych pralek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najlepiej urządzone łazienki:

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad