Jak urządzić toaletę? Pokazujemy najnowsze rozwiązania i inspirujemy! 17 zdjęć

2024-09-26 10:42

Strefa WC może być naprawdę piękna! Dzięki naszym inspirującym aranżacjom możesz stworzyć naprawdę estetyczną i komfortową przestrzeń. Odkryj pomysły, które pomogą Ci zamienić toaletę w stylowe miejsce. Oto aranżacja strefy wc na 17 sposobów!

Wbrew utartym opiniom strefa WC w pełni zasługuje na ekspozycję w łazience. Gdy składa się na nią ładna muszla i towarzyszą jej pomysłowe rozwiązania (jak zabudowa szafkowa, szklana tafla czy drewniana okładzina), będzie prawdziwą ozdobą wnętrza. Oczywiście, lepiej nie urządzać jej na wprost wejścia do łazienki, tylko przy ścianie bocznej lub za specjalnie stworzonym przepierzeniem.

By można było wygodnie korzystać z miski WC, warto zostawić przed nią co najmniej 60x80 cm wolnej podłogi, a po bokach min. 20 cm. Toaleta podwieszana powinna kończyć się na wys. 40 cm (jednak tu należy uwzględnić wzrost i preferencje użytkowników).

Biało-czarna łazienka z wzorzystą podłogą

Dzięki skontrastowaniu białej ubikacji z ciemnymi płytkami na ścianie sanitariat zyskuje na wyrazistości. Gdy chcesz zamaskować toaletę, zastosuj odwrotny trik: ujednolić kolorystycznie muszlę, ścianę, podłogę.

Czarno-biała łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
EKOLOGICZNIE

Niektóre systemy spłukiwania toalet potrzebują zaledwie 1,5 l wody. Mają też funkcję start/stop, za pomocą której możesz w każdej chwili zatrzymać strumień wody. Kupując nowy WC, warto więc na ten aspekt zwrócić uwagę.

Kolorowa łazienka: lastryko na ścianie i szafirowa wanna

Oto prosty sposób, by wnieść do łazienki nowoczesność, energię, barwy. Wystarczy zrezygnować ze szkliwionych białych sanitariatów na rzecz matowych, kolorowych. Przykład na zdjęciu: łososiowe miska WC i bidet Molis Salmon marki Massi. Architektka wnętrz Beata Woźniak dopasowała je kolorystycznie nie tylko do umywalki czy wanny, lecz także do płytek. Piękny efekt!

Kolorowa łazienka z granatową wanną
Autor: serwis prasowy massi.pl

Krok w przyszłość: toaleta myjąca

Toaleta myjąca dba o naszą higienę, a zastępując bidet – oszczędza miejsce w łazience. Decydując się na nią, pamiętaj o przygotowaniu podłączeń wodnych i elektrycznych. Tutaj Geberit AquaClean Sela – z perlatorem zmiękczającym wodę oraz regulacją ciśnienia i temperatury natrysku.

Beżowa łazienka
Autor: serwis prasowy marki Geberit

Miska bezkołnierzowa: higieniczny wybór!

Aby usprawnić sobie mycie sedesu, warto pokusić się o zakup miski bezkołnierzowej, o monolitycznej bryle – bez zagłębień i wypustek. Podobnej do tej, umieszczonej na tle płytek Feelings marki Paradyż.

Zielono-biała łazienka
Autor: serwis prasowy Ceramika Paradyż

Spłuczka wisząca: relikt dla fanów retro

Spłuczka wisząca, tzw. górnopłuk, ułatwi ci stworzenie łazienki jak we włoskim palazzo. Wizualnie odciąży też stojącą muszlę WC. Klasyczny urok takiej toalety podkreślisz sztukaterią ścienną. Z cienkich listewek wykonaj np. ramę dla spłuczki.

Biała łazienka
Autor: serwis prasowy marki Simas Na zdj. model Lante marki Simas
DLA CZYSTOŚCI

Sprzymierzeńcami w walce z mikrobami są antybakteryjne deski sedesowe i przyciski spłukujące z jonami srebra (np. Tece), które hamują rozwój zarazków już w fazie wzrostu, a także przyciski bezdotykowe i muszle bez kołnierza. Ze względów higienicznych warto też zrezygnować z dywanika przed WC oraz pamiętać o opuszczaniu klapy toalety.

Deska łazienkowa wolnoopadająca

Kropką nad „i” każdej miski WC jest deska toaletowa. Wolnoopadająca uchroni cię przed niespodziewanym uderzeniem klapy o sedes. Z funkcją łatwego wypinania przyda się podczas czyszczenia sanitariatu. Cienka i płaska zaś doda muszli lekkości, nowoczesnego charakteru. Wszystkie te zalety ma np. deska Meridian Slim Compacto marki Roca.

Biała łazienka
Autor: serwis prasowy marki Roca

Kształtem toalety podkreślisz charakter łazienki. Linie proste i zaoblenia bez detali pasują do nowoczesnych wnętrz. Bardziej finezyjne formy – do stylów vintage i retro.

Dopasuj wc do umywalki

Jeśli chcesz mieć pewność spójności stylistycznej, wybierz WC i umywalkę z tej samej kolekcji. Te na zdjęciu są od frontu zaokrąglone. Zaoblenia „zmiękczają” prostokątne formy sanitariatów i mebli.

Czarno-biała łazienka
Autor: Kalbar

Nie bój się kontrastów

Spośród przycisków spłukujących dostępne są szklane, metalowe, z tworzywa. By zafundować im lepszą ekspozycję, dobierz je do ściany na zasadzie kontrastu barw. Podobnie postępuj z baterią bidetową, np. złota odcina się od jasnoszarych płytek. Chromowana byłaby już mniej widoczna.

Szara łazienka ze złotą armaturą
Autor: serwis prasowy marki Deante

Piękno i wygoda

Współczesne toalety kompaktowe różnią się od swoich dawnych poprzedniczek. Przykładowo: Moduo (Cersanit) wyposażono w technologię CleanOn, dzięki której woda (3 albo 5 l) dokładnie obmywa całe wnętrze miski.

Przed zakupem WC zwróć jednak uwagę na rodzaj odpływu (poziomy, pionowy, uniwersalny). Dostosuj model do miejsca wlotu kanalizacji w swojej łazience.

Łazienka z drewnem
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

Misa WC na ściance działowej

A może by tak inaczej? Wykorzystaj obudowę stelaża podwieszanej miski jako ściankę między ubikacją a prysznicem lub wanną. W roli okładziny sprawdzą się płytki odwzorowujące drewno, doskonale wpisujące się w modny nurt eko.

Zielona łazienka z drewnem
Autor: serwis prasowy marki Roca

Pionowy przycisk spłukujący

Przyciski spłukujące zwykle są przystosowane do montażu w poziomie. Tymczasem warto poszukać pionowego, którym wizualnie wydłużysz ścianę nad ubikacją. Grohe Arena Cosmopolitan, poza ładnym wyglądem, wyróżnia się funkcją EcoJoy, zużywa do 50% mniej wody niż podobne urządzenia na rynku.

Szara łazienka
Autor: serwis prasowy marki Grohe

Jak urządzić toaletę? Aranżacja strefy wc. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "Japoński luksus". Co to jest toaleta myjąca, jak działa i jakie ma zalety?