Genialny sposób na wąską i długą łazienkę. Anna zrobiła to po taniości, ale oryginalnie!

2023-09-14 14:55

To pierwsze mieszkanie Anny i jej pierwsza łazienka. Jest wąska i długa, a przez to nieco nieustawna. Mimo tego Anna chciała ją urządzić w nowoczesny, oryginalny sposób, jednocześnie nie wydając na remont majątku. Kolejnym warunkiem było stworzenie sporej liczby miejsc na przechowywanie, aby zawsze panował tam porządek. Zobaczcie, jak wyszło i dowiedzcie się, jak urządzić długą i wąską łazienkę!

Spis treści

  1. Jak urządzić długą i wąską łazienkę? Porządek to klucz!
  2. Co pasuje do cegły? To postawiono na imitację drewna
  3. Biel i cegła: czy to pasuje?

Jak urządzić długą i wąską łazienkę? Porządek to klucz!

– Łazienka nie należy do najmniejszych, ale jest długa i nieustawna. Chciałam, by odróżniała się od wyłożonych glazurą „kostek” – mówi Anna, która nie lubi typowych rozwiązań, a jeszcze bardziej szorowania fug i polerowania płytek.

– Jestem zapracowana i zabiegana, ciągle brakuje mi czasu. Cenię sobie ład i czystość. Łazienka miała się szybko sprzątać – podkreśla.

Projektantka podporządkowała wszystkie rozwiązania tej wytycznej. Brak otwartych półek i wieszaków zmusza do chowania kosmetyków i ręczników do głębokich szuflad w szafce pod umywalką. To jedyny mebel w łazience.

Pralka stanęła w zabudowie kuchennej, bo w wąskim pomieszczeniu się nie mieściła. Anna chciała mieć obszerny prysznic typu walk-in (żadnego obijania się łokciami o ścianki), jak najprostszy w formie, pozbawiony takich elementów jak wsporniki czy uszczelki, które z czasem pokrywają się kamieniem.

Ceglane ściany również są odporne na zabrudzenia. To płytki elewacyjne powstałe z pociętych starych cegieł. Niestraszna im wilgoć i różnice temperatur, więc świetnie nadają się do łazienki.

– Najfajniejsze jest to, że wchodząc, nikt nie spodziewa się cegieł. Robią wrażenie, zaskakują. I o to właśnie chodziło – podsumowuje Anna.

Co pasuje do cegły? To postawiono na imitację drewna

Do ceglanej ściany dobrano podłogę z płytek drewnopodobnych – harmonizujących z drewnianą podłogą w pozostałej części mieszkania. W strefie prysznicowej oraz przy toalecie położono białe polerowane kafelki, pasujące do szafki z lakierowanego MDF-u. Podwieszany sufit ukrywa listwę LED.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski

Biel i cegła: czy to pasuje?

– Jeżeli w łazience chcecie zastosować mocny, charakterystyczny motyw przewodni, warto zrównoważyć go neutralnymi kolorami i materiałami. W tej drugoplanowej roli świetnie sprawdzają się białe i beżowe płytki, które uspokajają wnętrze – mówi projektantka Karolina Wilk.

Łazienka z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski

Surowość cegły podkreślają nierówne fugi, które wykonawca żmudnie nakładał palcem. Z chropowatą ścianą kontrastuje gładka umywalka i szafka. Jedyny ozdobny element to lustro w rzeźbionej ramie.

Jak urządzić długą i wąską łazienkę?

Łazienka Anny ma wymiary 3,5x2 m. Przy samym wejściu znajdują się przewody kominowe, które należało zabudować. W długim wąskim pomieszczeniu umiejscowienie ceramiki i zabudowy meblowej narzuca się samo: można je ustawić tylko przy dłuższej ścianie.

Przy krótszej zdecydowałyśmy się na duży prysznic, w którym zamiast cegły zastosowałyśmy białe płytki. Odcięcie najodleglejszego końca łazienki przez zmianę okładziny ściennej znacznie poprawiło proporcje. Ponieważ kabina jest transparentna, a podłoga płynnie przechodzi w brodzik, wnętrze nie zmniejszyło się optycznie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tapeta na suficie będzie gorącym trendem przyszłego roku? 26 propozycji

Kultowe przedmioty PRL QUIZ Sprawdź, czy wiesz, do czego służyły

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE