Ekologiczna i ekonomiczna. Armatura, która obniża rachunki nie tylko za wodę

2021-04-06 20:44 Materiał sponsorowany

Komfortowe, ale rozważne korzystanie z łazienki przekłada się nie tylko wysokość opłat za zimną wodę. Dużo zaoszczędzić można także na gorącej – pod względem zarówno finansów, jak i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. A innowacje stosowane w bateriach łazienkowych przekładają się również na koszt odbioru śmieci. Warto więc zainwestować w oszczędność i wybrać baterie, które o tym wszystkim myślą za nas.

Grohe, prysznic,
Autor: Grohe, materiały prasowe Armatura GROHE zachwyca nie tylko formą, lecz także innowacyjnymi rozwiązaniami, które oszczędzają wodę, nie obniżając komfortu użytkownika.

Spis treści

  1. Przy umywalce
  2. Pod prysznicem
  3. W toalecie

Choć większość z nas nie zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, aż 2/3 wody zużywanej w gospodarstwie domowym to ta, którą wykorzystujemy w łazience – przy umywalce, w wannie lub pod prysznicem oraz w toalecie. Większość to woda zimna, ale przecież w użyciu jest także gorąca – droższa z uwagi na konieczność podgrzania jej. Dodatkowo zużycie wody staje się wskaźnikiem, w oparciu o który mają być naliczane opłaty za odbiór śmieci. 

Wszystkie te okoliczności sprawiają, że skala potencjalnych oszczędności, które można wprowadzić − bez trudu i bez rezygnacji z codziennego komfortu − jest bardzo duża. Znakomity punkt wyjścia to cztery proste zasady:

  • Zamiast kąpieli w wannie wybieraj szybki prysznic.
  • Zakręcaj wodę podczas namydlania ciała, nakładania szamponu czy podczas mycia zębów.
  • Napraw wszystkie cieknące urządzenia. Bateria kapiąca z częstotliwością 1 kropli na 3 sekundy rocznie może wykapać ponad 2 tys. litrów wody!
  • Wybieraj rozwiązania, które pomogą oszczędzać wodę. Jakie? Oto nasze propozycje

Przy umywalce

Do rozwiązań, które łączą oszczędność wody z komfortem użytkowania, należy technologia GROHE EcoJoy, umożliwiająca w przypadku baterii umywalkowych zmniejszenie zużycia wody prawie o 50%. Ogranicznik stosowany w armaturze zmniejsza przepływ wody z 10 do nieco ponad 5 litrów na minutę. Perlator znajdujący się u wylotu wylewki napowietrza wypływającą wodę, sprawiając, że strumień wody jest obfity i miękki, co pozwala na zachowanie komfortu użytkowania. Co warto podkreślić, modele umywalkowe z funkcją GROHE EcoJoy są dostępne w każdej kolekcji łazienkowej GROHE.

Grohe, bateria umywalkowa
Autor: Grohe, materiały prasowe

Warto też wspomnieć o bezdotykowych bateriach umywalkowych. To higieniczne rozwiązanie, najczęściej spotykane w obiektach użyteczności publicznej, staje się coraz bardziej popularne również w gospodarstwach domowych. Czujnik reaguje, gdy dłonie zbliżają się do baterii i automatycznie uruchamia strumień wody. Bateria wyłącza się automatycznie, gdy użytkownik odsunie ręce od baterii lub upłynie określony czas. W zależności od modelu bateria bezdotykowa może zmniejszyć zużycie wody nawet o 70%.

Umywalkowe baterie bezdotykowe dostępne są w kilku ponadczasowych kolekcjach takich jak np. Essence, Eurosmart, Bau Cosmopolitan czy Eurocube (poniżej).

Grohe, bateria umywalkowa Eurocube
Autor: Grohe, materiały prasowe

Pod prysznicem

Technologie, które pomagają redukować zużycie wody, łatwo znaleźć nie tylko w bateriach umywalkowych, ale również w deszczownicach i słuchawkach prysznicowych. Wybierając wariant z ogranicznikiem przepływu GROHE EcoJoy można zaoszczędzić nawet do 40%, wody nie tracąc przy tym przyjemności z kąpieli – strumień jest tu tak samo wydajny.

A czy wiesz, że w oczekiwaniu na ustawienie właściwej temperatury wody pod prysznicem marnujesz nawet 10 litrów wody? Wybierz baterię termostatyczną zamiast mieszaczowej. Zastosowana w termostatach technologia GROHE TurboStat pozwala na niezwykle szybkie ustawienie żądanej temperatury wody. Mniejsza ilość wody jest zużywana w tzw. fazie rozruchowej, dzięki czemu podczas każdej kąpieli zaoszczędzisz kilka litrów.

Możesz także wybrać system prysznicowy z ogranicznikiem przepływu i baterią termostatyczną – to jedno rozwiązanie, a podwójna oszczędność.

Grohe, prysznic,
Autor: Grohe, materiały prasowe

W toalecie

W systemach sanitarnych również zastosowano rozwiązanie, które pomaga ograniczyć zużycie wody. Jest to funkcja podwójnego spłukiwania, dzięki której można wybrać objętość między 3-6 l lub 4,5-9 l (fabryczne ustawienie: duży przycisk 6 l, mały 3 l).

Chcesz poznać więcej szczegółów? Zajrzyj na stronę grohe.pl

Grohe, toaleta
Autor: Grohe, materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany