Czajniki ceramiczne – zalety i wady

Czajnik to niezbędny sprzęt, którego używamy wielokrotnie każdego dnia. Właśnie dlatego spośród bogatej oferty rynkowej warto wybrać taki, który będzie najbardziej praktyczny, solidny, a równocześnie energooszczędny.

Czajniki ceramiczne łączą w sobie wszystko to, co cenią miłośnicy designu: funkcjonalność i piękne wykonanie. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne dzbanki na herbatę, które występują w przeróżnych wzorach i kolorach. Dzbanek ceramiczny wspaniale się prezentuje, przykuwa uwagę, choć pod względem działania nie różni się od czajników elektrycznych z plastiku lub czajników emaliowanych na gaz. Wyjątkiem jest smak wody – nie wchodzi ona w żadne reakcje z ceramiką, przez co jest smaczniejsza.

Oczywiście czajnik ceramiczny ma też swoje wady: w porównaniu do stali nierdzewnej łatwiej go uszkodzić, stłuc lub zarysować, choć kupując droższą wersję, możemy być pewni, że będzie bardziej odporny na rysy niż emalia. Dla niektórych osób wadą może być również waga czajnika – zazwyczaj to więcej niż 1 kg.

..  Jak walczyć z kamieniem w czajniku, ekspresie do kawy i pralce? >>>

Czajnik ceramiczny na gaz

Oglądając czajniki ceramiczne na gaz, zwróćmy najpierw uwagę na odpowiednie oznaczenie: czy są przeznaczone na kuchnię indukcyjną, gazową czy elektryczną. Wybierzmy model odpowiedni do płyty grzewczej w kuchni.

Czajnik ceramiczny ma kilka zalet, które sprawiają, że sprawdza się lepiej niż czajnik ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Przede wszystkim długo utrzymuje ciepło, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia (nie koroduje) i łatwo utrzymać go w czystości.

Czajniki ceramiczne na gaz będą nam służyły długo, dlatego warto zapłacić za nie odrobinę więcej i mieć pewność, że woda zostanie zagotowana w najzdrowszy możliwy sposób. Za czajnik ceramiczny na gaz zapłacimy ok. 100 zł.

..  Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać? >>>

Elektryczny czajnik ceramiczny

To prawdziwy przebój na rynku. Powodów jest naprawdę sporo – czajnik ceramiczny bezprzewodowy nie nagrzewa się, łatwo utrzymać go w czystości i gwarantuje świetny smak wody. Kupując czajnik ceramiczny, warto zwrócić uwagę na jego moc – im wyższa (np. 2500 W), tym szybciej zagotuje wodę, choć warto wiedzieć, że zużyje przy tym więcej prądu.

Elektryczny czajnik ceramiczny wyposażony jest zazwyczaj w płytową grzałkę, która pozwala zagotować nawet małą ilość wody. Dodatkowym plusem jest rzadsza konieczność odkamieniania czajnika (w przeciwieństwie do spiralnej grzałki, na której kamień osadza się błyskawicznie).

Czajniki ceramiczne bezprzewodowe zachwycają liczbą wzorów i kolorów – to prawdziwe perełki, które ozdobią kuchnię. Niektóre z nich nawiązują do ceramiki z lat 50. i bardzo modnego stylu art deco. Jeżeli kuchnia jest ultranowoczesna, z łatwością dobierzemy czajnik ceramiczny przypominający na przykład białe kafelki, fantastycznie odbijające światło. Zapewne dobranie najpiękniejszego wzoru czajnika będzie nie lada wyzwaniem – wybór jest ogromny!

Dodatkowym atutem ceramicznego czajnika elektrycznego jest wygodny, duży uchwyt, precyzyjny termostat i wskaźnik poziomu wody. A ile będziemy musieli za niego zapłacić? Od 90 do nawet 250 zł.

Czajnik ceramiczny: opinie

Czajniki ceramiczne cieszą się sporą popularnością, pomimo swojej wagi i wyższej ceny. Jeżeli zastanawiacie się, czy wybrać opcję na gaz, czy bezprzewodową, weźcie pod uwagę to, czy wzrost rachunku za prąd będzie dla was problemem. Opcja na gaz zawsze wyjdzie taniej, choć na wodę trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Tradycyjny czajnik ceramiczny to niższe koszty użytkowania, ale równocześnie mniejsza liczba wzorów i kształtów do wyboru.

Czajnik elektryczny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią swój czas, a czajnik wyłącza się samodzielnie po zagotowaniu wody, więc nie musimy go „pilnować”. Dodatkowo można go zabrać w podróż!

Czy wybór wydaje się łatwiejszy? Ze względu na kształty i wzory czajników każdy będzie musiał się zastanowić chwilę dłużej, ale warto pamiętać o jednym – woda gotowana w czajniku ceramicznym zawsze wyjdzie nam na zdrowie.