Jak mrozić warzywa i owoce? Poradnik

 Jak mrozić warzywa i owoce

Fot. Thinkstockphotos.com

Mrożone warzywa i owoce zachowują większość swoich wartości odżywczych. Gdy w ogrodzie udały się plony, zamiast wekować – możesz więc inaczej przechować swoje zbiory. Radzimy, jak mrozić warzywa i owoce, by miały jak najwięcej witamin, a także dobrze smakowały oraz wyglądały.

Jak mrozić warzywa i owoce: przygotowanie

Do mrożenia wybieramy dojrzałe, ale nie przejrzałe warzywa i owoce. Muszą być pozbawione plam i skaz, idealnie zdrowe. Większość owoców i warzyw przed mrożeniem myjemy. Po umyciu owoców i warzyw odsączamy je z nadmiaru wody i osuszamy na papierowych ręcznikach. Bez mycia mrozimy jedynie maliny i poziomki.

Jak mrozić owoce, by były zdrowe?

Mrozimy warzywa i owoce w komorze zamrażarki, w której panuje najniższa temperatura – co najmniej -18 st. C. Jeśli mamy zamrażarkę z możliwością obniżenia temperatury – wykorzystujemy ją. Ważna jest szybkość zamrażania. Im szybciej, tym lepsza jakość mrożonek. Przy powolnym zamrażaniu powstają duże kryształki lodu rozrywające błony komórkowe tkanek owoców czy warzyw, co powoduje wyciekanie soku podczas rozmrażania.

Najlepiej jest mrozić małe porcje owoców i warzyw w jak najkrótszym czasie i w jak najniższej temperaturze. To ułatwia równomierne zamarzanie i rozmrażanie produktu. Osuszone owoce lub warzywa układamy więc na tackach i równomiernie rozłożone zamrażamy. Dopiero zamrożone warzywa i owoce wkładamy do torebek i szczelnie zamykamy, by nie wysychały na skutek procesu sublimacji.

Jak mrozić warzywa?

  • Koper mrozimy posiekany – w szczelnych pojemnikach, podobnie jak natkę. 
  • Grzyby przed zamrożeniem należy zblanszować, czyli na minutę zanurzyć we wrzątku – mrozimy je dopiero po ostygnięciu.
  • Przed mrożeniem należy zblanszować: bób, brokuły, brukselkę, buraki, fasolkę szparagową, groszek cukrowy, groszek zielony, kalafior, kukurydzę, marchewkę, paprykę, pasternak, por (do mrożenia nadają się tylko cienkie łodygi), szparagi, szpinak. 
  • Pozostałe warzywa nie wymagają blanszowania.

Jak mrozić owoce?

  • Blanszujemy też przez zamrożeniem jabłka i gruszki – inne owoce nie wymagają tego zabiegu. 
  • Niektóre owoce i warzywa z rodziny dyniowatych – np. ogórek, melon i arbuz – źle znoszą mrożenie. 
  • Owoce z pestkami – śliwki, czereśnie, wiśnie, morele – pozbawiamy pestek przed zamrożeniem.

Owoce i warzywa: inspiracje

Ocena: 0
Tekst: Anna Śmiałek Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY