Okno w kuchni - jak powinna wyglądać dekoracja okna w kuchni?

2018-09-17 20:05 Redakcja

Okno w kuchni to ważny element aranżacji. Dekoracja okna w kuchni nie powinna jednak przytłaczać przestrzeni, ale spokojnie - nie trzeba od razu rezygnować z ozdobnych zasłon. Zobacz inspiracje wystroju okien w kuchni. 

Aranżacja okna w kuchni jest zależna od panującej mody, tak jak aranżacje wnętrz. Wystrój okna w kuchni ulega zmianie. Obecnie coraz częściej ładne okna w kuchni są pozbawione firan i zasłon. Zostawienie nieosłoniętego okna świetnie powiększa wnętrze i pasuje do stylu nowoczesnego we wnętrzach.

Z której strony najlepiej zaplanować okno w kuchni?

Gdy kuchnia „patrzy” na zachód, nisko świecące słońce nagrzewa pomieszczenie, w którym i tak jest cieplej niż gdzie indziej. Pozostałe strony świata nie budzą zastrzeżeń, ale najlepszy dla kuchni jest wschód. Z tej właśnie strony świata najlepiej jest zaplanować okno w kuchni.

Każda część kuchni powinna być dobrze oświetlona światłem naturalnym: ciąg roboczy – raczej światłem północnym i wschodnim, natomiast jadalnia – południowym lub zachodnim.

Rolety w dekoracji okna w kuchni

Oglądając zdjęcia aranżacji, najczęściej do dekoracji okna kuchennego wybieramy rolety. Rolety mogą być z gęsto tkanego materiału, często są opuszczane tylko na noc. Roleta rzymska w aranżacji okna w kuchni przyda się także w ciągu dnia, np. zapewni ochronę przed mocnym słońcem, jeśli kuchnia jest od strony południowej. Rolety są proste w obsłudze, mogą być zacieniające, wzorzyste lub kolorowe. Wybór materiałów do dekoracji okna jest ogromny. Jeśli mamy stylową kuchnię, można wybrać rolety z falbanami, wzorzyste. Do nowoczesnych zaś gładkie i proste.

Okno w kuchni - zaproś naturę do wnętrza

Jednym z pomysłów na niebanalne dekoracje okienne mogą być brązowe lniane zasłony – w połączeniu z aranżacją wnętrza w naturalnych barwach (beże, kremy, ecru) mogą stworzyć ciepłą kompozycję, w której dobrze się odpoczywa.

Bezpiecznym i ponadczasowym rozwiązaniem są białe zasłony lub firanki. Powinny one pasować do każdego wnętrza – zarówno kuchni urządzonej klasycznie, jak i w sposób minimalistyczny.

Nie zapomnij o moskitierach!
Moskitiera ANWIS

Autor: mat. prasowe Anwis

Moskitiera stanowi ochronę przed insektami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Można montować ją do okien, drzwi balkonowych lub tarasowych

Najbardziej naturalnym i ekologicznym, a przy tym ogromnie skutecznym sposobem zapobiegania wizytom nieproszonych gości są moskitiery, które bez trudu dobierzemy do dowolnego typu okna lub drzwi, jego kształtu, lokalizacji itp.

Do wyboru mamy:

moskitiery ramkowe, montowane w prosty sposób do futryny okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych,

moskitiery rolowane pionowe lub poziome, odpowiednie do okien i drzwi balkonowych oraz tarasowych, mocowane do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy,

moskitiery otwierane okienne i drzwiowe, montowane za pomocą zawiasów do fasady budynku lub futryny drzwiowej,

moskitiery przesuwne, poruszające się na dwóch prowadnicach, jedno- lub dwutorowych,

moskitiery plisowane, idealne do dużych przeszkleń, z plisowaną siatką po złożeniu całkowicie chowającą się w profilu aluminiowym.

Więcej w specjalnym serwisie stylikomfort.urzadzamy.pl oraz na anwis.pl

Jak wybrać dekorację okna w kuchni?

Aranżacja okna w kuchni uzależniona jest od stylu wnętrza i rodzaju mebli kuchennych. W nowoczesnych kuchniach jako dekoracje okien wykorzystywane są rolety lub żaluzje (aluminiowe lub drewnianie).

W kuchniach tradycyjnych pojawiają się np. zazdrostki. Materiały wykorzystywane do dekoracji okna kuchennego powinny tworzyć przemyślaną kompozycję z całym wnętrzem.

Kupując albo samodzielnie szyjąc rolety, zastanów się, czy nie zafundować im towarzystwa – np. obrusu z tkaniny o tym samym deseniu lub kolorze, pokrowca na krzesło, serwetek. Warto! Będą stanowić spójną, przemyślaną kompozycję w aranżacji kuchni. Wykonując aranżację okna w kuchni warto też zadbać o parapet. Ładny i dość szeroki będzie dobrym miejscem na postawienie ziół czy innych dekoracji kuchennych.

Zobacz również:

Kuchnia - inspiracje

Jakk urządzić skandynawską kuchnię

Aranżacja okien: wybieramy żaluzje

Aranżacja okna w kuchni: co z małym oknem?

Zastanawiasz się nad wystrojem małego okna w kuchni? Kup do dekoracji okna kuchennego roletę w żywszym kolorze. Gdy ściana, na której znajduje się okno, jest wąska, wybierz do dekoracji okna materiał na rolety w poziome pasy, sprawdzą sie też drewniane żaluzje, rolety rzymskie albo bambusowe.

Okno w kuchni skąpanej w bieli i szarości

Biel i szarość to barwy uniwersalne, ponadczasowe oraz eleganckie. Dzięki tym właściwościom stanowią doskonały wybór na bazę kuchennej aranżacji, której kropkę nad i stanowią charakterystyczne dodatki i dekoracje okienne.