Blaty kuchenne i fronty szafek JAKIE WYBRAĆ

Jakie fronty do kuchni wybrać, jaki blat jest najlepszy? Decyzję o tym, jak wykończyć kuchnię, bardzo trudno podjąć. Warto poznać obecnie stosowane pomysły, materiały, trendy w urządzaniu kuchni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając fronty szafek i blaty kuchenne. Jak dopasować blat kuchenny do koloru szafek.

Modne fronty i blaty kuchenne
Modne fronty i blaty kuchenne
Modne fronty i blaty kuchenne
Modne fronty i blaty kuchenne
Modne fronty i blaty kuchenne

Jakie frotny do kuchni wybrać? Nowoczesne fronty kuchenne powinny być odporne na ścieranie i zabrudzenia. Nie wszystkie materiały zdadzą egzamin w wilgotnym i podatnym na zanieczyszczenia wnętrzu. Wybierajmy te, z których łatwo usunąć plamy, bez szkody dla powierzchni. Zanim jednak powstanie nowa kuchnia, trzeba podjąć wiele trudnych decyzji. I to bez względu na to, czy projekt kuchni wykonujemy samodzielnie, czy z pomocą architekta. Nawet gdy zatrudnia się profesjonalistę, warto po prostu wiedzieć, jaki chce się mieć wystrój kuchni. Wybór szafek kuchennych i blatu to jeden z pierwszych kroków. Kolejnym jest decyzja o sposobie ich łączenia.  Blat kuchenny i szafki zestawiać można na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, albo dążyć do pełnej jednorodności. Możliwości jest coraz więcej w aranżacji kuchni. W ciągu ostatniej dekady dokonał się ogromny postęp. Rozwiązania kiedyś niedostępne teraz są z powodzeniem stosowane. Dzięki nowym technologiom możliwe jest na przykład uzyskanie blatu kuchennego z kamiennej płyty o grubości zaledwie 5 mm. Jest jednak bardzo cienka i krucha, dlatego taki blat trzeba wzmocnić.

Zobacz: Kuchnia z wyspą >>>

Co jest modne w kuchni?

Gdy kuchnia stanowi przedłużenie salonu, meble, wyspa, a nawet blat mogą być pokryte eleganckim fornirem. Prezentują się wówczas mniej "technologicznie". W dużej przestrzeni efektownym rozwiązaniem jest blat i zlew z tego samego tworzywa (kamienia).

Nie przegap: Apartament otwarty na zieleń: 50 metrów nowoczesnej Francji elegancji >>>

Meble kuchenne jak salonowe

Płytę nakleja się na szkło hartowane lub przezroczyste tworzywo i umieszcza w aluminiowych bądź stalowych ramkach. Taki front bardzo efektownie prezentuje się podświetlony. Źródło światła instaluje się wówczas w środku szafki. Dotychczas kamienne części zabudowy wykonywało się głównie z onyksu, obecnie także z wielu gatunków marmuru. Coraz popularniejsze, choć wciąż uważane za nowość, są fronty szklane. Dla uzyskania ciekawszego efektu szkło podświetla się podobnie jak kamień. Co wybrać: sprawdzone materiały czy nowatorskie rozwiązania, zależy od stylu, w jakim ma być utrzymana kuchnia, preferencji estetycznych, względów praktycznych i oczywiście zasobności portfela.

Przeczytaj: Jakie płytki do salonu są najlepsze? Wybieramy płytki podłogowe do pokoju dziennego >>>

Materiały na fronty szafek kuchennych

Popularnym materiałem na fronty szafek jest obecnie lakierowana płyta MDF wykończona w różnoraki sposób (mat, półmat i połysk). Najefektowniejszy jest połysk, ale najtrudniej go wykonać. Chętnie stosowane są też fronty fornirowane drewnem. Prym wiodą tu gatunki egzotyczne: wenge, heban, palisander, zebrano. Często wybór pada również na bielony dąb. Dużym wzięciem cieszą się także forniry modyfikowane. Technologia ich produkcji pozwala na uzyskanie idealnie równoległego rysunku słojów. Fronty fornirowane są często zestawiane z frontami z MDF. Coraz więcej używa się też szkła, w różnych odmianach: piaskowanego, podklejanego folią, mrożonego, barwionego w masie czy lakierowanego.

Polecamy: Meble do kuchni: ile kosztują FRONTY SZAFEK kuchennych i jakie są najlepsze RADZIMY >>>

 

Bądźmy szczerzy - wszelkie nowinki są bardzo kosztowne. Zakup samego kamienia na front, blat czy okładzinę ścienną w kuchni, jest już dużym wydatkiem. Fronty drewniane szafek kuchennych niegdyś uznawane za ekskluzywne (bo efektowne i drogie), właściwie odchodzą w zapomnienie. Powodem jest głównie to, że drewno pracuje - większe powierzchnie rozsychają się i po kilki latach pękają. Miejsce drzwiczek szafek kuchennych z litego drewna zajęły fronty fornirowane. Dekoracyjną drewnianą okleiną pokrywa się czasami także blaty kuchenne. Jednak wyłącznie w kuchniach "na pokaz", w których się mało gotuje. Rozwiązania projektowe i materiały trzeba dostosować do charakteru wnętrza. Inne pasują do kuchni otwartej na salon, inne do bedącej osobnym pomieszczeniem. Wybór zależy też od tego, czy kuchnia jest tylko miejscem przygotowywania posiłków, czy także wizytówką domu.

Zobacz również: Drewno na ścianie w sypialni: 18 pomysłów na aranżację galeria zdjęć >>>

Zasady zestawiania materiałów na frotny szafek

Przede wszystkim pamiętajmy, by materiały nie konkurowały ze sobą. Nie przesadzajmy też z ich liczbą, wystarczą trzy różne. Dobrze też, żeby tło pozostało gładkie. Aby wyeksponować surowiec, możemy użyć kontrastów kolorystycznych. Stawiając na opozycje faktur i materiałów, pamiętajmy o odrobinie luzu. Możemy spokojnie zestawiać mat z połyskiem, powierzchnię gładką z porowatą, ciepłe z zimnym, ciemne z jasnym.

Przeczytaj: PROJEKT KUCHNI: SZAFKI kuchenne i półki - jak wybrać FUNKCJONALNE, PRAKTYCZNE i ładne SZAFKI DO KUCHNI >>>

Jak dobierać fronty szafek i blaty kuchenne?

Jest kilka podstawowych zasad. We wnętrzach rustykalnych na swoim miejscu są drewno, kamień, ewentualnie ceramika. Loft wymaga otwartych form i "zimnych" materiałów. Na blatach i ścianach najlepiej sprawdzą się szkło i blacha stalowa. Względy praktyczne przemawiają za materiałami, które są "łatwe w obsłudze": granit, corian, laminaty. Niektóre komponują się ze sobą niejako naturalnie, jak kamień i drewno, stal i szkło, lakiery i sztuczne tworzywa. Można ten porządek zburzyć, ale odradzam stosowanie więcej niż trzech materiałów jednocześnie. Pamiętajmy, by kolory współgrały. Liczy się jeszcze jeden czynnik - moda.

Nie przegap też: Styl loftowy: trendy. Meble i dodatki loftowe >>>

Jakie fronty do kuchni wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak prezentują się różne frotny w różnych kuchennych aranżacjach. Zainspiruj się naszymi propozycjami podczas urządzania swojej kuchni.

Ocena: 0
Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska Zdjęcia: Marcin Czechowicz Źródło: Dobre Wnętrze

POLECANE ARTYKUŁY