Kuchnia z wyspą – jak zaplanować wyspę w kuchni?

2012-11-29 14:42

Kuchnia z wyspą doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Wyspa w kuchni wymaga jednak dobrego zaplanowania. Plan pomieszczenia z wyspą kuchenną powinien uwzględniać nasze potrzeby i upodobania. Aranżacja kuchni ma też być wygodna i funkcjonalna.

Nowoczesna kuchnia
Autor: archiwum Nowoczesna kuchnia w kolorze soczystej zieleni. Black Red White, serwis prasowy

Spis treści

  1. Kuchnia z wyspą - barek lub miejsce do pracy
  2. Plan kuchni z wyspą z widokiem na salon
  3. Z czego zrobić wyspę w kuchni?

Podstawową zaletą wyspy kuchennej jest to, że pracując przy niej, nie patrzymy na ścianę, tylko mamy przed sobą przestrzeń: kuchni, salonu lub jadalni. Sprzyja więc lepszemu kontaktowi z innymi domownikami. Możliwość dostępu do wyspy ze wszystkich stron pozwala natomiast na zorganizowanie wspólnej pracy dla kilku osób, możemy stanąć naprzeciwko siebie, robiąc kanapki czy szykując sałatkę. Zanim zdecydujemy się na wyspę kuchenną, prześledźmy przyzwyczajenia rodzinne i zastanówmy się, jaką będzie pełniła funkcję. Analizując jej ustawienie i wymiary, pamiętajmy, że podstawową rolą wyspy jest usprawnienie pracy w kuchni. Nie powinna więc utrudniać korzystania z kuchni ani zakłócać komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami. Ilość potrzebnego na wyspie miejsca zależy od tego, jaką funkcję będzie pełnić.

Aneks lub nowoczesna kuchnia z wyspą powinna mieć przynajmniej 240 cm długości i 180 cm głębokości, by mogła zmieścić się w niej najmniejsza wolno stojąca wyspa 60x80 cm. Skąd te wymiary? Wynikają z minimalnych wymaganych odstępów między wyspą a zabudową kuchenna albo ścianą. Wyspa w kuchni powinna być odsunięta od zabudowy o 120 cm, a po bokach mieć przejście minimum 80 cm. Jeśli nie dysponujesz takim metrażem, możesz zainstalować półwysep zintegrowany z zabudową, na granicy kuchni i salonu. Minimalne odległości w aranżacji małej kuchni z wyspą pozostają jednak niezmienne – należy zadbać o swobodę poruszania się w kuchni.

Kuchnia z wyspą - barek lub miejsce do pracy

Istotne jest także, aby się zastanowić czemu ma służyć nasza wyspa w kuchni. Czy będziemy na niej gotować? Warto wówczas zaplanować miejsce na płytę grzewczą. Jeśli ma być na niej umieszczony zlew, należy wcześniej pomyśleć o odpowiednim odprowadzeniu kanalizacji. Wyspa w kuchni może także pełnić funkcję stołu, miejsca do pracy lub barku. Należy wówczas zadbać o wygodne miejsca do siedzenia wokół wyspy.

Plan kuchni z wyspą z widokiem na salon

Jeśli aranżacja kuchni z wyspą ma ją oddzielać od salonu, wyspa powinna być trochę wyższa od strony pokoju, aby mogła ukryć kuchenny nieporządek. Warto pamiętać, że wyspy kuchenne od strony pokoju stanowią element aranżacji salonu –  ich gładka ściana może być na przykład dobrym miejscem na umieszczenie telewizora. Od strony kuchennej można je wówczas wyposażyć w pojemne półki i zainstalować minispiżarnię.

Z czego zrobić wyspę w kuchni?

Trzon wyspy w kuchni może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć na przykład dodatkowymi drzwiczkami. Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF).

Można też wykonać wyspę w kuchni w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu. Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.

Nasi Partnerzy polecają