Maciej jest pilotem i zamarzył o kuchni w kolorze nieba. Zobaczcie efekt końcowy

2022-08-23 10:45

– Chciałem, aby moja kuchnia była trochę w starym stylu. A w całym mieszkaniu pojawiły się odcienie oscylujące między niebieskim a zielonym – opowiada Maciej, z zawodu pilot w liniach lotniczych, który konsultował projekt z architektką zdalnie, z Kanady. – Ostateczny odcień okazał się dla mnie zaskoczeniem. Ale bardzo miłym – dodaje właściciel.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki W RAMACH Szafki wiszące zwieńczone są sztukaterią z gipsu, pomalowaną błękitną farbą. Nieco inny odcień (bo niebieski z kroplą szarości i zieleni), ale również pasujący do mebli, mają wysokie listwy przypodłogowe z MDF-u lakierowanego na matowo. GDZIE KUPIĆ: koszyk pleciony, wazon na stole – H&M Home; lniana torba – NAP; pled – dutchhouse.pl

Spis treści

  1. LEKKI JAK OBŁOCZEK
  2. EFEKT MARMURU
  3. PIĘKNIE WYSZŁO!
  4. SZTUKA OD KUCHNI

Panią Katarzynę Dziurdzię polecił mi znajomy, którego mieszkanie było zaprojektowane właśnie przez nią. Spodobała mi się estetyka tamtych wnętrz, postanowiłem więc nawiązać współpracę z architektką – mówi Maciej. Przyznaje, że sam nie dałby rady (przez różnicę czasu i charakter swojej pracy) wykończyć nowo zakupionego mieszkania w Warszawie.

– Właściciel poprosił mnie o wykonanie projektu oraz zarządzanie całym przedsięwzięciem. Dokładnie wszystko omawialiśmy online, zasypywaliśmy się pomysłami. Zaproponowałam m.in. wyburzenie ściany działowej między kuchnią a salonem, na co Maciej ochoczo przystał. Po czym dwa razy zmienialiśmy lokalizację zabudowy, ostatecznie wracając do pierwotnej koncepcji – śmieją się.

Za ścianą z telewizorem w salonie (vis-à-vis okna), ukryto szafy kuchenne – z lodówką i cargo w roli spiżarni. W górnych frontach (ze względu na szacht wentylacyjny obok) wycięto otwory do cyrkulacji powietrza. Drugą część aneksu zajął ciąg dolnych i górnych szafek. – Rozdzieliliśmy je pasem „marmurowych” płytek oraz blatem z konglomeratu, który zastosowaliśmy też na parapecie.

Jadalnię usytuowaliśmy bliżej pokoju dziennego – dodaje projektantka. – Taki plan kuchni i użyte materiały sprawdzają się podczas codziennego gotowania, zachęcają do eksperymentów. Ostatnio z moją dziewczyną Kasią podążamy np. szlakiem kulinarnym Roberta Makłowicza. Wczorajsza sopa mallorquina udała nam się wybornie! – mówi z dumą Maciej.

LEKKI JAK OBŁOCZEK

Choć blat z konglomeratu waży „swoje”, wizualnie dodaje zabudowie kuchennej lekkości, stapia się kolorystycznie z bielą baterii i zlewozmywaka. Na drugim biegunie barw – czarne uchwyty dolnych szafek (górne otwierają się na klik).

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Blat Siquartz – dario-stone.pl; naczynia szkliwione – H&M Home

EFEKT MARMURU

Ścianę nad blatem zdobi gres odzwierciedlający piękno białego kamienia z ciemnym użyłowaniem. Płytki są duże (60x120 cm) i rektyfikowane, dzięki cienkim fugom sprawiają wrażenie jednej długiej tafli.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Płytki Ricordena – in360.pl; doniczka i kwiatek – Dom Roślin; miseczki – Zara Home

PIĘKNIE WYSZŁO!

Projektantka Katarzyna Dziurdzia (na zdjęciu), podobnie jak właściciel kuchni, są bardzo zadowoleni z efektu. Oboje uważają, że wzorzysta posadzka wnosi do aranżacji sporo dynamiki, jest też gustownym łącznikiem między meblami a parkietem (linię styku gres-deski wypełniono masą szpachlową do drewna).

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Doniczki z kwiatami – Dom Roślin; kubki – Zara Home

SZTUKA OD KUCHNI

– W weducie Marii Kiesner widać dużo nieba i niebieskości. Pomyślałam, że obraz tej artystki idealnie będzie pasować do jadalni – mówi Katarzyna. Stół (z litego drewna dębowego, wybarwionego na kolor parkietu, o śr. 110 cm i grub. blatu 4 cm) zaprojektowała sama architektka. Zestawiła go z tapicerowanymi krzesłami.

Jadalnia
Autor: Marcin Grabowiecki Krzesła Isku – belbazaar.pl; naczynia – H&M Home, Zara Home; drewniane podkładki pod talerze – dutchhouse.pl
Dyskretna strefa zmywania
Katarzyna Dziurdzia, Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.eu
Katarzyna Dziurdzia Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.eu

Jeśli chcemy, by bateria i zlewozmywak jak najmniej rzucały się w oczy, warto przybliżyć je odcieniami do tła – okładziny ściennej oraz blatu. W przypadku zlewu można pójść jeszcze krok dalej: wybrać model podwieszany, z materiału zbliżonego do blatu. W tym projekcie postawiłam na biały Silgranit Blanco – kompozyt naturalnego granitu (80%), akrylu, ceramiki i pigmentów. Jest nie tylko efektowny, ale też wytrzymały i łatwy w utrzymaniu w czystości. Poza tym w dotyku przypomina naturalny kamień.

Kosztorys

zabudowa na zamówienie 20 000 zł

płyta indukcyjna Electrolux 1500 zł

piekarnik Electrolux 1999 zł

okap Electrolux 499 zł

zlewozmywak Subline Blanco 999 zł

bateria Mili Blanco 405 zł

lodówka Electrolux 2499 zł

płytki podłogowe Palais Blue Equipe Cerámicas 500 zł

płytki ścienne Marmi Ricordena 976

razem 29 377 zł

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE