Kuchnia eklektyczna w krakowskim apartamencie. Jej wystrój to rezultat małżeńskiego kompromisu

2023-06-02 13:58

Życie rodzinne i towarzyskie właścicieli krakowskiego apartamentu skupia się między kuchnią a salonem. Siedzący przy stole, barku, czy też na kanapie goście przysłuchują się barwnym opowieściom serwującego posiłki gospodarza.

Kuchnia z wyspą
Autor: Mariusz Bykowski

Bardzo szybko okazało się, że małżonkowie mają zupełnie odmienne gusta w kwestii aranżacji wnętrz. Justyna lubi nowoczesność, Kuba chciał mieszkać przytulnie, trochę po „babcinemu”. Ale w ich wspólnej kuchni udało się połączyć oba kierunki: znaleziony przez projektantki kolonialny stół zyskał status najważniejszego mebla, a podłogę pokryły ciemne egzotyczne deski. Dzięki temu resztę można było urządzić w prostej, nowoczesnej konwencji z przewagą bieli.

Kuba, który podczas rodzinnych biesiad czy spotkań z przyjaciółmi jest duszą towarzystwa, zasugerował, że wyspa kuchenna powinna przypominać... mównicę. Projektantki wzięły tę sugestię pod uwagę: okap został wbudowany w obniżony sufit specjalnie po to, żeby nie stanowił przeszkody między Kubą i publicznością. O ile osoba stojąca w kuchni jest z salonu świetnie widoczna, to już odbywające się na blacie kulinarne przygotowania – nie. Skutecznie zasłania je barek z surowego drewna.

Oprócz oryginalnego wykończenia wyspy uwagę gości zawsze przyciągają lampy z pierzastymi kloszami, zwane pieszczotliwie „kurami”.

Jadalnia pod piórami

Kolonialny stół jest masywny i gotowy na przyjęcie sześciu osób. Zgodnie z założeniem sprawdza się w roli „ocieplacza” nowoczesnego stylu zabudowy. Połączenie go z pierzastymi kloszami lamp było odważnym, ale efektownym pomysłem, który zdecydował o niepowtarzalności kącika jadalnianego.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Kuchnia zaprasza

Widoczny już od wejścia do mieszkania drewniany barek ma kształt litery L. Zasłania wyspę, a jednocześnie optycznie wydziela strefę kuchenną.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Piękno na widelcu

Uroda aneksu, całego w bieli, została dyskretnie podkreślona płytkami z rysunkiem sztućców. Na białym tle nie potrzeba więcej, by uzyskać dekoracyjny efekt.

Ściana nad blatem
Autor: Mariusz Bykowski
Podział materiałów zgodnie z hierarchią
 Dagna Dela, Anna Bartman, DelaBartman, delabartman.com
Dagna Dela, Anna Bartman, DelaBartman, delabartman.com

W kuchni Justyny i Jakuba połączyłyśmy materiały o różnej kolorystyce i fakturze. Stosując je, kierowałyśmy się kryterium ważności. Dominującym meblem miał być stół i dlatego jest najciemniejszy i najbardziej zróżnicowany. Łączy toczone drewno, metalowe okucia oraz szkło. Druga w kolejności jest wyspa. Tu uwagę zwraca blat z surowego drewna, połączony z bielą. Najmniej widoczna miała być zabudowa funkcjonalna, dlatego jest najlżejsza i najbardziej neutralna, z lakierowanego MDF-u w kolorze ścian.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE