Zestawy do wina – jakie akcesoria do wina powinny zawierać?

Na początek przyjrzyjmy się gotowym zestawom do wina, które można kupić w efektownych pudełkach. Warto je wybrać w szczególności wtedy, gdy mamy w mieszkaniu przygotowany barek lub inne specjalne miejsce do serwowania alkoholowych specjałów – wówczas taki komplet akcesoriów do wina efektownie uzupełni wnętrze. Co powinno znaleźć się w pudełku?

  • Korkociąg – można wyróżnić kilka rodzajów korkociągów, ale w eleganckich zestawach do otwierania wina powinien zaleźć się model motylkowy lub trybuszon – oba pozwalają na szybkie i bardzo wygodne odkorkowanie butelki.
  • Zatyczka – jeśli mamy ochotę na kieliszek wina, aby się go napić, musimy otworzyć całą butelkę. By pozostałe w butelce wino nie zwietrzało, zamknijmy ją specjalną zatyczką – zapewni ona szczelność i nie pozwoli na dalsze wietrzenie trunku.
  • Nalewak – w zestawie akcesoriów do win znajdziemy jeszcze jedną zatyczkę, ale tym razem z nalewakiem. Dzięki niemu ryzyko rozlania wina na stół będzie minimalne, a my będziemy mogli elegancko rozlewać trunek do kieliszków – niczym sommelier!
  • Pierścień – ten element zestawu do wina przeznaczony jest do nakładania na szyjkę butelki. Dzięki niemu zbłąkana kropla wina, zamiast upaść i zrobić trudną do usunięcia plamę na obrusie, zatrzyma się i pozwoli zachować elegancki charakter spotkania przy winie.
  • Obcinacz do folii – z pewnością nieraz mieliśmy trudność ze zdjęciem folii otaczającej korek w butelce wina. Dzięki obcinaczowi do folii możemy zapomnieć o zmaganiach ze zbyt dużymi nożami, niechcącymi współpracować nożyczkami czy usuwaniem powłoki przy użyciu zębów. Dzięki zestawowi akcesoriów do wina zrobimy to szybko, z klasą i elegancko.

Oprócz tych akcesoriów do wina w zestawie może znaleźć się także podstawka do wina, podkładka pod korkociąg, termometr do sprawdzania temperatury wina i inne elementy, jednak te wyżej wymienione stanowią trzon, który można później uzupełniać o kolejne dodatki.

..  Wybieramy lodówkę na wino >>>

Zestaw do wina na prezent – czy to dobry wybór?

Zestawy do wina na prezent to klasyczny i zawsze udany wybór, jeśli tylko chcemy obdarować osobę, która przepada za tym klasycznym trunkiem. Zanim jednak popędzimy do sklepu, by go kupić, upewnijmy się, że solenizant nie posiada przypadkiem podobnego zestawu akcesoriów do wina. Jak to zrobić? Najlepiej wykorzystać nadarzającą się okazję do tego, by umówić się na… kieliszek wina u tej osoby – dzięki temu poznamy posiadane przez nią akcesoria do wina, ale też przyjemnie spędzimy czas.

Szukając takiego prezentu, zwróćmy uwagę na zestawy do wina z grawerem – to świetny sposób na spersonalizowanie podarku.

..  Kieliszki do wina. W czym serwować wino czerwone, białe, musujące? >>>

Niezbędnik konesera win – co oprócz zestawu do otwierania wina?

Jeśli chcemy być w pełni przygotowani na wyprawianie przyjęć z winem w roli głównej, koniecznie zadbajmy także o to, by mieć na wyposażeniu również inne akcesoria do wina:

Zestaw kieliszków do wina – najlepiej przygotować przynajmniej trzy komplety: do białego wina, czerwonego wina oraz do szampana. Pamiętajmy, że najlepiej sprawdzą się naczynia z cienkiego szkła – to właśnie one pomogą nam wydobyć najlepszy smak trunku.

Karafka do wina – wino przed spożyciem warto przelać do karafki. Dlaczego? Determinuje to zjawisko dekantacji, polegające na zlaniu trunku do innego naczynia w taki sposób, by nie naruszyć osadu znajdującego się na dnie butelki. Co więcej, dzięki przelaniu wino odpowiednio się napowietrzy, zyskując dzięki temu pełniejszy i łagodniejszy smak.

Zestaw do grzanego wina – coś dla miłośników zimowych wieczorów w ciepłej atmosferze. W skład takiego kompletu wchodzi dzbanuszek i podkładka, do której wkładamy zapalone podgrzewacze. Dzięki temu grzane wino zachowuje swoją temperaturę, a my możemy się nim delektować przez cały zimowy wieczór.

..  Barek na alkohol – nowoczesne rozwiązania >>>