Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jaki styl kuchni wybrać? Podpowiadamy

Kuchnia nowoczesna czy lepiej kuchnia klasyczna? Pomagamy wybrać najlepszy styl kuchni do Twojego mieszkania. Nowoczesna kuchnia wymaga przestrzeni, klasyczna natomiast, najczęściej jest zamknięta. Co sprawdzi się u Ciebie? Przeczytaj porady!

nowoczesna kuchnia
klasyczna aranżacja kuchni
kuchnia aranżacja
kuchnia zdjęcia
Nowoczesna kuchnia - wnętrza inspiracje

Kuchnia nowoczesna może być przyjazna i w żadnym wypadku nie musi przypominć laboratorium. Jak urządzić kuchnię? Prezentujemy nowoczesne projekty kuchni, które nie są sterylne, ani chłodne. Aranżacja kuchni będzie udana, jeśli postawisz na prostotę i wygodę. Zaplanuj meble kuchenne z dużą liczbą szafek i szuflad, a fronty wybierz w jednym odcieniu - to bezpieczne rozwiązania.

Współczesne kuchnie najczęściej są monochromatyczne. Pełne połysku metalowych elementów wyposażenia i naczyń kuchennych, dzięki którym kuchenne wnętrze staje się sterylne i chłodne. Dominują w nich same szarości, beże i biele - kuchnie są bardzo eleganckie, ale trochę nudne. Coraz częściej chcemy więc, aby kuchnia była nowoczesna, ale jednocześnie ciepła, przyjazna i w żadnym wypadku nie przypominała laboratorium. Jak to zrobić?

Zobacz: 10x elegancka nowoczesna kuchnia. Piękne inspiracje do kuchni ZDJĘCIA >>>

Kuchnia nowoczesna: projekty

W nowoczesnych kuchniach meble są dość podobne, można je też zobaczyć w niejednym studiu kuchennym. Jednak po wstawieniu do wnętrza są wyjątkowe dzięki niezwykłej harmonii i prostocie całej kompozycji. Szafki kuchenne w jasnym lub ciemnym fornirze (górne mogą być przeszklone) na tle białych ścian i podłóg wyglądają delikatnie i elegancko. Nie stosuje się prawie żadnych dekoracji. Wszystko jest tu podporządkowane funkcjonalności. Kuchnia w nowoczesnym stylu to wymarzone wnętrze dla osób ceniących porządek i ład. Fronty stojących szafek stanowią zazwyczaj gładką płaszczyznę podzieloną poziomym rytmem szuflad. Do takiej kuchni pasują sprzęt AGD i dodatki wkonane ze stali, chłodnej, ale jakże praktycznej i niezniszczalnej.

Przeczytaj też: Nowoczesne kuchnie: ciekawe inspiracje, jak urządzić nowoczesną kuchnię ze smakiem >>>

Kuchnia nowoczesna: a może jednak klasyka?

Kuchnia klasyczna z założenia jest – zgodnie z tradycją tego pomieszczenia – raczej kuchnią zamkniętą, wypełnioną bogatymi w detal meblami. Drzwiczki szafek są bogato zdobione, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew wykończone dekoracyjnymi frezowaniami, a całość zwieńczona gzymsem. Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. Glazura i gres są więc drobne, o nierównych krawędziach, szerokiej fudze, układane w różnych kierunkach (łączenie układu prostego i w karo), wykończone dekorami i listwami. Ściany udekorowane sztukaterią, gzymsami.

Polecamy: Klasyczna kuchnia z jadalnią otwarta na salon: szarość, biel i drewno klasycznych mebli >>>

 

Kuchnia nowoczesna: przestrzeń i minimalizm

Kuchnia nowoczesna również wymaga przestrzeni. Z założenia jest przestronna, ale łatwiej ją połączyć stylistycznie z otwartym salonem. W nowoczesnej kuchni istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzy się kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble i wyposażenie prezentują się w nowoczesnej kuchni jak na wystawie. Szafki kuchenne wyposażone są w proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo wyklejone egzotycznym fornirem. W takiej kuchni wszystko ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach i szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designerskie urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany nazwiskiem znanego projektanta. Na ścianach nowoczesnej kuchni atrakcyjne materiały – gładkie kamienie, różne gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.

Zobacz również: Kuchnia w stylu... no właśnie. Jak urządzić kuchnię? 25 KUCHNI od nowoczesnej po retro >>>

Kuchnia nowoczesna: dobry wybór

Te dwa przykłady to skrajności, między którymi zwykle poszukujemy tego, co jest potrzebne, co się podoba i na co nas stać. Rzadko kto ma do dyspozycji przestrzeń pozwalającą wyeksponować nowoczesną kuchnię tak, jak się ją prezentuje w ekskluzywnym salonie meblowym. Klasyczne meble też potrzebują oddechu – w niewielkim pomieszczeniu będą robiły wrażenie przeładowania.

Dodajmy, że nowoczesna kuchnia, lakierowano-stalowa jest kłopotliwa w utrzymaniu (trzeba się starać, by zachowała gładkość i połysk). Z klasyczną kuchnią nie jest lepiej – na licznych rowkach i załamaniach lubi zbierać się tłustawy kurz. Do szukania złotego środka powinny skłaniać nas argumenty użytkowe i rozsądek. 

Porada: Starannie zaplanujmy liczbę szafek w nowczesnej kuchni, by zmieściło się w nich wszystko, co potrzebne. Jednak bez zbytniego zapasu i przesady – nie starajmy się zabudować nimi wszystkich ścian. Zostawmy trochę wolnej przestrzeni, by nowoczesna kuchnia miała oddech.

To cię zainteresuje: Ciekawa kuchnia. Nowoczesna aranżacja kuchni - zdjęcia >>>

Kuchnia nowoczesna - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli już wiesz, że chcesz, by twoja kuchnia była urządzana w nowoczesnym stylu, to koniecznie zobacz inspirujące galerie zdjęć! Znajdziesz w nich mnóstwo pomysłów na aranżację swojej kuchni.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY