Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie

– Dwa lata. Tyle czasu minęło od zakupu domu, nim uznaliśmy, że wszystko jest już gotowe – mówi Julian. – Nie spieszyliśmy się, bo mieliśmy gdzie mieszkać. Woleliśmy dopracować każdy detal. W tym prawdopodobnie najdłuższy mebel świata, czyli zabudowę ciągnącą się od kuchni przez jadalnię, salon, aż po ogród – żartuje projektant.

Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie
Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie
Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie
Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie
Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie

– Może to skrajne stwierdzenie, ale uważam, że wnętrze powinno nas dopełniać, milcząco towarzyszyć, stanowić tło, anie krzyczeć: jestem piękne, kochaj mnie! – mówi Julian z pracowni Franta & Franta Architekci. – Projektując nasz dom, kierowałem się prostotą, klarownością rozwiązań.

Biel, drewno i szarość w nowoczesnej kuchni

Julian postawił na trzy materiały wykończeniowe: biały tynk, drewno i spoiwo budowlane (beton bądź gres). Białe fronty nawiązują do tynkowanej ściany. Drewno, w formie klejonki dębowej, pojawia się na blacie, wybranych ścianach i regale w sąsiadującej jadalni. Podłogę i ścianę z okapem zdobią szare płyty gresowe o rysunku drobnego żwiru rzecznego zmieszanego z zaprawą. – Początkowo trafiły do naszego zbioru materiałów zatytułowanych „na pewno nie”, ale już następnego dnia od podjęcia tej decyzji dosłownie się w nich zakochaliśmy – wspominają Anna z Julianem. Teraz para docenia nie tylko ich urodę, lecz także aspekty praktyczne. – Maskują zabrudzenia. Stojąc przed nimi, często nie wiemy, czy patrzymy na plamki powstałe podczas gotowania czy drobinki gresu – śmieją się właściciele. Płytki nie przyciągają uwagi, nie narzucają się sobą. Wszystko zgodnie z założeniami projektowymi.
Drewniana okładzina pokrywa całą ścianę okienną oraz spody szafek podwieszanych. Do białych frontów z płyty meblowej lakierowanej w połysku właściciele dobrali sprzęt AGD w tym samym kolorze. Biel dodaje okapowi i płycie indukcyjnej optycznej lekkości, udało się również znaleźć piekarnik z gładkim białym frontem, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle szafek. Zabudowa kuchenna w płynny sposób przechodzi w jadalnianą i salonową. Zdaniem projektanta, otwarta przestrzeń zobowiązuje do tego, by łączyć przestrzenie o różnych przeznaczeniach.

.. Biała kuchnia na dziesięć sposobów >>>

Ergonomia w kuchni. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Szafki nad oknem, a także górne w wysokiej zabudowie to swoista spiżarnia. Właściciele trzymają w nich rzeczy kuchenne nieużywane na co dzień. Półwysep o wym. 90x190 cm jest wyposażony od strony kuchni w dwie szafki: klasyczną i typu magic corner (tę drugą zastosowano w sumie w trzech narożnikach kuchni). Na końcu blatu roboczego znajduje się szeroka na metr wnęka, wyłożona płytą z klejonki dębowej lakierowanej na matowo. Została zaprojektowana jako miejsce na ekspres do kawy, stąd włączniki nad blatem. We wnęce znajduje się również płytka szafka z frontem otwieranym do góry, w której właściciele przechowują kubki oraz szklanki.

.. Kuchnia w kształcie litery "L". Ergonomia i stylistyka >>>

Drewniana klejonka czy fornir?

Kuchnia to miejsce pracy. Ryzyko uszkodzenia blatu czy okładziny jest dość duże. Lakierowana płyta z klejonki drewnianej spełnia tu swoją funkcję i nawet jeśli ulegnie zarysowaniu, wystarczy ją przeszlifować, polakierować ponownie (co jest niestety niemożliwe w przypadku forniru). Płyta fornirowana drewnem zda egzamin tylko w miejscach suchych, nienarażonych na zniszczenia lub rzadko użytkowanych. Powinna być porządnie i precyzyjnie oklejona, zwłaszcza przy krawędziach i w narożnikach. W przeciwnym razie, wskutek uszkodzenia i kontaktu z wodą, może grozić jej pęcznienie. W naszej kuchni z jadalnią zastosowaliśmy klejonkę dębową o grubości dwóch centymetrów. Na dobrej jakości płytę fornirowaną dębem zdecydowaliśmy się tylko na pojedynczych „suchych” ścianach w łazience i toalecie – mówi Julian Franta z pracowni Franta & Franta Architekci, właściciel i autor projektu domu.

Kosztorys

zabudowa na zamówienie, GJMeble, 29 000 zł
zlewozmywak Mono D-100 S, Schock, 1200 zł
bateria kuchenna Zenta, Kludi, 800 zł
piekarnik BO87 ORAW, Gorenje, 2500 zł
lodówka KI41RVS30, Siemens, 1700 zł
płyta indukcyjna EHI8543F9W, Electrolux, 2900 zł
okap IN 900WS, Amica, 1500 zł

razem: 39 600 zł

NIE PRZEGAP

cover
M jak Mieszkanie

Obejrzyj więcej zdjęć nowoczesnych kuchni

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Stylizacja: Eliza Mrozińska Opracowanie: ZM Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY