Z czym łączyć błękitny kolor ścian? Co pasuje do niebieskiego? Porady i inspiracje

2021-01-11 10:02

Błękitny kolor ścian sprawia, że wnętrze staje się jasne, pogodne i bardziej przestronne. Ponadto niebieski w tym odcieniu jest bardzo uniwersalny, pasuje do różnych stylistyk dekoratorskich. Podpowiadamy, z jakimi kolorami farb łączyć błękitny, by uzyskać dobry efekt we wnętrzu.

Spis treści

  1. Z czym łączyć kolor błękitny?
  2. Co pasuje do koloru błękitnego?
  3. Błękit jako akcent kolorystyczny

Jeśli chcesz, by twój salon sprzyjał wypoczynkowi, wybierz błękitny kolor ścian. Doskonale uspokaja. Nie przytłacza też wnętrza - farbą w kolorze błękitnym możesz pomalować całe pomieszczenie. Ciekawszy efekt uzyskasz jednak, łącząc go z innymi kolorami farb.

Choć kolor błękitny jest delikatny, ma mocny charakter. Świetnie podkreśli styl zarówno „słodkich” salonów, kuchni czy łazienek, jak i tych urządzonych bardzo nowocześnie z designerskimi meblami oraz sprzętami.

Z czym łączyć kolor błękitny?

Scalisz wnętrze i podkreślisz subtelny charakter aranżacji, łącząc błękitny kolor ścian z farbami o innych jego delikatnych odcieniach. Nie będzie nudno, gdy wprowadzisz kilka akcentów bieli, np. w postaci ramek do zdjęć lub obrazków. Błękitny kolor ścian świetnie gra z bielą. Staje się przy niej żywszy, wnosi do wnętrza klimat orzeźwienia. Połączenie błękitnego koloru ścian z bielą pasuje do wnętrz nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego, tradycyjnego, marynistycznego. Projektanci często wykorzystują połączenie kolorów błękitnego i bieli również w stylu minimalistycznym. Uważasz, że błękitny kolor ścian jest we wnętrzu zbyt chłodny? Znamy sposób, by błękit ocieplić. Modne połączenie kolorów to błękit z pastelowym kolorem brzoskwiniowym lub grejpfrutowym, trawiastą zielenią albo... z błyskiem farby w kolorze złotym na ścianie.

Co pasuje do koloru błękitnego?

Oprócz bieli, koloru brzoskwiniowego, zieleni czy złota można nieco bardziej poeksperymentować, jeśli chodzi o łączenie błękitu z innymi barwami. Na jakie zestawienia warto się zdecydować?

Błękit plus szarość. Uniwersalne połączenie, stonowane, sprzyjające relaksowi. Częsty wybór we wnętrzach w stylu nowoczesnym.

Błękit plus beż. Bardzo delikatne zestawienie, w sam raz do wnętrz z klasyczną nutą.

Błękit i mięta. Obie barwy są lekko chłodne i świetnie się uzupełniają. Pokój z nimi będzie prezentował się świeżo oraz przestronnie.

Błękit i róż. Swoiste godzenie przeciwieństw (chłopięcy błękit plus dziewczęcy róż), choć to zaskakująco dobre połączenie i – mimo wszystko – nieszczególnie kontrastowe.

Błękitny i pomarańczowy/żółty – przyjemna gra koloru chłodnego z ciepłym i energetycznym. Dobry sposób na ciekawe, wyróżniające się wnętrze.

Błękit jako akcent kolorystyczny

Współczesne wnętrza często urządzane są z wykorzystaniem uniwersalnych kolorów, czyli bieli, szarości, różnych odcieni drewna. Taką bazę można swobodnie ubarwiać i organizować częste metamorfozy wystroju. Wyjątkowo wdzięczny jako kolor uzupełniający oraz ożywiający pomieszczenie jest właśnie błękit. Spotkamy go – a także inne odcienie niebieskiego – już nie tylko w detalach. Może być to kolor jednej ze ścian, sofy w salonie, a nawet zabudowy kuchennej (tu jednak zdecydowanie popularniejszy jest granat). A jeśli skupiamy się na detalach, zbierzmy w jednym pokoju różne drobiazgi najlepiej w różnych odcieniach błękitu, żeby było ciekawiej!

..  Kolor granatowy we wnętrzach >>>

Kolor ścian w domu - kiedy niebieskie ściany i dodatki