Kolory ścian, kolory mebli i dodatków – to wszystko wpływa na ostateczny wyraz wnętrza. Kolory we wnętrzu nie są kwestią poboczną aranżacji, a jej głównym wyznacznikiem. Oddziałują na naszą psychikę i sposób postrzegania otoczenia. Co niesie za sobą kolor biały? Co oznacza kolor czerwony? W jaki sposób oddziałuje na nas kolor czarny? Co tak naprawdę wiemy o kolorach?

Kolory ścian i nie tylko: co oznaczają i jak na nas wpływają?

Kolory ścian, dekoracji i elementów dekoracyjnych we wnętrzu, nie tylko wizualnie wzbogacają przestrzeń, ale wpływają także na naszą psychikę i samopoczucie. Kolory we wnęrzu wpływają na apetyt, na spokojny sen, na energię, czy rozdrażnienie. Może dlatego traktowane są jako najlepszy naturalny „projektant" naszych wnętrz. Kiedy malujemy mieszkanie warto wybrać kolorystykę, która nie tylko nam się podoba, ale przede wszystkim ma na nas dobry wpływ.

Sprawdź też: Kolorystyczne inspiracje wnętrz

  • Kolor biały – stosujemy go głównie w projekcie łazience i kuchni, gdyż daje poczucie sterylnej czystości, a nas uspokaja. Poza tym, biel wizualnie powiększa pomieszczenia, więc idealnie nada się do małych wnętrz. Do białych wnętrz łatwo jest dobrać dodatki, bo pasują do niej praktycznie wszystkie barwy. Biały kolor ścian to świetna baza do praktycznie każdej aranżacji.
  • Kolor żółty – także powiększa wizualnie, ale również ociepla, dlatego żółć wybierana jako kolor ścian idealna jest do pomieszczeń usytuowanych od północy. Poza tym poprawia nastrój. Pamiętajmy jednak, że gdy jest za dużo kolor żółtego na ścianie może wywołać irytację.
  • Kolor różowy – jasny pastelowy powiększy wizualnie małe wnętrze, a nas „pobudzi do życia" niczym chłodny prysznic. Ciekawy kolor ścian, chociaż najczęściej stsowany w pokoju dla dziewczynki.
  • Kolor pomarańczowy – barwa mocna, ale jest to kolor nowoczesności. Taki kolor we wnętrzu przywraca dobry nastrój i chęć do życia.
  • Kolor czerwony – jest kolorem niezwykle energetycznym i ciepłym. Jedno jest pewne - każdego śpiocha postawi na nogi, ale w nadmiarze może być męczący.
  • Kolor niebieski – jasny jest idealny do małych łazienek, zwłaszcza w stylu prowansalskim, a także do pokoju dziecka, gdyż uspokaja, relaksuje, ale i pobudza do pracy.
  • Kolor zielony – odpręża, a także daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Kolor fioletowy – jeśli pastelowy, to nadaje się do wnętrz w stylu prowansalskim, ciemny – raczej do dużych pomieszczeń. Fiolet jest barwą Orientu. Dedykowany tym, którzy pragną ciszy i spokoju.
  • Kolor brązowy – można go zaliczyć do kolorów ziemi, kojarzy się z naturą. Od wielu lat preferowany przy urządzaniu wnętrz klasycznych, czy nowoczesnych.
  • Kolor czarny – kolor niezwykle wymagający, jednak coraz częściej stosowany w mieszkaniach. Ma charakter ekscentryczny, ale na aktywnych oddziałuje inspirująco.

Sprawdź też: Aranżacja wnętrz ze ścianami w odcieniach koloru niebieskiego