Ciepłe kolory wracają do łask. W trendach mamy coraz więcej pomarańczu, odcienia terakotowego, czerwieni, rubinu, a także różnych wcieleń żółtego – w tym ochrę oraz właśnie kolor musztardowy. Mimo że kojarzy się z wnętrzami z duszą, świetnie prezentuje się także w nowoczesnych aranżacjach.

Musztardowy żółty – jaki to kolor?

Kolor musztardowy to jeden z odcieni żółtego, jednak „przybrudzony” i odrobinę ciemniejszy. Powstaje z mieszanki podstawowego żółtego z dodatkiem brązu oraz złota. Barwa ta jest szlachetna, elegancka, ciekawie dekoruje, a jednocześnie nie wybija się tak mocno na pierwszy plan jak czysty żółty. Dzięki temu w stonowanych, neutralnych kolorystycznie wnętrzach służy jako wyrazisty, żywy akcent, ale bez ryzyka, że zepsujemy harmonię wystroju. Do trendów wraca wraz z modą na mid-century design i w towarzystwie takich kolorów, jak bordowy czy oliwkowa zieleń. Z nimi też tworzy intrygujące zestawienia barwne, niemniej polubi też sąsiedztwo innych barw.

..  Modne meble – 8 gorących trendów kolorystycznych >>>

Z czym łączyć kolor musztardowy?

Na początek zwróćmy uwagę na bezpieczne i „łatwe” zestawienia. Kolor musztardowy warto łączyć przede wszystkim z bielą, szarością, naturalnym drewnem oraz subtelnymi kolorami ziemi. Polecamy zwłaszcza musztardowe dodatki, które ładnie ożywiają wystrój oparty na wspomnianych barwach: pledy, poszewki na poduszki, zasłony, naczynia, dywany. Odważniejsi mogą sięgnąć po musztardowe fotele albo sofę – zwłaszcza te tapicerowane welurem. W ten sposób doprawimy wnętrze nutką elegancji w klimacie retro.

Inne sprawdzone połączenia? Musztardowy świetnie prezentuje się w towarzystwie pomarańczu, przybrudzonej czerwieni, bordo oraz wracającej do trendów marsali. Miłośnicy ciemnych barw mogą śmiało zestawiać musztardowy z granatem, purpurą oraz czernią.

Nie bójmy się też twórczych, artystycznych połączeń. Chociaż dziś musztardowy żółty kojarzy nam się z klasyką, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu kochali go projektanci awangardowych, nowoczesnych mebli. Efekt lekkości i sporo energii? Zestawmy musztardę z różem (np. z pudrowym). A może mocniejsze kontrasty? Przyda się towarzystwo butelkowej zieleni, morskiego błękitu czy czystego fioletu (np. Ultra Violet – kolor roku 2018). Musztardowe tapicerki mebli wypoczynkowych możemy dodatkowo uzupełnić o złociste bądź mosiężne dodatki w różnych miejscach w salonie.

..  Marsala – ten kolor wraca do trendów >>>

Modne meble i dodatki w kolorze musztardowym

Zdecydowanie najmodniejsze są meble z musztardowymi tapicerkami, czyli sofy, fotele oraz krzesła. Ciekawie i elegancko prezentują się te obite welurem – kolor wydaje się lekko rozmyty, połyskujący, a gdy spoglądamy pod różnymi kątami, mieni się wieloma odcieniami. Ponadto sporą popularnością cieszą się tkaniny w kolorze musztardowym, a zwłaszcza pledy, zasłony, poszewki na poduszki oraz dywany. Na większych powierzchniach musztardowy żółty zwykle łączy się z innymi kolorami. Biel bądź szarość subtelnie osłabia jego moc, a akcenty bordowe, różowe czy oliwkowe dodają mu charakteru.