Fiolet na ścianach: czy to dobry pomysł? Z czym łączyć kolor fioletowy?

Fiolet coraz śmielej wkracza do aranżacji wnętrz. Fioletowy kolor na ścianach, w meblach lub dodatkach to sposób na wystrój elegancki, sprzyjający relaksowi. Dużo oczywiście zależy od towarzystwa innych kolorów. Możemy iść w stronę klasycznego glamouru albo też zestawić fiolet z żywymi barwami. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz gotowe inspiracje na zdjęciach.

Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach
Ultra Violet we wnętrzach

Fioletowy wygląda we wnętrzu elegancko, nowocześnie i kobieco. Fiolet coraz częściej wybierany jest do malowania ścian, a aranżacje wnętrz z kolorem fioletowym stały się modne. Ale fioletowy to dość trudny kolor! Jeśli chcecie mieć fioletowy pokój, koniecznie dobierzcie pozostałe elementy wystroju wnętrza w odpowiednich barwach. Pamiętajcie, że fioletowy to mocny kolor ścian. Fioletowe ściany znakomicie sprawdzają się w roli dekoracji, w celu podkreślenia fragmentu wnętrza. Wrzosowy kolor pasuje do szarości, brązów, bieli, żółcieni. Nie łączcie fioletowego z niebieskim i czerwonym, bo te barwy się "kłócą". Warto zadbać o dobre łączenie kolorów na ścianach, by fiolet po pewnym czasie nie okazał się zbyt męczący.

Zobacz też: Wnętrza mieszkań: OBSESJA fioletu! Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym

Fiolet: modny kolor ścian

Fiolet śmiało można określić mianem najbardziej „kwiatowego” koloru. Kolor lawendowy, fiołkowy czy wrzosowy są powszechnie znane i na stałe zagościły w nazewnictwie.

Kolor fioletowy od zawsze stanowił atrybut władzy, kojarzony był z nim także luksus. Przyczyną takiego stanu rzeczy były bardzo wysokie koszty produkcji barwnika fioletowego, czyli tzw. purpury tyryjskiej. Pigment ten pochodził z rozkolców, czyli ślimaków morskich. Aby uzyskać zaledwie 1 gram purpury tyryjskiej, potrzeba było ok. 800 sztuk rozkolca. W związku z tym na barwienie szat na kolor fioletowy mogli pozwolić sobie jedynie władcy oraz wysokie duchowieństwo. O wyjątkowej urodzie fioletu świadczy również fakt, że był to ulubiony kolor królowej Kleopatry, który dodatkowo w starożytnym Egipcie symbolizował cnotę i wiarę.

Zobacz też: Kolory ścian - FIOLETOWY w pokoju, sypialni. Modne kolory wnętrz.

Fiolet jako kolor wnętrz: uspokaja czy pobudza?

Kolor fioletowy to jeden z najbardziej intrygujących z palety barw, powstający wtedy, gdy pobudzająca czerwień i chłodny niebieski są ze sobą połączone. I właśnie ten zaskakujący duet dwóch podstawowych kolorów z koła barw decyduje o jego niezwykłości. „W zależności od zastosowanych proporcji pomiędzy czerwonym a niebieskim, fioletowy kolor ścian może emanować energią lub działać na nas relaksacyjnie. Wspomniane właściwości fioletu wykorzystywane są w życiu codziennym. Stonowane kolory wskazane są w terapii przezwyciężania lęków i fobii, natomiast intensywny, nasycony fiolet to idealne otoczenie dla ludzi uprawiających zawody artystyczne, ponieważ pozytywnie oddziałuje na ich kreatywność” - mówi Anna Grzesiuk, specjalista ds. marketingu z Benjamin Moore Polska.

Zobacz też: Fioletowe ściany w salonie: intensywny kolor w dekoracji ścian

Fioletowy pokój

Kolor fioletowy w aranżacji wnętrz odgrywa najczęściej rolę drugoplanową. Przeważnie pojawia się jedynie w dodatkach - jako kolor przełamujący czystą biel lub delikatne pastele. Trzeba przyznać, że w tej roli spełnia się doskonale, ale architekci wnętrz coraz częściej decydują się na fioletowy jako główny kolor mieszkania.

Kolor fioletowy dobrze sprawdzi się przy urządzaniu wnętrz w stylu prowansalskim. Fioletowe ściany w odcieniu dzikiej orchidei (np. kolor wild orchid 2072-40 ze wzornika Color Preview marki Benjamin Moore) lub ciemnych winogron (np. kolor pinot grigio grape CSP-460 ze wzornika Color Stories) idealnie współgrają z romantycznym, przytulnym i lekko cukierkowym klimatem, jakim charakteryzują się wnętrza prowansalskie.

Kolor fioletowy jest świetny także do sypialni; warto wybrać odcień zmysłowy i nasycony. Jeżeli obawiamy się nasyconych kolorów ścian, to rozwiązaniem jest łączenie we wnętrzu dwóch odcieni fioletu: jasnego z ciemnym. Przykładowo możemy trzy ściany wnętrza pomalować na delikatny, rozbielony kolor lawendowy (np. lily lavender 2071-60), a czwartej ścianie, vis-a-vis wejścia, nadać odcień nasyconej śliwki (np. kolor plum royale 2070-20).

Z czym łączyć kolor fioletowy?

Fiolet dobrze prezentuje się w towarzystwie innych kolorów. Efektownie wypadają zestawienia z żółcieniami oraz szarościami. Należy unikać łączenia koloru fioletowego z jego kolorami bazowymi, a więc niebieskim i czerwonym.

Jeśli lubimy ciemną paletę barwną, możemy zestawiać fiolet z brązem, kolorem bordowym albo chłodnym granatem. Kolor fioletowy polubi też towarzystwo najciemniejszego odcienia szarości, czyli antracytu.

Zobacz też: Styl prowansalski w domu - jak urządzić prowansalskie wnętrze?

NIE PRZEGAP

Fiolet we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolor fioletowy wygląda się w salonie, kuchni czy sypialni? Do jakich dodatków pasuje? Dowiedz się z galerii zamieszczonych poniżej! 

Fiolet we wnętrzach - ZOBACZ WIDEO

Czy fiolet jest modnym kolorem w naszych domach? Jak kolor fioletowy we wnętrzu oddziałuje na nasz nastrój? Jakim emocjom odpowiadają jego odmiany? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert w wideo poniżej! 

Ocena: 5
Zdjęcia: mat. pras. House Doctor

POLECANE ARTYKUŁY