Dywan na ścianie. Jak wybierać dywany na ścianę? Inspiracje i porady

 Dywan na ścianie

Niewielki, wzorzysty dywan jako dekoracja ściany w sypialni

Fot. Martyna Rudnicka

Dywan to uniwersalna dekoracja, która może uświetnić także ściany. Jeszcze w latach 80. i 90. tapiserię, czyli dywan na ścianie, można było spotkać w wielu polskich domach. Ta tradycja w zupełnie nowej, atrakcyjnej odsłonie zaczyna do nas wracać i stanowi świetny pomysł na kreatywny wystrój wnętrza.

Dywan na ścianę – skąd wziął się ten pomysł?

Jeżeli myślimy o historii dywanów, zapewne do głowy przyjdzie nam Persja. I rzeczywiście to właśnie stamtąd (oraz innych państw Bliskiego Wschodu) przywędrowały do nas tapiserie. Co ciekawe, do Europy trend dotarł na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to dywany stanowiły synonim luksusu. Zresztą do dzisiaj drogie dywany świadczą o zamożności i dobrym guście.

Kiedyś dywany kosztowały fortunę, dlatego były traktowane z ogromną czcią. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie, a w trosce o zachowanie ich jakości – wieszano je na ścianie. Jeżeli ktoś miał taki dywan w domu, zawsze robiło to wielkie wrażenie.

Swoją rolę w popularyzacji dywanów na ścianie odgrywa także Rosja. W czasach ZSRR wieszano je nie tyle dla ozdoby, ile dla lepszego ocieplenia mieszkań. Dywany na ścianę dobrze izolowały od zimna, a na dodatek wyciszały pomieszczenie. Nadal jednak były dostępne dla ludzi zamożniejszych.

..  Co to jest kilim? Modne kilimy we wnętrzach >>>

Arras, gobelin, tapiseria – co jest czym?

 

Tradycyjnie arrasami nazywano drogocenne tkaniny dekoracyjne na ścianę, które wykonywano we francuskim mieście Arras. Ich znakiem rozpoznawczym była np. spora ilość złotych nici. Słynne arrasy zamówił chociażby polski król Zygmunt II August do dekoracji zamku na Wawelu. Gobeliny zaś stanowiły niejako ich „tańszą” wersję, a nazwa tkanin wywodzi się od paryskiej manufaktury Gobelins. Tapiseria z kolei to najbardziej pojemny termin obejmujący zarówno arrasy, jak i gobeliny.

Dywan ścienny – czym powinien się wyróżniać?

Dywany na ścianę, czyli wspomniane tapiserie, można dostać w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Są specjalnie przygotowane do wieszania na ścianie, a więc mają wszyte szlufki lub zawieszki. Ich wielkość jest zbliżona do dużych obrazów; przykładowy rozmiar to 120x200 lub 50x70 cm. Dywan ścienny jest zazwyczaj nieco lżejszy i cieńszy od tego, który kładziemy na podłodze.

Dywan na ścianie – dekoracja warta uwagi

Dywan na ścianie powinien mieć wyrazisty dekor. Pełni funkcję grafiki, a więc akcentu, który pięknie ożywia wnętrze, ociepla je, dodaje mu przytulności. W sklepach znajdziemy zazwyczaj mozaiki i barwne wzory, a czasem również motywy zwierzęce, roślinne lub geometryczne. O tym, jak bardzo luksusowy to towar, świadczą ceny. Dywany syntetyczne kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Te oryginalne, jedwabne, kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Oczywiście tak ogromne pieniądze płaci się nie tylko za materiał, lecz także za pracę rękodzielniczą. Powstawanie jednego dywanu wykonanego ręcznie trwa od roku do nawet czterech lat.

Gdzie powiesić dywan?

Dwa pomieszczenia nadadzą się do tego idealnie: salon i sypialnia. Dywany powieszone nad sofą lub łóżkiem ożywią wnętrze, dadzą wrażenie domowej, rodzinnej atmosfery. Będą przykuwały uwagę, ale równocześnie nie zdominują wnętrza. Pozostaje jeszcze jedno, najważniejsze pytanie: jak je umiejętnie dopasować do stylu, który dominuje w danym pokoju?

..  Modne dywany do salonu >>>

 Dywan na ścianę

Na podłogę albo na ścianę - artystyczne, nowoczesne dywany fantastycznie ożywiają wystrój

Fot. mat. pras. Rug Society

Styl wnętrza a dywan na ścianie

Dywan na ścianie dobrze odnajduje się właściwie w każdym stylu wnętrzarskim. Kluczowe jest oczywiście dobranie modelu o odpowiednim dekorze. Odrobinę uwagi należy zachować przy takich stylach, jak glamour czy prowansalski – tu dywany na ścianę nie zawsze są dobrym wyborem. W przypadku wnętrz prowansalskich lepsze będą np. makramy.

Styl skandynawski – dywan na ścianie subtelnie przełamuje chłodną paletę kolorystyczną, ładnie ożywia wystrój. Warto jednak umiejętnie podejść do barw, żeby jednak nie były zbyt krzykliwe – to mogłoby zaburzyć harmonię wnętrza, zwłaszcza gdy podążamy za filozofią hygge zorientowaną na relaks w przytulnościach.

Styl nowoczesny – tu wspaniale sprawdzi się dywan na ścianę z geometrycznymi wzorami i wyrazistymi kolorami. Można również pomyśleć o dywanie, który nawiązuje do dzieł sztuki współczesnej.

Styl loftowy – większe dywany na ścianę kochają przestrzeń, a tej nie brakuje we wnętrzach loftowych. Dodatkowo przyjemna w dotyku tkanina w prosty sposób przełamuje surowość wystroju. Styl dywanu? Równie dobrze można sięgać po nowoczesne wzory, jak i klasyczne ornamenty.

Styl klasyczny – także lubi się z dywanami na ścianach, choć trzeba uważać, by nie zestawiać ich ze zbyt dużą ilością dekoracji i wzorzystych tkanin.

Styl eklektyczny – można wręcz powiedzieć, że ktoś wymyślił go właśnie po to, by wieszać dywany na ścianach. Kreatywny miszmasz we wnętrzu to znakomita sceneria dla tapiserii.

Niektórzy Polacy uważają dywany na ścianach za symbol kiczu i nie najlepsze wspomnienie PRL. Warto jednak odejść od takiego myślenia, tym bardziej że dywany pod wieloma postaciami to gorący trend i modne rozwiązanie, a te na ścianach z powodzeniem zastępują grafiki czy tapety.

Ocena: 1
Tekst: Danuta Awolusi Zdjęcia: Martyna Rudnicka

POLECANE ARTYKUŁY