Tak mieszkają Dowborowie! Ich apartament wygrał prestiżowy konkurs architektoniczny!

2024-04-12 13:17

Jeśli wiecie, co piszczy w naszym polskim show-biznesie, możecie kojarzyć mieszkanie, które chcemy wam dzisiaj pokazać. Zacznijmy jednak od tego, że projekt autorstwa Anny Błaszczyk, właścicielki pracowni Artewizjon, został doceniony w konkursie European Property Awards i przyznano mu tytuł Award Winner w kategorii Residential Interior Apartment! Zobaczcie, jak mieszka… Jaonna Koroniewska i Maciej Dowbor!

Spis treści

  1. Dowborowie mieszkają w nagrodzonym wnętrzu
  2. Gdzie mieszkają Dowborowie?
  3. Jak mieszka Joanna Koroniewska? “Miejsce najważniejsze w każdym domu, czyli kuchnia”
  4. Jak mieszkają Dowborowie: jadalnia
  5. Mieszkanie Dowborów: salon z białą kanapą
  6. Jak mieszka Joanna Koroniewska: łazienki

Dowborowie mieszkają w nagrodzonym wnętrzu

Jednym z głównych elementów ich mieszkania jest światło. Jego natężenie i barwa wpływają na postrzeganie wszelkich form, jakie go wypełniają. Poza tym kształtuje atmosferę, wpływa na odbiór wnętrza poprzez podkreślanie kolorów czy tekstur, tworząc głębie oraz kontrasty. Właśnie na ten aspekt tego wnętrza zwróciło uwagę jury konkursu European Property Award.

Docenili szczególnie nietunikową estetykę, liczne detale oraz jego funkcjonalność.

To wnętrze jest dobrze skonstruowane, gdzie piony i poziomy przenikają się w przestrzeni, uzupełnione organicznymi formami nawiązującymi do natury. Wyjątkowo harmonijne użycie kolorów, różnorodność faktur naturalnych kamieni, oryginalne akcenty w postaci lamp, przenikanie się światła poprzez szklane przesłony, tkanka architektoniczna wysokiej przestrzeni to wszystko tworzy wnętrze spójne, ale jednoczenie wyrafinowane

— opowiada o swoim projekcie Anna Błaszczak

Gdzie mieszkają Dowborowie?

Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor mieszkają w Warszawie. Swój nowy, dwupiętrowy apartament wykańczali pod koniec zeszłego roku i na bieżąco chwalili się efektami prac w swoich mediach społecznościowych. 

Jak mieszka Joanna Koroniewska? “Miejsce najważniejsze w każdym domu, czyli kuchnia”

Dzięki antresoli, która znajduje się nad kuchnią, to pomieszczenie jest niezwykle przestrzenne. Utrzymano je w bieli i delikatnej, bardzo rozbielonej szarości, którą widzimy w tym pomieszczeniu w postaci kamienia. Obłożono nim całą gigantyczną, niezwykle długą wyspę, nad którą zawisły designerskie lampy.

Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor zdecydowała głównie się na białe, gładkie  fronty, jedynie węższe, znajdujące się we wnęce szafki nad blatem roboczym zyskały dodatkowe żłobienia. Przestrzeń między nimi oraz blat wyłożono tym samym materiałem, który znalazł się na wyspie. 

Jak mieszkają Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor?
Autor: Projekt: Artewizjon, Anna Błaszczyk

Wyspa to nie tylko miejsce do gotowania, ale też długi stół, przy którym gdyby zaszła taka potrzeba, jednocześnie może usiąść nawet kilkanaście osób. Obok niego stanęły czarne hokery.

Jak mieszkają Dowborowie: jadalnia

Strefa dzienna to jeden długi ciąg pomieszczeń. Chociaż teoretycznie się przenikają, to odległości między nimi są na tyle duże, że spokojnie można traktować je jako osobne wnętrza. Zaraz za kuchnią znajduje się jadalnia, z której po schodach można dostać się na piętro.

Tam stanął drewniany stół o ciekawej, ryflowanej nodze. Obok niego ustawiono szare tapicerowane krzesła.

Mieszkanie Dowborów: salon z białą kanapą

Salon w mieszkaniu Dowborów wyposażono w białą kanapę, na której poukładano poduszki w różnych odcieniach beżu. Nie zabrakło też biokominka, którego powierzchnię pokryto spiekiem kwarcowym. 

Jak już wspomniano, w tym mieszkaniu to światło odgrywa pierwszą rolę. Nad wysokimi oknami zamontowano system, który pozwala ograniczać do niego dostęp lub, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej doświetlić to wnętrze. To wygodne rozwiązanie również dlatego, że materiał jest naprawdę długi. Próba ręcznego zaciągania zasłon mogłaby sprawiać kłopot!

To nie jedyna funkcja smart, jaka powijała się w salonie.

Oświetlenie zostało zsynchronizowane z funkcją smart home i zaprogramowane do pracy zgodnie z ruchem słońca, co pozwala na maksymalne wykorzystanie światła dziennego i redukcję użycia sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Oprawy są wyposażone w systemy automatyzacji i regulacji, które dostosowują intensywność oświetlenia do aktualnych potrzeb i warunków, minimalizując zużycie energii

— wyjaśnia architekta.

Jak mieszka Joanna Koroniewska: łazienki

W mieszkaniu Joanny Koroniewskiej i Macieja Dwobora znajdują się aż trzy pokoje kąpielowe. Każdy z nich został wyposażony w prysznic, a dwa dodatkowo w wannę. W łazience nr 1 widzimy wannę w kolorze bordowym, która stanęła na tle ściany pokrytej imitacją betonu. Na niej zawieszono półkoliste, duże lustro, które optycznie powiększa to wnętrze. 

Jak mieszkają Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor?
Autor: Projekt: Artewizjon, Anna Błaszczyk

Przytulności łazience nadał biały fotel, który obiciem nawiązuje do kanapy w salonie, ale też naturalne dodatki: drewniany taboret czy pleciona doniczka, do której wsadzono palmę.

Druga łazienka jest nieco bardziej minimalistyczna niż pierwsza. Jest tutaj i wanna, i prysznic typu walk-in. To wnętrze zdominowało trio kolorów: szarości, bieli i kontrastującej z nim barwy miedzi. 

Łazienkę nr 3 natomiast urządzono w bielach i beżach. Mocniejszego charakteru dodały jej czarne dodatki, m.in. lustro o wąskiej ramie, oświetlenie, ale też armatura i kabina prysznicowa.

  • Projekt: Anna Błaszczyk, właścicielka pracowni Artewizjon

Źródło: Materiały prasowe/Labra

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:  Magda Jagnicka: jak mieszka? Japandi ze szczyptą vintage i... smart

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany