Prawdy i mity na temat wietrzenia pokoju dziecka

2023-10-10 10:25

Wietrzenie pokoju dziecka to temat, który często prowokuje zażarte dyskusje, zwłaszcza gdy dziecko jest bardzo małe. Młodzi rodzice niejednokrotnie muszą walczyć ze „złotymi poradami” ze strony dziadków i rodziny. Wiele osób to zwolennicy zamykania okien i nadmiernego ogrzewania pomieszczenia, w którym śpi niemowlę. Co jest prawdą, a co mitem? Jak zadbać o odpowiednią temperaturę – głównie zimą?

Wietrzenie pokoju dziecka
Autor: materiały prasowe VOX Na zdjęciu kolekcja mebli Vintage (VOX)

Spis treści

  1. Wietrzenie pokoju noworodka
  2. Wietrzenie pokoju niemowlaka
  3. Wietrzenie pokoju dziecka (powyżej trzeciego roku życia)
  4. Jak wietrzyć pokój dziecka, gdy jest przeziębione?
  5. Jak wietrzyć pokój bez okien?

Wietrzenie pokoju noworodka

Prawda: noworodki są bardzo wrażliwe na zimno

Zacznijmy od najbardziej dyskusyjnej kwestii, bo przecież każdemu rodzicowi zależy na odporności maleństwa. Strach przed przeziębieniem bywa silniejszy niż rozsądek. Wiadomo, że noworodki są szczególnie wrażliwe na zimno i równocześnie bezbronne. Nie posiadają jeszcze wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, która chroni przed zimnem, a co więcej, nie potrafią pokazać, że im zimno (na przykład nie zauważymy gęsiej skórki).

Mit: w pokoju noworodka zawsze powinno być bardzo ciepło

To nieprawda – temperatura w pokoju noworodka powinna wynosić około 21 stopni, a w nocy: 22-23 stopnie. Jeżeli podwyższymy temperaturę, maluszek będzie się nadmiernie pocił. Narażamy go również na problemy z drogami oddechowymi, bo śluzówki w zbyt wysokich temperaturach po prostu wysychają.

Prawda: należy wietrzyć pokój noworodka

Najlepiej robić to przed snem, kiedy maluszek jest po karmieniu i przez chwilę będzie przebywał w innym pomieszczeniu. Pamiętajmy, aby zająć się tym odpowiednio wcześniej, by temperatura zdołała się wyrównać. Pokój wietrzymy codziennie, również w zimę, choć oczywiście w mroźne dni wystarczy zaledwie krótka chwila.

Mit: noworodka należy zawsze okrywać grubym kocem

Wystarczy, że na noc cieplej go ubierzesz! Koc łatwo może się osunąć, poza tym bardzo często maluszek się pod nim przegrzewa.

Wietrzenie pokoju niemowlaka

Mit: pokój noworodka i niemowlaka powinny być wietrzone inaczej

Wręcz przeciwnie – zasady są takie same. Za dnia utrzymujemy stałą temperaturę 21 stopni, pamiętając o regularnym wietrzeniu. W nocy temperatura powinna być tylko o dwa stopnie wyższa.

Prawda: wietrzenie pokoju niemowlaka to zdrowsze życie

W pomieszczeniach zamkniętych wzrasta poziom wilgoci, a wietrzenie pozwala nam pozbyć się jej nadmiaru. Poza tym powietrze w pomieszczeniach niewietrzonych może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – w domu nie będzie ono naturalnie filtrowane na przykład przez zmianę warunków atmosferycznych. Koniecznie trzeba unikać zaduchu – jeżeli nie wietrzysz, w pokoju zbiera się więcej kurzu i innych zanieczyszczeń.

..  Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza? >>>

Wietrzenie pokoju dziecka (powyżej trzeciego roku życia)

Prawda: należy wietrzyć pokój dziecka jak każde inne pomieszczenie

W naszych domach, zwłaszcza zimą, często jest za gorąco. Starsze dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują nie tylko optymalnej temperatury, lecz także czystego, świeżego powierza bez względu na porę roku. Warto pamiętać, że w nowoczesnym budownictwie okna są niezwykle szczelne – co oznacza, że jeżeli w ogóle ich nie otwieramy, ryzykujemy powstanie tak zwanej czarnej pleśni, która może powodować różne schorzenia, m.in. układu oddechowego.

Mit: wietrzenie pokoju dziecka zimą grozi przeziębieniem

Nie zarażamy się infekcjami od świeżego powietrza, ale od zakażenia wirusami i bakteriami. Właśnie dlatego przebywanie w dusznym i nagrzanym pomieszczeniu sprzyja złapaniu choroby – pełno tam wirusów!

Jak wietrzyć pokój dziecka, gdy jest przeziębione?

Mit: wietrzenie pokoju w trakcie choroby może pogorszyć stan dziecka

Wręcz przeciwnie – świeże powietrze pomaga pozbyć się wirusów z powietrza.

Prawda: wietrzenie dostarcza tlenu

Dzięki wietrzeniu pomieszczenia dziecko może lepiej oddychać, co polepsza jego samopoczucie. Oczywiście wietrzmy z rozmysłem i ostrożnością!

Jak wietrzyć pokój bez okien?

Mit: nie trzeba go wietrzyć w ogóle

Jak już wspominaliśmy, wietrzenie pokoju dziecka jest bardzo ważne. Jeżeli w środku nie ma okien, starajmy się otwierać drzwi, tak by mogło wpadać powietrze z innych pomieszczeń. Dodatkowo możemy również zakupić filtr oczyszczający, który będzie likwidował zanieczyszczenia. Taki filtr pomoże również w walce ze smogiem.

Prawda: pokój bez okien trzeba wietrzyć częściej

Pilnujmy, aby powietrze w takim pomieszczeniu miało ujście. To ważne dla zdrowia malucha!

Reasumując: wietrzmy pokój dziecięcy. Dla zdrowia dziecka i lepszego samopoczucia!

Jaką farbą pomalować pokój dziecka. Farba do pokoju dziecka
Nasi Partnerzy polecają