Urządzamy najważniejszy pokój w domu: pokój dziecka! Z pomocą przychodzi nam…

Pokój dziecka, to miejsce szczególne w każdym domu. Pokój dziecka powinien być inspirujący oraz zachęcać do zabawy i rozwoju. Meble dla dzieci, tak jak reszta wyposażenia powinny być jednocześnie ładne i bezpieczne. I właśnie takie rozwiązanie znajdziemy w nowej kolekcji dla dzieci w popularnej Ikea.

Wiszący fotel do pokoju dziecka
Niebieskie meble do pokoju dziecka
Pojemny regał do pokoju dziecka
Regulowane łóżko do pokoju dziecka
Poduszka chmurka do łóżeczka w pokoju dziecka

Pokój dziecka w każdym domu to miejsce szczególne. Przecież to tam nasze dziecko spędza większość swojego czasu, bawi się, śpi. Pokój dziecka powinien być więc w takim razie bezpieczny i zachęcać do kreatywnej zabawy. Czy te oba warunki mogą być spełnione jednocześnie? Oczywiście, że tak! Ikea zawsze dbała o to, by nasze dzieci były jednocześnie bezpieczne i szczęśliwe. Dotyczy to najmłodszych i tych trochę starszych, którzy mają najróżniejsze i czasem bardzo oryginalne pomysły…

Pokój dziecka  - po pierwsze miejsce do zabawy i do spania

Głównym miejscem zabawy dziecka w pokoju jest zazwyczaj podłoga. To tam najwięcej się dzieje, można porozkładać wszystkie zabawki, klocki, książeczki, żołnierzyki i inne bezcenne skarby, nic nie spada i nie przewraca się. Dlatego też podłoga powinna być wyposażona w miarę miękki dywan, jednak płaski by ukochane zabawki były stabilne, z drugiej zaś strony by dywan był niekłopotliwy w utrzymaniu czystości. Jeśli dziecko jest alergikiem  wybierzmy dywan z tworzywa sztucznego, lub w ogóle z niego zrezygnujmy. Następną w kolejności ulubioną powierzchnią do zabawy jest łóżko. Dlatego zawsze dobrze zastanówmy się wybierając łóżko dla kilkulatka, czy może nie powinno być trochę większe by zmieściło się na nim dwoje lub troje bawiących się dzieci, albo było miejsce dla rodzica. Pościel w ciągu dnia zabezpieczmy ładną i wytrzymałą kapą. Będzie ona na pewno prana nie raz oraz narażona na inne niesprzyjające czynniki. A do przechowywania zabawek i książeczek przydadzą się komody i regały, w których możemy ustawić pojemne i pomocne kosze.

Pokój dziecka – po drugie meble

W pokoju dziecka obowiązkowo powinno znaleźć się wygodne łóżeczko. Na początku ze szczebelkami, które z czasem można wyjąć. Później fajnym pomysłem jest łóżko „rosnące” z dzieckiem. Łóżeczko proporcjonalne do dziecka jest dla niego znacznie przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Innym meblem dla dziecka którego nie może zabraknąć w pokoju jest pojemna szafa na ubrania i komoda. W meblach tych możemy również chować zabawki i wszystkie potrzebne drobiazgi. Gdy zapewnimy wszystkie podstawowe meble możemy zająć się dodatkami. Będą to wszelkiego rodzaju huśtawki, hamaki, równoważnie itp. Fajnie jest tez zapewnić dziecku wygodne miejsce do rysowania i malowania w formie wygodnego, niskiego, dostosowanego do wzrostu dziecka stolika. Następnym krokiem jest zapewnienie miejsca ekspozycji prac naszych najmłodszych. Pamiętajmy by koniecznie sprawdzić czy meble i dodatki w pokoju dziecka  wykonane są z materiałów mu przyjaznych, miłych w dotyku, nie alergizujących i bezpiecznych, czyli na przykład nie palnych. Meble także powinny być wykonane z materiałów nie emitujących szkodliwych dla dzieci parów farb i lakierów. Następną  kwestią, tak samo ważną jak pozostałe są kolory w pokoju dziecka.

Pokój dziecka – dodatki i styl

Co tak naprawdę jest ważniejsze w pokoju dziecka? Funkcja mebli czy kolor? Chyba trzeba postawić tutaj znak równości, ponieważ kolorystyka pokoju może pobudzać kreatywność lub wprost przeciwnie. Tutaj dopiero mamy pole do popisu i przyjemność z aranżacji pokoju dla dziecka. Kolory powinny być przyjemne i wesołe, ale raczej nie neonowe. Pamiętajmy, że kolory ścian, mebli i pościeli stanowią tylko tło dla całej reszty wyposażenia czyli zabawek, książek, pluszaków i wesołej twórczości naszych pociech. Także bardzo dobrym pomysłem, docenianym zazwyczaj z perspektywy czasu, jest pomalowanie ścian w pokoju dziecka w odcieniach szarości lub beżu. Wesołe kolory mebli i dodatków lubią spokojne tło, bo dopiero wtedy mogą zaistnieć w swojej pełnej krasie. Zostawmy wiec kolory różowe, błękity, czy pastelowe zielenie dla zasłon, dywanów, narzut i mebli, ściany traktując neutralnie.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY