Ten nawóz do hortensji to złoto! Produkcja trwa 2 tygodnie, ale efekt jest tego warty

2023-06-02 12:14

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów, jakimi można obsadzić ogród. Jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy, to zamienią się w ogromne, uginające się od kwiatów bukiety. Czym je nawozić, żeby rosły zdrowo i obficie kwitły?

Podlewanie hortensji
Autor: Getty Images/Liudmila Chernetska

Jeśli chodzi o hortensje, możemy wyróżnić kilka odmian. Najpopularniejsze z nich są hortensje bukietowe i ogrodowe. 

Jak ciąć hortensje?

Chociaż z pozoru ich pielęgnacja jest podobna, to należy pamiętać, że hortensję bukietową tniemy na przełomie marca i kwietnia, a pąki pojawiają się na nowych pędach. Inaczej jest w przypadku hortensji ogrodowej. Pąki wyrastają na starych pędach i zakwitają dopiero w kolejnym sezonie. Jeśli przytniesz ją na przedwiośniu, kwiatów nie będzie!

Hortensja bukietowa
Autor: Getty Images/Olga Seifutdinova Hortensja bukietowa

Gdzie posadzić hortensje?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie posadzić hortensje, musisz wiedzieć, że hortensja bukietowa lubi słońce. Lepiej będzie rosnąć w miejscu, gdzie to operuje przez cały dzień. Jeśli będzie go mieć za mało, może nie zakwitnąć. 

Hortensja ogrodowa z kolei doskonale poradzi sobie w półcieniu, np. pod innymi, większymi roślinami. 

Hortensja ogrodowa
Autor: Getty Images/Drew Blair

Nawóz do hortensji z pokrzyw

Każdą roślinę warto kilka razy w roku zasilić, aby dostarczyć jej odpowiednich składników, które pozytywnie wpłyną na jej wzrost. Jednym z popularniejszych nawozów jest ten z pokrzywy, tzw. gnojówka z pokrzyw. Jak ją zrobić? To bardzo proste. Dokładną instrukcję prezentują właściciele kanału Zakochani W Ogrodzie. Oto ona:

  1. Zbierz 1 kg pokrzyw. Uważaj, żeby się nie poparzyć. Podczas zbierania możesz użyć rękawiczek. 
  2. Przygotuj duże wiaderko albo beczkę.
  3. 1 kg pokrzyw zalej 10 l wody.
  4. Codziennie przez kolejne dwa tygodnie, aż nawóz będzie gotowy, mieszkaj go.

Po kilku dniach mieszanka zacznie fermentować. Najlepiej postawić ją gdzieś w kącie ogrodu, ponieważ jej zapach faktycznie przypomina gnojówkę. Kiedy miną dwa tygodnie, możesz zacząć podlewać rośliny. Pamiętaj jednak, że twój nawóz to koncentrat! Aby nie zaszkodzić hortensjom, rozcieńczaj go w proporcji 1 : 10. Czyli np. na 2 l wody użyj 200 ml nawozu z pokrzyw.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE