Te rośliny odstraszają niepożądane owady - posadź je w ogrodzie albo na balkonie, a pozbędziesz się komarów, much i kleszczy

2024-07-02 15:03

W sklepach możemy spotkać mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do odstraszania natrętnych owadów. Ale zamiast sztucznych środków, warto wypróbować naturalne repelenty - rośliny, których zapachu niepożądane insekty nie lubią. Oto 9 roślin odstraszających owady. Warto posadzić je na balkonie i w ogrodzie.

Spis treści

  1. Naturalne repelenty zawarte w roślinach
  2. Rośliny odstraszające komary, muchy i kleszcze
  3. Rośliny, które odstraszają komary. Zdjęcia

Naturalne repelenty zawarte w roślinach

Natura naprawdę jest niesamowita. By uchronić się przed drapieżnikami i w spokoju przetrwać jak najdłużej, niektóre gatunki roślin produkują związki organiczne i zapachy, które trzymają insekty, gryzonie, a nawet ssaki na bezpieczną odległość.

  • Jednym z nich jest linalol, który działa drażniąco na owady takie jak komary, muchy czy kleszcze. Wysokie stężenie linalolu ma na przykład lawenda, która zawdzięcza mu swój charakterystyczny zapach. Oprócz tego, linalol obecny jest m.in. w rozmarynie, męcie pieprzowej i trawie cytrynowej.
  • Innym naturalnym związkiem występującym w roślinach, który odstrasza owady jest geraniol. To właśnie on odpowiada za słodki zapach pelargonii i trawy cytrynowej. Geraniol to skuteczna broń w walce z komarami czy kleszczami, które nie mogą znieść jego intensywnego kwiatowego zapachu.

Oczywiście, posadzenie dwóch niewielkich doniczek z roślinami odstraszającymi owady raczej nie uchroni nas przed atakiem komarów czy natrętnych much. Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie bariery zapachowej przez gęste obsadzenie balkonu czy tarasu kilkoma gatunkami roślin zawierających naturalne repelenty. Możemy również skropić ubrania i tkaniny (np. zasłony czy poduszki na balkonie) olejkami z ziół i roślin, których nie lubią owady – by mieć pewność, że będą się trzymać od nas z daleka.

Rośliny odstraszające komary, muchy i kleszcze

1. LAWENDA – to najlepszy sposób, by komary, muchy i kleszcze trzymały się od nas z daleka. Warto posadzić ją gęsto na balkonie lub skropić olejkiem z lawendy ubrania, gdy spędzamy czas w ogrodzie czy na tarasie. Żaden komar nie odważy się nas zaatakować, a przyjemny zapach fioletowych kwiatów dodatkowo nas rozluźni i pomoże się zrelaksować. Uwaga: mimo że lawenda odstrasza komary i kleszcze, jej woń może przyciągnąć osy i pszczoły.

2. TYMIANEK – czyli inaczej macierzanka, to nie tylko doskonała przyprawa do mięs, ale również naturalny repelent na komary i osy! Badania udowodniły, że skropienie odzieży wyciągiem z tymianku daje prawie 98-procentową skuteczność w ochronie przed komarami. Zakładając balkonowy ogródek ziołowy, warto więc pamiętać o tej aromatycznej roślinie.

3. BAZYLIA – komary i meszki odstraszymy, stawiając na parapecie lub sadząc w doniczkach na balkonie bazylię. Przy okazji świeże listki wykorzystamy do przygotowywania dań kuchni śródziemnomorskiej (np. domowej pizzy czy makaronu!)

4. MIĘTA PIEPRZOWA – jest mało wymagająca i bardzo szybko się rozrasta. Doskonale orzeźwia i pomaga na problemy żołądkowe, a jej woń sprawia, że kleszcze, komary, muchy i osy omijają ją szerokim łukiem. Według badań skropienie odzieży olejkiem z mięty pieprzowej zapewnia ochronę przed insektami nawet do 3 godzin!

5. TRAWA CYTRYNOWA – można wykorzystać ją jako przyprawę (do dań kuchni orientalnej) lub roślinę ozdobną; niestety, ze względu na panujące w naszym kraju klimat, nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ale z powodzeniem można hodować ją w doniczce na słonecznym balkonie. Dzięki dużemu stężeniu linalolu i geraniolu trawa cytrynowa zwłaszcza w formie olejku to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków ochronnych na insekty (głównie komary i kleszcze).

6. KOCIMIĘTKA – intensywna woń tej ozdobnej rośliny działa jako wabik na koty i jednocześnie mocny repelent na komary i meszki. Bardzo łatwo uprawia się kocimiętkęw doniczkach, ale równie dobrze możemy posadzić ją w ogrodzie. Jeśli obawiamy się reakcji naszych kociaków, lepiej ograniczyć się do hodowli doniczkowej (i ustawić pojemniki poza zasięgiem kocich oczu i łapek).

7. PELARGONIA – nazywana również geranium; jej obecność na balkonie i tarasie dla muszek, kleszczy i komarów oznacza jedno: nie zbliżać się! Jeśli zależy nam na udekorowaniu naszej balkonowej przestrzeni i ochronie przed natrętnymi insektami, nie ma lepszej rośliny niż pelargonia!

8. KOMARZYCA – jak sama nazwa wskazuje ta atrakcyjna bylina o biało-zielonych listkach jest skutecznym odstraszaczem komarów (jej liście po potarciu wydzielają intensywną woń kadzidła, której insekty bardzo nie lubią). Komarzyca jest stosunkowo łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do hodowli na balkonie czy tarasie.

9. AKSAMITKA – ten nieco zapomniany kwiat o pomarańczowych płatkach jest skuteczną bronią w walce z ogrodowymi szkodnikami takimi jak krety czy nicienie glebowe, ale gdy posadzimy aksamitki na balkonie i na tarasie, możemy być pewni, że ich intensywny zapach odstraszy również takich nieproszonych gości jak komary czy muchy.

Wiosną i latem chętnie spędzamy czas na zewnątrz – niestety, relaks z książką na balkonie czy grill na tarasie w gronie najbliższych mogą skutecznie uprzykrzyć nam natrętne owady. Zamiast od razu uciekać się do chemicznych repelentów, warto wykorzystać naturalne środki, które odstraszają insekty i przy okazji stanowią atrakcyjną ozdobę balkonu oraz ogrodu.

Rośliny, które odstraszają komary. Zdjęcia

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany