Kwiaty popularne w PRL. Zapomniane rośliny doniczkowe, 9 najmodniejszych

2023-09-28 13:26

Boom na uprawę roślin doniczkowych trwa w najlepsze. I bardzo dobrze, ponieważ otaczanie się zielenią pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Niewiele osób wie, że popularne obecnie gatunki roślin doniczkowych były gwiazdami mieszkań także w PRL. Poniżej zebraliśmy prawdziwych zielonych celebrytów, którym nie zaszkodziła nawet zmiana ustroju.

Spis treści

  1. Monstera dziurawa
  2. Sansewieria
  3. Epipremnum złociste
  4. Paprotki
  5. Fiołek afrykański (sępolia)
  6. Geranium (Pelargonia pachnąca)
  7. Palmy
  8. Pieniążek
  9. Asparagus

Monstera dziurawa

To może być trudne do uwierzenia, ale jeszcze kilka lat temu monsterę uważano za roślinę "passe", obciachową i niewartą uwagi. Ale to dekoracyjne pnącze o intrygującym kształcie liści szybko wróciło na salony (i to dosłownie). Popularność monstery zdaje się umacniać z każdym kolejnym rokiem - świadczy o tym m.in. boom na kolekcjonerskie odmiany pnącza (m.in. monstera variegata).

Sansewieria

Kto z nas nie ma w domu przynajmniej jednej doniczki z tą niezniszczalną rośliną? Język teściowej, wężownica... nazywają ją różnie, ale jedno jest pewne: sansewieria to roślina idealna zarówno dla początkujących roślinomaniaków, jak i tych zaprawionych w boju. Sansewieria nie boi się ani cienia, ani suszy. Jedynie zaszkodzić jej może nadmierne przelanie - o czym warto pamiętać!

Epipremnum złociste

To wytrzymałe pnącze o liściach w kształcie serca było popularne już w PRL i nic nie wskazuje na to, że coś się w tej kwestii zmieni. Epipremnum jest bardzo łatwe w uprawie i swoim opiekunom lubi odwdzięczać się szybkim, bujnym wzrostem

Epipremnum złociste
Autor: GettyImages Epipremnum złociste

Paprotki

Gdyby przyszło nam wybrać jedną reprezentacyjną roślinę doniczkową PRL to byłaby to paproć, a dokładnie nefrolepis. Puszysta roślinka zdobiła nie tylko domy w czasach Polski Ludowej, ale także szkolne parapety oraz urzędy. Bywa kapryśna, dlatego warto zapewnić jej warunki, w których będzie mogła swobodnie rosnąć. Nefrolepis przede wszystkim lubi cień i regularne podlewanie (musi mieć lekko wilgotną ziemię).

Fiołek afrykański (sępolia)

Ogromną zaletą tych niepozornych roślin jest ich częste kwitnienie - fiołki afrykańskie kwitną nawet zimą! Fiołki uwielbiają wschodnie okna, ale nie pogardzą także i wystawą północną. Nie przeszkadza im suche powietrze i ciepło kaloryfera (ale bez przesady!). Ponieważ mają dość słabo rozwinięty system korzeniowy, dużo lepiej czują się w płytszych doniczkach.

Geranium (Pelargonia pachnąca)

W PRL geranium zwane anginką stało obowiązkowo na parapecie w każdym domu. Roślinę ceniono (i nadal się ceni!) za charakterystyczny cytrynowy zapach i właściwości lecznicze. Anginka to remedium na wiele schorzeń i przypadłości.

Geranium
Autor: Getty Images Geranium.

Palmy

W PRL palmy uznawane były za kwiaty luksusowe przez swój egzotyczny wygląd i pochodzenie. Rozłożyste i nierzadko zajmujące większą część salonów były dumą każdego właściciela. Najczęściej pod pojęciem "palm" kryły się gatunki takie jak: daktylowiec niski, areka czy chamedora wyniosła.

Pieniążek

Co powiecie na rośliny przyciągające bogactwo i szczęście? Jedną z nich jest popularny pieniążek, czyli pilea peperomioides. To dekoracyjna roślina spokrewniona z naszą pokrzywą, która charakteryzuje się okrągłymi, przypominającymi monety liśćmi. Jest przy tym bardzo łatwa w uprawie, a wg. wschodniej tradycji - ma moc przyciągania bogactwa finansowego i szczęścia.

Asparagus

Pierzaste asparagusy to rośliny proste w uprawie i niewymagające. Dzięki swoim charakterystycznym pędom z mikroskopijnymi listkami przypominającymi igły podbiły serca milionów Polaków - zarówno w PRL, jak i obecnie. We wnętrzach asparagusy tworzą prawdziwą namiastkę zielonej dżungli!

Asparagus pierzasty
Autor: Getty Images Asparagus pierzasty