Te rośliny królowały w domach w PRL. Teraz wracają w wielkim stylu

2023-02-06 13:39

Boom na uprawę roślin doniczkowych trwa w najlepsze. I bardzo dobrze, ponieważ otaczanie się zielenią pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Niewiele osób wie, że popularne obecnie gatunki roślin doniczkowych były gwiazdami mieszkań także w PRL. Poniżej zebraliśmy prawdziwych zielonych celebrytów, którym nie zaszkodziła nawet zmiana ustroju.

rośliny we wnętrzu
Autor: getty images

Monstera dziurawa

monstera
Autor: getty images

To może być trudne do uwierzenia, ale jeszcze kilka lat temu monsterę uważano za roślinę "passe", obciachową i niewartą uwagi. Ale to dekoracyjne pnącze o intrygującym kształcie liści szybko wróciło na salony (i to dosłownie). Popularność monstery zdaje się umacniać z każdym kolejnym rokiem - świadczy o tym m.in. boom na kolekcjonerskie odmiany pnącza (m.in. monstera variegata). 

Sansewieria

sansewieria
Autor: getty images

Kto z nas nie ma w domu przynajmniej jednej doniczki z tą niezniszczalną rośliną? Język teściowej, wężownica... nazywają ją różnie, ale jedno jest pewne: sansewieria to roślina idealna zarówno dla początkujących roślinomaniaków, jak i tych zaprawionych w boju. Sansewieria nie boi się ani cienia, ani suszy. Jedynie zaszkodzić jej może nadmierne przelanie - o czym warto pamiętać!

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste
Autor: GettyImages Epipremnum złociste

To wytrzymałe pnącze o liściach w kształcie serca było popularne już w PRL i nic nie wskazuje na to, że coś się w tej kwestii zmieni. Epipremnum jest bardzo łatwe w uprawie i swoim opiekunom lubi odwdzięczać się szybkim, bujnym wzrostem.

Paprotki

Paproć nefrolepis
Autor: Thinkstockphotos.com

Gdyby przyszło nam wybrać jedną reprezentacyjną roślinę doniczkową PRL to byłaby to  paproć, a dokładnie nefrolepis. Puszysta roślinka zdobiła nie tylko domy w czasach Polski Ludowej, ale także szkolne parapety oraz urzędy. Bywa kapryśna, dlatego warto zapewnić jej warunki, w których będzie mogła swobodnie rosnąć. Nefrolepis przede wszystkim lubi cień i regularne podlewanie (musi mieć lekko wilgotną ziemię).

Fiołek afrykański (sępolia)

Fiołek afrykański
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Fiołek afrykański

Ogromną zaletą tych niepozornych roślin jest ich częste kwitnienie - fiołki afrykańskie kwitną nawet zimą! Fiołki uwielbiają wschodnie okna, ale nie pogardzą także i wystawą północną. Nie przeszkadza im suche powietrze i ciepło kaloryfera (ale bez przesady!). Ponieważ mają dość słabo rozwinięty system korzeniowy, dużo lepiej czują się w płytszych doniczkach. 

Geranium (Pelargonia pachnąca)

Pelargonia pachnąca
Autor: www.thinkstockphotos.com Pelargonia pachnąca

W PRL geranium zwane anginką stało obowiązkowo na parapecie w każdym domu. Roślinę ceniono (i nadal się ceni!) za charakterystyczny cytrynowy zapach i właściwości lecznicze. Anginka to remedium na wiele schorzeń i przypadłości.

Palmy

Howea fosteriana
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Howea fosteriana

W PRL palmy uznawane były za kwiaty luksusowe przez swój egzotyczny wygląd i pochodzenie. Rozłożyste i nierzadko zajmujące większą część salonów były dumą każdego właściciela. Najczęściej pod pojęciem "palm" kryły się gatunki takie jak: daktylowiec niski, areka czy chamedora wyniosła. 

Asparagus

Asparagus pierzasty
Autor: GettyImages Asparagus pierzasty

Pierzaste asparagusy to rośliny proste w uprawie i niewymagające. Dzięki swoim charakterystycznym pędom z mikroskopijnymi listkami przypominającymi igły podbiły serca milionów Polaków - zarówno w PRL, jak i obecnie. We wnętrzach asparagusy tworzą prawdziwą namiastkę zielonej dżungli!

Pieniążek

Pilea peperomioides
Autor: agencjafree/living4media

Co powiecie na rośliny przyciągające bogactwo i szczęście? Jedną z nich jest popularny pieniążek, czyli pilea peperomioides. To dekoracyjna roślina spokrewniona z naszą pokrzywą, która charakteryzuje się okrągłymi, przypominającymi monety liśćmi. Jest przy tym bardzo łatwa w uprawie, a wg wschodniej tradycji - ma moc przyciągania bogactwa finansowego i szczęścia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE