Odświeżamy balkon na wiosnę: jak przygotować balkon na lato?

2015-05-12 19:43 Agnieszka Zawadzka

Jak przygotować nasz balkon na nadejście lata? Pierwsze ciepłe wiosenne dni są najlepszą okazją, by przyjrzeć się z bliska kondycji naszego balkonu po zimie. Jak reagować na drobne pęknięcia glazury? Czy da się szybko odnowić barierkę? Jak tanio odświeżyć balkon na wiosnę?

Estetyczny i zadbany balkon, nawet w najmniejszym rozmiarze, to absolutny MUST HAVE każdego dobrze urządzonego mieszkania i domu. Nie musi być strojny w piórka i kaskady pelargonii, by przyjemnie się na nim spędzało wiosenne i letnie poranki i wieczory. Jak przygotować swój balkon na nadejście pełni lata?

Odświeżamy balkon na wiosnę: płytki i fugi

Jeśli nasze płytki balkonowe mają już pewną metrykę, może się zdarzyć że po zimie zaczną pękać. To samo tyczy się wiekowych już fug. Jeśli płytki balkonowe po zimie mają „pajączki” (zaczątki pęknięć), lub wręcz realne odpryski i pęknięcia, czas podjąć decyzję o ich wymianie. Nauczeni przykładem, tym razem wymieńmy płytki balkonowe na mrozoodporne, dobierając doń fugi o wzmocnionym działaniu (odporne na mróz, wilgoć, działanie grzybów i pleśni). Tak zabezpieczona podłoga balkonowa przed czynnikami zewnętrznymi, z pewnością przetrwa kilka – kilkanaście sezonów bez większego uszczerbku i konieczności rozległej konserwacji. Jeśli nie przewidzieliśmy budżetu na wiosenny remont balkonu, odświeżmy go za pomocą drewnianych płyt podłogowych, które w banalny sposób (jak puzzle) układać możemy bezpośrednio na starych płytkach. Musimy wtedy tylko pamiętać, by nasze drewniane „puzzle” zabrać z balkonu przed zimą (nie są odporne na wilgoć i mróz).

ZOBACZ: Jak wymienić fugi na balkonie? ZRÓB TO SAM

Odświeżamy balkon na wiosnę: balustrada balkonowa

Balustrada po zimie często nie wygląda najatrakcyjniej, szczególnie jeśli na jej powierzchni znajduje się kilka warstw „kolorów z przeszłości”. Warto o nią zadbać raz a porządnie, by w kolejnych sezonach przeprowadzać już jedynie drobne prace konserwujące. Chcąc przywrócić naszej balustradzie estetyczny wygląd na wiosnę, musimy pozbyć się wierzchniej warstwy farby kryjącej (za pomocą preparatu spulchniającego warstwę malarską i drucianej szczotki). Następnie zaś miękkim i niezbyt szerokim pędzlem połóżmy trzy kolejne warstwy odpowiednich powłok:

-    antykorozyjną warstwę gruntującą
-    farbę podkładową
-    farbę nawierzchniową

SPRAWDŹ: jak odnowić metalową balustradę balkonową KROK PO KROKU!

Odświeżamy balkon na wiosnę: ściany balkonu

Ściany na balkonie w bloku podlegają ścisłym kanonom kolorystycznym uzgodnionym przez wspólnotę mieszkaniową, stąd nie poszalejemy z kolorem. Niemniej warto zadbać, by ściany balkonu były estetyczne i odporne na czynniki atmosferyczne. Jeśli chcemy odświeżyć kolor ścian na balkonie, używajmy wyłącznie farb o przeznaczeniu elewacyjnym. Kolorystykę ściany balkonu w domkach jednorodzinnych najlepiej dobrać do koloru elewacji bądź wyróżnić np. drewnianą okładzina elewacyjną (z jesionu, modrzewia lub świerku).

ZOBACZ: szybka METAMORFOZA małego balkonu w bloku!