Remont balkonu: wymieniamy fugi na balkonie [ZRÓB TO SAM]

2015-04-27 20:09

Czas na remont balkonu. W zrób to sam podpowiadamy jak wymienić stare fugi na balkonie! Wiosna w pełni, co oznacza, że lada moment zaczniemy spędzać coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, warto więc już teraz zabrać się za przygotowanie balkonu na nadchodzące miesiące. Jednym z elementów aranżacji balkonu, które mogą ulec uszkodzeniu podczas zimy, są fugi. Jeśli tak się stanie, koniecznie należy jak najszybciej je naprawić, by woda deszczowa nie zaczęła podciekać pod płytki. 

Spis treści

  1. Wymiana fug na balkonie: zakup zaprawy i przygotowanie podłoża
  2. Wymiana fug na balkonie: nanoszenie zaprawy

Balkon to jeden z najbardziej wrażliwych elementów mieszkania. Przestrzeń ta wystawiona jest na bezustanne, często destrukcyjne, działanie warunków atmosferycznych – wiatr, deszcz, śnieg i zmienne temperatury – dlatego starzeje się dużo szybciej niż ściany, fundamenty bądź stropy. Zazwyczaj zniszczenia dotykają w pierwszej kolejności nawierzchni balkonu, której najmniej odpornym elementem są łatwo pękające i kruszące się fugi (jeśli balkon wyłożony jest płytkami ceramicznymi). Jeśli zaobserwowałeś uszkodzone spoiny na swoim balkonie, jak najszybciej je wymień, by znowu cieszyć się nieuszkodzonym, estetycznym miejscem do spędzania letnich dni i wieczorów na świeżym powietrzu. Nie wiesz, jak to zrobić? Oto poradnik dotyczący remontu balkonu w zrób to sam!

Wymiana fug na balkonie: zakup zaprawy i przygotowanie podłoża

Jeśli tylko kilka fragmentów fugi na balkonie wymaga naprawy, musimy kupić zaprawę w kolorze dopasowanym do reszty spoin na balkonie. Gdy wymieniamy wszystkie fugi, możemy kupić inny rodzaj zaprawy, na przykład elastyczną masę polimerową sprzedawaną w wiaderkach, a nie w workach. Pamiętaj tylko, że do spoinowana płytek na balkonie powinno się używać zaprawy klasy CG2. Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie starych fug – tak, by między płytkami powstała przestrzeń na nowe spoiwo. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego nożyka. Puste szczeliny odkurzamy i gruntujemy.

Wymiana fug na balkonie: nanoszenie zaprawy

Masę do spoinowana rozrabiamy wodą lub mieszamy w wiaderku (w przypadku masy polimerowej) i nanosimy na szczeliny przy pomocy gumowej pacy, dokładnie wciskając w przerwy między płytkami. Wyrównujemy powierzchnię spoiwa, a następnie wygładzamy ją zwilżoną gąbką. Kiedy masa zwiąże się i stwardnieje, zmywamy jej resztki z powierzchni płytek (mokrą gąbką lub szmatką). Fugi w narożnikach oraz w miejscach przebiegu szczelin dylatacyjnych wykonuje się w podobny sposób, tyle że przy użyciu silikonu uniwersalnego lub budowlanego, najlepiej w takim samym kolorze jak spoiny na posadzce balkonu.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE