Najmodniejsze gatunki monster. 7 odmian roślin łatwych w uprawie

2024-02-09 8:46

Monstera to roślina, którą w naszych wnętrzach spotykamy nie tylko w postaci doniczkowej. Motyw jej liści zdominował dodatki, dekoracje, a nawet tapety. W naturze istnieje ponad 37 gatunków odmian tej rośliny. W domach uprawiamy tylko kilka. Jakie są odmiany monstery? Zobacz najpiękniejsze gatunki i dowiedz się, czy monstera jest łatwa w uprawie i jak o nią dbać.

Spis treści

 1. Czy monstera jest łatwa w uprawie?
 2. Jak dbać o kwiat monstera?
 3. Jakie są odmiany monstery? 7 gatunków monstery
 4. Gatunki i odmiany paproci. Zdjęcia

Czy monstera jest łatwa w uprawie?

Monstera z charakterystycznie wciętymi liśćmi to bez wątpienia symbol trendu urban jungle. To tropikalne pnącze przeżyło w ostatnim czasie prawdziwe odrodzenie i zaczęło na nowo pojawiać się w naszych wnętrzach.

Na popularność monstery na pewno wpływ miała również jej bezproblemowa natura. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie, mało wymagająca, a przy tym charakteryzuje się efektownym wyglądem i szybkim wzrostem. Warto też wspomnieć, że monstera to roślina oczyszczająca powietrze!

Jak dbać o kwiat monstera?

Jak dbać o monsterę? Monstera preferuje stanowisko o świetle rozproszonym, ale poradzi sobie również w półcieniu. Zniesie okazjonalne przesuszenie i średnią wilgotność powietrza (preferuje wilgotność na poziomie 60%). Ponieważ monstera jest pnączem, warto zapewnić jej podporę w postaci solidnego palika lub obwiązać ją linkami.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny kolekcjonerskie. 11 rzadkich okazów, które wzbogacą twoją domową dżunglę

monstera
Autor: getty images

Jakie są odmiany monstery? 7 gatunków monstery

W warunkach domowych najczęściej uprawianą monsterą jest deliciosa, ale coraz częściej w sklepach z roślinami możemy spotkać również inne, mniej znane odmiany monster o oryginalnym wyglądzie.

Dużą popularnością cieszą się również rośliny kolekcjonerskie, do których zalicza się kilka odmian monster o nietypowo wybarwionych liściach (wariegacja).

Gatunki i odmiany paproci:

 • Monstera deliciosa – charakterystyczne duże liście z wcięciami
 • Monstera deliciosa variegata – odmiana z białymi liśćmi lub cętkami i kropkami w jasnym kolorze
 • Monstera deliciosa Thai Constellation – zielone liście z jasnym (kremowym lub żółtym) wybarwieniem przypominającym gwiezdne konstelacje
 • Monstera adansonii Monkey Mask – małe, mocno podziurawione liście o pełnych brzegach
 • Monstera siltepecana – łezkowate liście ze srebrnym przebarwieniem; dorosłe liście mają dziury, ale z reguły jest ich niewiele
 • Monstera dubia – bardzo rzadki gatunek monstery o liściach z oryginalnym srebrnym rysunku nerwów; pnącze wpisane się po podporach w sposób przypominający bluszcz
 • Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) – nie należy do rodziny monster, ale przez swój wygląd do złudzenia przypominający tę roślinę, nazywana jest „monsterą minima” lub „monsterą oszukaną”; ma podłużne liście z bardzo głębokimi wcięciami

Gatunki i odmiany paproci. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze gatunki paproci. Odmiany o małych wymaganiach. 7 przykładów

Modne rośliny we wnętrzach

Rośliny doniczkowe domowe – znasz wszystkie gatunki? [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Na zdjęciu widzimy:
Ficus
Nasi Partnerzy polecają