Monstera marnieje? Przywróć ją do życia tym naturalnym i prostym do zrobienia nawozem

2023-01-16 13:26

Monstera jest rośliną niewymagającą i dość prostą w uprawie. Może się jednak zdarzyć, że zacznie więdnąć lub wolniej rosnąć. Jak przywrócić ją do życia i zmotywować do wypuszczenia nowych listków? Mamy na to prosty i w pełni naturalny sposób.

monstera
Autor: pexels.com @Huy Phan

Odżywka z banana do roślin

Chemiczne nawozy i odżywki nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą zaszkodzić niektórym roślinom. I nie oszukujmy się, rośliny nie przepadają za chemią – dużo lepiej przyswajają środki przygotowane na bazie naturalnych produktów. Co więcej, tego typu specyfiki są bezpieczne zarówno dla roślin, jak i dla ludzi, więc można je bez obaw stosować.

Ogromną popularnością cieszą się m.in. nawozy ze skorupek jaj, odżywki na bazie drożdży piekarskich czy żelatyny.

Skutecznym specjałem przygotowanym własnoręcznie jest także nawóz do roślin ze skórek od banana. Niewiele osób wie, że ten tropikalny owoc doskonale odżywia rośliny, zasilając je potężną dawką substancji odżywczych i co więcej, chroni je przed szkodnikami oraz chorobami.

Bananowa odżywka sprawdzi się więc idealnie w przypadku marniejącej monstery dziurawej, która po kilku aplikacjach nie tylko wróci do zdrowia, ale zacznie szybciej i bujniej rosnąć! To zasługa między innymi magnezu, azotu, potasu, krzemu, fosforu oraz wapnia, w które bogate są skórki bananów!

Jak zrobić nawóz z bananów do roślin?

By przygotować odżywkę z bananów do roślin, potrzebujesz skórki z 2 dużych bananów lub trzech mniejszych. Dokładnie je umyj.

Niestety, zwykła woda nie zawsze jest w stanie usunąć wszystkie chemikalia ze skórek, dlatego możesz wykorzystać prosty patent: wlej do miski ciepłą wodę i dodaj łyżkę sody oczyszczonej. W roztworze mocz skórki banana przez ok. 15 minut. Możesz też wykorzystać ocet winny, który również usunie pozostałości chemikaliów ze skórek.

Gdy skórki są gotowe, czas pokroić je na średniej wielkości kawałki. Gdy to zrobisz, wrzuć je do słoika, zalej ciepłą wodą tak, by przykryła wszystkie skórki.

Następnie słoik dobrze zakręć i odstaw w ciemne miejsce. Po 1-2 dniach nawóz będzie gotowy do użycia. Im dłużej go zostawisz, tym mocniejszy będzie, ale pamiętaj, by nie moczyć skórek dłużej niż 7 dni.

Gotowy nawóz przelej do pojemnika lub butelki a skórki wyrzuć do pojemnika na odpady bio. Monsterę podlewaj odżywką z banana raz w miesiącu.

Jeśli zauważysz, że paproć, dracena lub storczyki również zaczynają gorzej wyglądać, je również możesz zasilić odżywką na bazie bananów.