Monstera dziurawa - jak o nią dbać? Kiedy monstera "płacze"? Czy monstera jest trująca? Inne odmiany monstery

2023-09-25 13:19

Kupując monsterę do domu oczekujemy, że stanie się ona wyjątkową dekoracją wnętrza. Aby tak się stało, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące uprawy monstery dziurawej w domowych warunkach.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to roślina doniczkowa, które stała się must have domowej dżungli. Nie ma się co dziwić, bowiem to jedna z najbardziej efektownych roślin uprawianych we wnętrzach - jej charakterystyczne, ciemnozielone, powcinane, duże liście są wyjątkowo dekoracyjne, a sama roślina potrafi osiągnąć naprawdę spore rozmiary.

Chcecie wiedzieć, jakie warunki należy zapewnić monsterze, aby zachwycała tropikalną zielenią i co zrobić, by dobrze i zdrowo rosła w domu? Specjalnie dla was: uprawa monstery dziurawej w pigułce.

Spis treści

  1. Jakie stanowisko dla monstery dziurawej?
  2. Jakie podłoże dla monstery dziurawej?
  3. Jak podlewać monsterę dziurawą?
  4. Kiedy i jak przesadzać monsterę dziurawą?
  5. Co zrobić żeby monstera miała dziurawe liście?
  6. Dlaczego pojawiają się ciemne plamy na liściach monstery dziurawej?
  7. Jaka jest przyczyna, że monsterze dziurawej żółkną liście?
  8. Jak łatwo rozmnożyć monsterę dziurawą?
  9. Po co monsterze korzenie powietrzne? Czy można je obcinać?
  10. Czy monstera dziurawa jest trująca?
  11. Czy monstera dziurawa ma kwiaty i owoce?
  12. Dlaczego monstera "płacze"?
  13. Inne gatunki monstery

Jakie stanowisko dla monstery dziurawej?

Stanowisko dla monstery dziurawej powinno być jasne, ale osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych (zwłaszcza latem!, bowiem silne słońce powoduje poparzenia liści). Najlepiej gdy światła jest dużo, ale jest ono rozproszone. Dobrze jest ustawić monsterę przy oknie wychodzącym na zachód albo na wschód. Należy natomiast unikać okien o wystawie południowej. W jasnych pomieszczeniach z większymi oknami można trzymać roślinę także w głębi pokoju.

Monstera dobrze poradzi sobie również w miejscach półcienistych i lekko zacienionych. Gdy światła jest dostatecznie dużo, monstera będzie tworzyć duże, efektownie powcinane liście, natomiast w miejscu o niedostatecznej ilości światła liście monstery będą małe i bez wcięć. Czy monstera w sypialni to dobry pomysł? Pamiętajcie, że przy wyborze miejsca dla tej rośliny, powinniście kierować się nie tylko dostępem do światła, ale także bezpieczeństwem. W tkankach monstery znajduje się trujący sok, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Jakie podłoże dla monstery dziurawej?

Podłoże dla monstery dziurawej powinno być żyzne i bogate w składniki odżywcze, lekkie, przewiewne, pulchne, przepuszczalne, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5). Dobrze jest wymieszać podłoże z perlitem (w stosunku 3:1, czyli na 3 części ziemi dać 1 część perlitu) - jego dodatek sprawi, że podłoże będzie dobrze napowietrzone, a do tego będzie magazynowało wodę.

Jak podlewać monsterę dziurawą?

Monstera dziurawa nie potrzebuje dużo wody. Lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża, nie znosi natomiast nadmiaru wody w podłożu! Mniej szkodzi jej okresowe przesuszenie, niż przelanie, które spowodować może gnicie korzeni. Objawem przelania są m.in. żółknące i brunatniejące liście.Od wiosny do jesieni monsterę należy podlewać raz w tygodniu, zimą – rzadziej (raz na dwa tygodnie).

Przed każdym podlewaniem należy sprawdzić, czy podłoże w doniczce z monsterą zdążyło już przeschnąć i jeśli jest jeszcze wilgotne, poczekać z nawadnianiem.Warto również zapewnić monsterze odpowiednią wilgotność powietrza i zraszać jej liście dwa razy w tygodniu, a zimą odsunąć doniczkę z rośliną od kaloryfera. Suche powietrze powoduje zasychanie i brązowienie końców liści.

Kiedy i jak przesadzać monsterę dziurawą?

Najlepszym terminem przesadzania monstery jest wczesna wiosna - najlepiej zrobić to w marcu lub kwietniu, gdy roślina rozpoczyna intensywny wzrost po okresie zimowym.

  • Młode egzemplarze monstery (2-3-letnie), o niewielkich jeszcze rozmiarach, przesadza się co roku. Roślinę delikatnie wyjmujemy z doniczki i usuwamy tyle ziemi, ile jest możliwe, uważając by nie uszkodzić korzeni. Na dnie nowej doniczki (powinna być o 2-3 cm większa niż poprzednia) układamy warstwę drenażu (np. keramzyt) i wsypujemy część świeżego podłoża. Następnie umieszczamy roślinę w doniczce i zasypujemy wolne przestrzenie, delikatnie ugniatając podłoże. Na koniec roślinę należy podlać tak, by cała wlana woda przelała się przez otwory w doniczce. Podczas przesadzania warto w doniczce umieścić podporę (np. palik kokosowy lub pokryty mchem), do którego przymocujemy roślinę.
  • Starsze okazy monstery, które osiągnęły już znaczne rozmiary, przesadza się rzadziej i tylko wtedy, gdy korzenie przerastają doniczkę (zaczynają z niej "wychodzić"). Warto jednak co roku wymienić wierzchnią warstwę podłoża w donicy: delikatnie (by nie uszkodzić korzeni) usuwamy górną część podłoża (2-4 cm) i dosypujemy świeżego. Zadbajmy, by dokładnie zakryć nowym podłożem wszystkie korzenie, a pierwsze podlewanie wykonać dopiero po około 48 godzinach.

Twoja monstera „płacze”? Sprawdź, co to oznacza!

Co zrobić żeby monstera miała dziurawe liście?

Młode okazy monstery mają liście pełne, bez wcięć. Jeśli więc kupiliśmy młodą roślinę, trzeba po prostu poczekać aż zacznie wypuszczać liście z dziurami.Gdy jednak nasz egzemplarz ma już kilka lat, a w liściach nie widać dziur, to przyczyną takiego stanu może być niedostateczna ilość światła, która dociera do rośliny. Monstera z czasem zacznie wypuszczać powcinane liście, gdy ustawimy ją w odpowiednim miejscu, z optymalną ilością światła. Trzeba też zadbać o prawidłowe podlewanie, nawożenie i przesadzanie rośliny.

Dlaczego pojawiają się ciemne plamy na liściach monstery dziurawej?

Ciemne plamy na liściach monstery zazwyczaj pojawiają się zimą, gdy temperatura jest zbyt niska dla rośliny i jest ona narażona na przeciągi. Jeśli zauważymy takie plamy, trzeba monsterę przenieść w cieplejsze miejsce i ochronić przed zimnym powietrzem.

Jaka jest przyczyna, że monsterze dziurawej żółkną liście?

Żółknięcie liści monstery najczęściej spowodowane jest nadmiernym podlewaniem rośliny. Monsterę należy podlewamy dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża w doniczce przeschnie.Z drugiej strony liście monstery mogą żółknąć, gdy roślina ma zbyt mało wody, albo gdy podłoże, w którym rośnie jest już wyjałowione. Inną przyczyną żółknięcia liści jest zbyt mała ilość światła docierająca do rośliny. Liście czasem mogą też stać się żółte po niedawnym przesadzeniu naszego okazu.Żółte liście monstery należy usunąć.

Jak łatwo rozmnożyć monsterę dziurawą?

Najłatwiej rozmnożyć monsterę przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe. Wybieramy ładny, zdrowy pęd rośliny, z którego pobierzemy sadzonki:wierzchołkową, czyli górną końcówkę pędu (tam, gdzie pojawiają się młode liście), pędowe, czyli fragmenty pędu z liśćmi.Ucinamy je ostrym nożem. Takie sadzonki powinny mieć 10-15 cm długości. Ważne, by każdy fragment pędu miał przynajmniej jeden węzeł (krótki, zgrubiały fragment łodygi - to z niego wyrosną nowe korzenie) oraz 1-2 liście. Odcięte sadzonki wkładamy do naczynia z wodą (trzeba ją wymieniać co 2-3 dni) i czekamy, aż wypuszczą własne korzonki. Gdy korzenie będą wystarczająco duże, sadzimy każdą sadzonkę do oddzielnej doniczki w świeże podłoże.

Po co monsterze korzenie powietrzne? Czy można je obcinać?

Korzenie powietrzne monstery wiszą w powietrzu, wyrastają z boku łodygi i wydłużają się wraz z wiekiem. W naturze korzenie powietrzne oplatają pień drzewa, który służy monsterze jako podpora, dzięki czemu roślina może piąć się ku górze. Druga funkcja korzeni powietrznych to pobieranie wprost z powietrza wody wraz z cennymi składnikami odżywczymi oraz wspieranie wymiany gazowej.Nie zaleca się obcinania korzeni powietrznych u monstery, bowiem po pierwsze zmniejsza to stabilność rośliny, po drugie usuwa się w ten sposób dodatkowy sposób pobierania wilgoci z otoczenia, a po trzecie umożliwia wnikanie do rośliny, przez rany po cięciu, bakterii, grzybów czy innych drobnoustrojów.Korzenie powietrzne należy obciąć, gdy są uszkodzone, suche lub zgniłe. Można je też częściowo usunąć, gdy jest ich za dużo i utrudniają pielęgnację rośliny oraz gdy wyraźnie psują estetykę rośliny.

Czy monstera dziurawa jest trująca?

Trujące są wszystkie części monstery, z wyjątkiem dojrzałych owoców. W tkankach monstery znajduje się trujący sok zawierający nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia. Niebezpieczny dla człowieka i domowych zwierząt jest kontakt z tym sokiem. Jeśli części rośliny ulegną uszkodzeniu i wyciekający z nich sok będzie miał kontakt ze skórą, może spowodować silne podrażnienie. Po spożyciu liści czy łodyg monstery może dojść do podrażnienia albo zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, zazwyczaj połączonych z dużym obrzękiem tkanek, a także do zatrucia pokarmowego (objawiających się biegunką, mdłościami i wymiotami). Jeśli sok z monstery dostanie się do oczu, pojawi się podrażnienie, może też wystąpić zapalenie spojówek.

Czy monstera dziurawa ma kwiaty i owoce?

Monstera dziurawa kwitnie i owocuje, ale w domowej uprawie jest to praktycznie niemożliwe. Żeby doczekać się kwiatów i owoców monstery, trzeba by roślinie zapewnić szklarniowe warunki, zbliżone do jej naturalnego środowiska, a potem jeszcze uzbroić się w cierpliwość (dojrzewanie owoców trwa prawie rok!). Jeśli mamy szczęście, to kwiaty i owoce monstery można podziwiać w szklarniach ogrodów botanicznych.

Kwiatostan monstery jest typowy dla rodziny obrazkowatych, do której ta roślina należy, ma postać mięsistej kolby, która okryta jest białą pochwą. Kwiatostan przekształca się w owoc.Niedojrzały owoc jest niejadalny (zawiera kwas szczawiowy, a jego zjedzenie wywoła silne podrażnienie przełyku, bolesne pęcherze i opuchliznę), do spożycia nadaje się dopiero, gdy jest w pełni dojrzały. Smakiem przypomina ananas lub banan.

Przeczytaj też:

Dlaczego monstera "płacze"?

Jeśli zauważymy, że na powierzchni monstery pojawiają się krople wody, na początek warto zastanowić się, czy nie przesadziliśmy z podlewaniem. Jak często podlewać monsterę? Monstera nie wymaga dużych ilości wody. W ciepłe miesiące wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, a w okresie zimowym co 14 dni. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Twoja monstera „płacze”? Sprawdź, co to oznacza!

Inne gatunki monstery

Choć monstera dziurawa (monstera deliciosa) należy do jednej z najbardziej popularnych w naszych domach, istnieją także inne gatunki tej przepięknej rośliny. Są to:

  • monstera standleyana,
  • monstera esqueleto,
  • monstera siltepecana,
  • monstera monkey mask (monstera adansonii),
  • monstera minima (rhaphidophora tetrasperma).
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia