Marzy ci się drewniana pergola w ogrodzie? Zrób ją sam, to proste!

2022-07-11 12:41

Pergola ogrodowa latem chroni przed słońcem, a jesienią - przed wiatrem i deszczem. Własnoręczne wykonanie pergoli z drewna jest proste, nie zajmuje dużo czasu i jest zdecydowanie tańsze niż zakup gotowej konstrukcji w sklepie. Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję, jak krok po kroku zrobić pergolę w ogrodzie!

Pergola
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Spis treści

 1. Co to jest pergola?
 2. Pergola ogrodowa - co będzie potrzebne?
 3. Pergola ogrodowa drewniana - jakie drewno jest najlepsze?
 4. Jak samodzielnie zrobić pergolę? Instrukcja krok po kroku

Co to jest pergola?

Pergola ogrodowa to prosta konstrukcja składająca się z kilku pionowych belek oraz zadaszenia. Czasami boki pergoli są również zabudowane, zapewniając dodatkową ochronę przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Popularnym rozwiązaniem są też boczne kratki z prześwitami (tzw. kratki), po których wspinają się roślinki (np. bluszcze czy winorośl). 

Pergola ogrodowa drewniana może stanąć dosłownie wszędzie - w samym centrum ogrodu, w rogu działki, a także tuż przy tarasie - jako jego zadaszenie i przedłużenie. 

ZOBACZ TEŻ: Altana ogrodowa – jak ją wybrać?

Pergola ogrodowa - co będzie potrzebne?

Pergola ogrodowa nie jest trudna do wykonania - warto jednak bardzo dobrze przemyśleć wygląd i umiejscowienie tego typu konstrukcji w ogrodzie lub w okolicy tarasu. Kiedy na kartce papieru rozrysujemy naszą przyszłą pergolę, udajmy się do ogrodu lub miejsca, gdzie chcemy ją postawić - i dokładnie wymierzmy przestrzeń. 

Kolejnym krokiem jest skompletowanie wszystkich potrzebnych materiałów oraz narzędzi, które pomogą nam zbudować pergolę w ogrodzie lub przy tarasie. Co w takim razie będzie nam potrzebne? 

 • drewniane słupy i listwy
 • solidne metalowe kotwy (wbija się je w ziemię i osadza na nich drewniane słupy)
 • metalowe wkręty
 • ścisk stolarski (ułatwi mocowanie poszczególnych elementów)
 • wkrętarka
 • szlifierki (kątowa oraz oscylacyjna lub taśmowa)
 • frez
 • poziomica
 • pędzle do malowania
 • środki do impregnowania drewna
 • farba do drewna w wybranym kolorze

Pergola ogrodowa drewniana - jakie drewno jest najlepsze?

Pergola ogrodowa drewniana może zostać wykonana z niemal każdego gatunku drewna - od najtańszej i najbardziej miękkiej sosny, przez rodzimy buk i dąb, aż po drogie, ale odporne na trudne warunki atmosferyczne gatunki egzotyczne (np. robinia). To od nas zależy, na jaki materiał się zdecydujemy - niezależnie od tego, musimy pamiętać o impregnacji i przygotowaniu kawałków drewna jeszcze zanim przystąpimy do budowania pergoli.

Dobrym pomysłem jest zamówienie gotowych i precyzyjnie dociętych belek i listewek w markecie budowlanym - to daje nam pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Co więcej - wielu producentów oferuje ciśnieniową impregnację, która jest dużo skuteczniejsza niż mechaniczna, ponieważ impregnat wnika głęboko w drewno. W efekcie drewno wykazuje lepszą odporność na trudne warunki pogodowe (promieniowanie UV, deszcz, śnieg), grzyby i owady. 

ZOBACZ TEŻ: Aranżacja małego ogrodu: rośliny, meble i dodatki. Jak urządzić mały ogród?

Jak samodzielnie zrobić pergolę? Instrukcja krok po kroku

1. Pierwszym etapem budowania pergoli ogrodowej drewnianej jest wycięcie otworów wiertłem lub frezem.

2. Następnie dokładnie szlifujemy belki i listwy przy pomocy szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Miękką zmiotką lub odkurzaczem usuwamy pył i kurz. 

3. Kolejny krok to odtłuszczanie drewna - możemy to zrobić wykorzystując benzynę ekstrakcyjną. 

4. Po odtłuszczeniu drewna warto nałożyć warstwę środka ochronnego - impregnatu (nie zaszkodzi nawet jeśli impregnat został uprzednio wtłoczony w drewno ciśnieniowo).

5. Po impregnacie czas na nałożenie warstwy farby w wybranym kolorze. Tutaj mamy pełną dowolność - możemy albo podkreślić naturalny kolor drewna, albo pomalować pergolę na ciemniejszy odcień lub np. na biało. Wszystko zależy od stylu i efektu, jaki chcemy uzyskać.

6. Metalowe kotwy mocujące umieszczamy w ziemi i wyrównujemy, wspomagając się poziomicą.

7. W kotwach osadzamy belki (filary) i rozmieszczamy je w równej odległości (np. co 1.5 m).

8. Do pionowych filarów przykręcamy belki boczne, które tworzą ściany i daszek. Konstrukcja powinna być stabilna.

9. Teraz możemy przykręcić listwy boczne według naszego upodobania - jeśli np. planujemy opleść pergolę roślinami, warto zostawić większe odstępy lub zainwestować w kratki (albo samemu zbić je z kilku listewek). By maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto skorzystać ze ścisków stolarskich, które przytrzymają drewniane elementy w wybranym przez nas położeniu. 

10. Jeśli drewniane elementy nie były wymierzone precyzyjnie, teraz jest czas, by je dociąć i doszlifować tak, by uzyskać estetyczny efekt.

11. Ostatnim etapem jest dekoracja pergoli ogrodowej. Pergolę możemy ozdobić na wiele sposobów, np. mocując zwiewne tkaniny u szczytu belek, wieszając sznur lampek lub stawiając w różnych miejscach lampiony. Nie zapominajmy też o wygodnych pufach, siedziskach, poduszkach i meblach wypoczynkowych! 

ZOBACZ TEŻ: Zadaszenie tarasu. Kiedy się przydaje, jakie ma zalety, wady? Przegląd materiałów i rozwiązań

Zobacz, jak pięknie można urządzić taras:

Akcesoria kuchenne, dzięki którym zlewozmywak może przejąć część funkcji blatu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE