Kalendarz ogrodnika na lipiec. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?

2023-07-05 13:33

Lipiec w ogrodzie to nie tylko czas intensywnych zbiorów, ale również wielu istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto wszystko, co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o lipcowych pracach w ogrodzie.

Lipiec w ogrodzie
Autor: getty images Lipiec to czas intensywynch zbiorów owoców i warzyw.

Spis treści

  1. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie w lipcu?
  2. Lipiec w ogrodzie: owoce i warzywa
  3. Lipiec w ogrodzie: rośliny ozdobne
  4. Lipiec w ogrodzie: trawnik
  5. Podsumowanie

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie w lipcu?

Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku. Oznacza to nie tylko regularne nawadnianie grządek, rabat i drzewek, ale również intensywne owocowanie, a co za tym idzie – regularne zbiory plonów. Ponadto, lipiec to także ostatni miesiąc, w którym możemy pozwolić sobie na nawożenie roślin preparatami z azotem.

Oto kilka najważniejszych prac, które należy wykonać w ogrodzie w lipcu:

1. Podlewanie – ponieważ lipiec jest z reguły najcieplejszym miesiącem w roku, niezbędne jest, by rośliny regularnie podlewać. Poleca się podlewać grządki, rabaty i drzewka obficie raz w tygodniu, a podczas intensywnych upałów częściej. Najlepiej podlewać rośliny późnym popołudniem lub wczesnym rankiem.

2. Spulchnianie gleby – szybko wysychająca ziemia tworzy na powierzchni skorupę i pęknięcia, które mogą uszkadzać korzenie roślin. Warto więc spulchniać glebę motyką (ale ostrożnie) co jakiś czas. Co więcej, spulchniona gleba dłużej utrzymuje wilgoć po podlewaniu, co może okazać się dla rośliny zbawienne podczas dużych upałów.

3. Przycinanie i usuwanie martwych części rośliny – kiedy zbierzemy owoce i warzywa, warto drzewka oraz rośliny przyciąć i usunąć obumarłe lub uszkodzone części. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne nie tylko pozytywnie wpływają na ponowne owocowanie, ale również zapobiegają rozwojowi chorób i utrzymują roślinę w dobrym stanie przez dłuższy czas.

4. Odchwaszczanie – piękno kwitnących i owocujących rabat w lipcu może zakłócać widok chwastów, które nie dają za wygraną i próbują wybić się na pierwszy plan. Należy je regularnie wyrywać, ponieważ, jeśli im na to pozwolimy, na pewno skorzystają z okazji i zdominują rabatę lub grządkę warzywną.

4. Nawożenie – lipiec to ostatni dzwonek na stosowanie nawozów azotowych, które powodują intensywny wzrost roślin. Najlepiej zakończyć nawożenie roślin środkami z azotem w połowie lipca. Jeśli będziemy kontynuować, rośliny mogą nie zdążyć przystosować się do nadchodzących chłodów i mogą mieć problem z zimowaniem w gruncie. Dotyczy to przede wszystkim krzewów ozdobnych, bylin i traw.

5. Walka ze szkodnikami i chorobami – lipiec to miesiąc, w którym notuje się największą aktywność szkodników oraz chorób wśród roślin i drzew. Należy więc bardzo dokładnie przyglądać się roślinom i nie lekceważyć nawet najmniejszych oznak choroby lub obecności szkodników.

Prac w ogrodzie i sadzie w lipcu jest dość sporo. By się w nich nie pogubić, podzieliliśmy je ze względu na poszczególne grupy roślin, a więc:

  • owoce i warzywa (w tym także drzewa),
  • rośliny ozdobne (rabaty kwiatowe, byliny),
  • trawnik.

ZOBACZ TEŻ: Narzędzia, które ułatwiają pracę w ogrodzie. 12 narzędzi, które musisz mieć

Lipiec w ogrodzie: owoce i warzywa

W lipcu możemy już cieszyć się większością owoców, a także sporą ilością warzyw i ziół. Lipcowe plony to m.in.: pomidory, ogórki, cukinie, patisony, fasolka szparagowa, letni brokuł, kalafior, groch, bób, truskawki (koniec zbiorów następuje już w drugiej połowie lipca), poziomki, morele, czereśnie, wiśnie, porzeczki, agrest, borówka amerykańska, oregano, tymianek, szałwia, estragon, mięta, cząber.

Lipiec to również czas wysiewu niektórych warzyw, a więc: kapusty włoskiej, sałaty liściowej, rzodkiewki, szpinaku, czarnej rzodkiewki, kalarepy.

ZOBACZ TEŻ: Pomidory koktajlowe na balkonie. Jakie odmiany wybrać, jak je uprawiać?

Warzywa korzeniowe, kapustne, dyniowe oraz fasola potrzebują bardzo dużo wody w okresie wzrostu i kwitnienia. Nie można dopuścić do ich przesuszenia podczas letnich upałów.

Po zakończeniu zbiorów owoców, drzewka i krzewy przycinamy – szczególnie ważne jest to w przypadku wiśni, czereśni, gruszy oraz jabłoni. Jeśli uprawiamy winorośl i zauważymy nieowocujące letnie pędy, należy je usunąć. Po zbiorach owocujące pędy malin (z poprzedniego roku) również przycinamy, zostawiamy natomiast pędy tegoroczne. Możemy je przywiązać do podpór.

Lipiec w ogrodzie: rośliny ozdobne

Na początku lipca wykopujemy cebulki kwiatów, sprawdzamy ich stan i przenosimy je do zacienionego, suchego miejsca. Postępujemy tak szczególnie w przypadku krokusów, tulipanów, narcyzów i hiacyntów.

Niektóre gatunki bez problemu mogą przetrwać jesień i zimę w gruncie, ale dużo lepiej rosną, gdy zimują w pomieszczeniu o stałej temperaturze i sprzyjających warunkach.

W lipcu rabaty kwiatowe oczyszczamy ze zwiędłych kwiatostanów i liści, usuwamy martwe części i odchwaszczamy rabaty. Przycinamy także przekwitłe byliny, a także krzewy różane!

Jeśli któraś z roślin potrzebuje podpory, np. dalie, lilie, mieczyki, dobrze jest o to zadbać, ponieważ deszcze i wiatry mogą połamać wysokie kwiaty i byliny.

W razie potrzeby możemy też uzupełnić warstwę ściółki wokół krzewów i na rabatach. Ściółka ogranicza parowanie wody z gleby i rozwój chwastów.

ZOBACZ TEŻ: Ogród przydomowy. Jak wykonać dobry projekt ogródka przydomowego?

Lipiec w ogrodzie: trawnik

By nasz trawnik prezentował się nienagannie przez całe lato, konieczna jest jego regularna pielęgnacja. Przede wszystkim, co 2-3 tygodnie należy go kosić, a także usuwać mech, chwasty oraz liście.

Dwa lub trzy razy w tygodniu (w zależności od temperatury i natężenia upałów) trawnik podlewamy. Nie zapominajmy też o zasilaniu zielonego dywanu nawozem – w okresie letnim warto zrobić to przynajmniej raz w miesiącu.

ZOBACZ TEŻ: Trawnik po zimie – zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie i pierwsze koszenie trawnika wiosną

Podsumowanie

Lipiec w ogrodzie jest miesiącem, w którym możemy w pełni cieszyć się pysznymi plonami, zarówno owocowymi, jak i warzywnymi. To również czas wypełniony drobnymi, ale bardzo ważnymi pracami pielęgnacyjnymi, jak przycinanie gałęzi, odchwaszczanie czy ostatnie w roku nawożenie azotem.

Jak urządzić taras i balkon? Zobacz nasze pomysły: