Jak skutecznie pozbyć się nornic? Umiesz je rozróżniać? Wiemy, czym się różni mysz od nornicy!

2024-06-05 9:30

Jakie zwierzę znajduje się na poniższym zdjęciu? Mysz, a może nornica? Czym się różni mysz od nornicy? Jak je odróżnić? Jeśli coś wyrządziło jakiekolwiek szkody w twoim ogrodzie, zapewne winne będzie temu to drugie zwierzątko! Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się nornic.

Spis treści

  1. Czym się różni mysz od nornicy?
  2. Czym się różni mysz od kreta?
  3. Czy nornica to szkodnik? Czym żywią się nornice?
  4. Jak skutecznie pozbyć się nornic?
  5. Czym się różni mysz od nornicy? Zdjęcia

Czym się różni mysz od nornicy?

W naszych ogrodach najczęściej możemy spotkać nornicę rudą, która jest blisko spokrewniona z chomikiem. Gryzoń mierzy ok. 10 cm (ok 15 cm, jeśli wliczymy ogon) i charakteryzuje się szaro-rudym umaszczeniem, zaokrąglonymi uszami i podłużnym, mysim pyszczkiem.

Nornice często mylone są z myszami, dlatego warto poznać główne różnice między tymi gryzoniami. Przede wszystkim nornice są mniejsze niż myszy, mają krótsze łapki i ogony, a ich futro jest zdecydowanie grubsze i bardziej miękkie. Poza tym nornice buszują w ogrodach, raczej nie spotkamy ich w domach czy piwnicach – tak jak myszy.

Czym się różni mysz od kreta?

Nornice bywają też mylone z kretami, głównie ze względu na podobieństwa w drążonych tunelach. Jednak w przeciwieństwie do kretów, nornice nie usypują wysokich kopców, raczej drążą niewielkie korytarze – odsłonięte dziury w ziemi to zdecydowanie sprawka nornic, a nie kretów.

Czy nornica to szkodnik? Czym żywią się nornice?

Nornice prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia i co najważniejsze – nie zapadają w zimowy sen, są aktywne cały rok. Szkody wyrządzone przez nornice bardzo łatwo zauważyć.

Nornice jedzą:

  • nasiona
  • cebulki kwiatów
  • bulwy
  • kłącza
  • korę drzew i krzewów (zwłaszcza zimą, gdy nie mogą znaleźć innego pokarmu).

Jak skutecznie pozbyć się nornic?

Gdy upewnimy się, że mamy do czynienia z nornicami w ogrodzie, a nie na przykład z myszami czy kretami – możemy podjąć odpowiednie kroki, by wypłoszyć nieproszonych gości z naszej posesji. Sprawdźmy, jak to zrobić!

kopce nornic
Autor: pixabay.com

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?  Sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu jest wiele. Warto jednak skupić się na wypłoszeniu gryzoni, a nie zabijaniu ich. Dlaczego? Mimo szkód, które wyrządzają w naszych ogrodach, nornice są pożywieniem wielu innych zwierząt w polskich lasach.

Według naukowców znaczne zmniejszenie populacji nornic mogłoby doprowadzić do katastrofalnych zmian w leśnym ekosystemie. Zamiast zabijać nornice – najlepiej je wypłoszyć lub schwytać i wywieźć do lasu czy na łąkę (jak najdalej od naszego ogrodu).

Jaki jest skuteczny środek na nornice? Sposoby na nornice. 5 przykładów

1. Niszczenie tuneli – gdy zauważymy, że w kilku miejscach w ogrodzie pojawiły się charakterystyczne otwory w ziemi wykopane przez nornice, dobrym pomysłem jest je zatkać lub zalać wodą – w ten sposób gryzonie, uciekając, będą musiały opuścić naszą posesję.

2. Ochrona drzew i kwiatów – utrudniony dostęp do przysmaku nornic, czyli kory drzew i cebulek kwiatów na pewno zniechęci gryzonia do pozostania w naszym ogrodzie. By ochronić drzewa przed nornicami, obłóżmy pień słomą lub specjalnymi osłonkami z tworzywa sztucznego, zwłaszcza zimą, gdy małe gryzonie z powodu braku innych opcji – próbują zaspokoić głód, jedząc korę drzewną.

W przypadku cebulek kwiatów warto sadzić je w osłonkach i koszyczkach, które stanowią barierę między rośliną a głodną nornicą, uniemożliwiając gryzoniowi dobranie się do kiełkującej cebulki. Najlepsze są siateczki i osłonki wykonane z metalu, którego nornice nie przegryzą.

3. Odstraszacze dźwiękowe – wypłoszyć nornice możemy również za pomocą dźwięków. Odstraszacz możemy wykonać samodzielnie, np. zatykając na paliku aluminiowe puszki, które pod wpływem wiatru zaczną drgać i wydawać dźwięki.

Można też w sklepie kupić solarne odstraszacze, które zasilane są energią słoneczną i emitują sygnały dźwiękowe słyszalne przez nornice, krety oraz inne gryzonie buszujące po naszej posesji.

4. Sadzenie roślin, których nie lubią nornice – naturalnym i skutecznym sposobem na nornice w ogrodzie jest obsadzenie rabat i grządek roślinami, których gryzonie nie lubią – tak pod względem zapachu, jak i smaku.

Jakich roślin nie lubią nornice?

  • czosnek (pospolity, niedźwiedzi, ozdobny)
  • gorczyca
  • mięta pieprzowa
  • nostrzyk
  • porzeczka
  • rącznik pospolity
  • wilczomlecz

Dobrym pomysłem, gdy odkryjemy nowy tunel nornicy, jest wrzucenie do niego kilku ząbków czosnku, gałązkę tui lub kwitnącego bzu (najlepiej zasuszonego).

5. Preparat na nornice – jeśli zdecydujemy się na użycie środków chemicznych, wybierzmy te zawierające substancje, które nie są toksyczne i szkodliwe dla ludzi, roślin i pozostałych mieszkańców ogrodu.

W sklepach znajdziemy wiele preparatów odstraszających nornice na bazie naturalnych substancji i olejków eterycznych. Tego typu opryski ogrodowe charakteryzują się dużą skutecznością.

Powyższe sposoby na nornice w ogrodzie pomogą nam pozbyć się nieproszonych gości i uchronią rośliny, drzewa oraz kwiaty przed tymi żarłocznymi gryzoniami. Pamiętajmy, by w pierwszej kolejności próbować wypłoszyć nornice bez zabijania ich.

Jeśli jednak czujemy, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi szkodnikami, możemy uciec się do chemicznych, trujących środków oraz pułapek zatrzaskowych.

Czym się różni mysz od nornicy? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się gołębi z balkonu? 8 sprawdzonych sposobów

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?