Jak pozbyć się myszy z domu? Najskuteczniejsze sposoby na myszy

2024-04-10 20:59

Myszy w domu to problem, którego nie należy bagatelizować. Te niepozorne gryzonie mogą wyrządzić w naszym mieszkaniu wiele szkód, od zanieczyszczenia jedzenia, po dziury w ścianach i przegryzione kable. Jak pozbyć się myszy z domu w humanitarny sposób i zapobiec ich pojawieniu się w przyszłości? Oto najskuteczniejsze sposoby na dom wolny od gryzoni.

Myszy w domu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak rozpoznać, że w domu są myszy?
  2. Jak się pozbyć myszy w domu? 
  3. Co odstrasza myszy w domu?
  4. Najskuteczniejszy sposób na myszy w domu

Jak rozpoznać, że w domu są myszy?

Myszy w domu szukają przede wszystkim pożywienia, ciepła i schronienia. Mimo że wyglądają niegroźnie, zostawione same sobie będą sprawiać problemy. Może tak łatwo nie zobaczymy samej myszy przebiegającej przez kuchnię czy salon, ale na pewno zauważymy jej obecność – a nawet poczujemy: myszy wydzielają nieprzyjemny zapach, który czujemy zwłaszcza latem, gdy jest gorąco.

Poza tym, o obecności myszy mogą świadczyć niewielkie odchody w szafkach, a także uszkodzone (przegryzione) kable oraz dziury w meblach. Chrobotanie i skrobanie w ścianach to znak, że myszy wygryzły tunele komunikacyjne z różnymi pomieszczeniami w domu. Znikające jedzenie lub opakowania z pożywieniem noszące ślady ingerencji małych stworzonek również mogą być dowodem obecności myszy w domu. Myszy najczęściej działają w piwnicach i na strychu, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się tym pomieszczeniom, by ustalić, czy mamy do czynienia z myszami, czy może innymi szkodnikami.

Myszy w domu
Autor: Getty Images
Sonda
W Twoim domu pojawiły się myszy lub szczury. Co robisz?

Jak się pozbyć myszy w domu? 

Zapobieganie – by myszy ponownie nie zagnieździły się w naszym domu należy zakleić wszystkie otwory, przez które mogłyby się dostać do środka. Warto zacząć od dokładnego sprawdzenia stanu ścian na strychu i w piwnicy – ewentualne ubytki zakleić gipsem. Pamiętajmy, że myszy z łatwością przegryzają się przez styropian oraz wełnę mineralną, dlatego dobrym pomysłem jest – już na etapie budowy lub ocieplania domu – co kilka metrów wyłożyć ściany siatkami z drutu. Siatki zabezpieczą nas w przyszłości przed różnego rodzaju gryzoniami, nie tylko myszami.

Jak zabezpieczyć dom przed myszami? Przede wszystkim załatać wszystkie, nawet najmniejsze dziury w ścianach i oknach. Można uszczelnić drzwi i okna drucianymi siatkami. Należy bezwzględnie trzymać porządek w kuchennych szafkach oraz w piwnicy i na strychu – i nie trzymać tam pożywienia bez solidnego, niedającego się przegryźć opakowania (np. trzymać jedzenie w plastikowych pojemnikach z pokrywką). Śmieci powinniśmy przechowywać w szczelnym pojemniku – cienki worek nie będzie stanowił dla gryzoni żadnej bariery.

Co odstrasza myszy w domu?

Odstraszanie myszy – jednym z najlepszych sposobów na wypłoszenie i odstraszenie myszy jest strażnik w postaci kota lub psa (szczególnie dobrze z gryzoniami radzą sobie jamniki, spaniele i teriery). Jeśli nie mamy w domu czworonożnego pupila, możemy spróbować odstraszyć lub wypłoszyć mysz przy pomocy roślin. Dobrze jest rozłożyć zioła w pobliżu mysiego gniazda (jego lokalizację wskaże nam duże natężenie odchodów). Myszy nie lubią zapachu między innymi: mięty, dziewanny, kwiatów wrotyczu i rumianku. Źle znoszą aromat świeżych liści pomidorów oraz spleśniałej cytryny. Okolice gniazda możemy również spryskać lakierem do włosów i wyłożyć arkuszami folii aluminiowej, której bardzo boją się myszy.

Gdy te sposoby nie przyniosą skutku, warto zaopatrzyć się w elektryczny wypłaszacz myszy, który emituje dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale nieprzyjemne dla uszu gryzoni. Kupimy go w większości marketów budowlanych i ogrodniczych. Możemy także zamówić odstraszacz przez internet. Cena tego niewielkiego urządzenia waha się od 50 do 150 zł w zależności od mocy.

Najskuteczniejszy sposób na myszy w domu

To łapanie myszy – w ostateczność możemy spróbować mysz złapać i w ten sposób usunąć z mieszkania. Podejmując się tego zadania, warto wykorzystać humanitarne rozwiązania, by nie uśmiercać zwierzęcia. Doskonale sprawdzą się więc różnego rodzaju żywołapki (z ulubionym smakołykiem myszy) lub łapki ekologiczne, które nie skrzywdzą gryzonia. Cena żywołapki jest zazwyczaj dość niska, plastikowe modele kupimy już za 10-20 złotych.

Co zrobić z myszą, gdy już ją złapiemy? Gdy złapiemy gryzonia, należy go wywieźć do lasu lub na łąkę i wypuścić. Najlepiej, by zrobić to jak najdalej naszego domu, by mysz nie znalazła tak łatwo drogi powrotnej.

Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?