Folia aluminiowa w domu. Przydatne zastosowania folii aluminiowej

2021-11-18 11:42

Folia aluminiowa ma wiele zastosowań. Można używać jej nie tylko do przechowywania żywności, ale również do czyszczenia srebra, usuwania rdzy, a nawet prasowania. Jak jeszcze można wykorzystać popularne „sreberko”? Oto kilkanaście nietypowych, ale bardzo przydatnych zastosowań folii aluminiowej.

Folia aluminiowa w domu
Autor: pioneer111/GettyImages

Spis treści

  1. Dwie twarze folii aluminiowej
  2. Folia aluminiowa do zadań specjalnych. Nietypowe zastosowania folii aluminiowej
  3. Zainspiruj się! Jak sprzątać efektywnie? 

Dwie twarze folii aluminiowej

Folia aluminiowa została wynaleziona w 1910 roku w Szwajcarii. Nieprzepuszczająca światła, powietrza i wody folia powstaje w wyniku walcowania stopionego aluminium. Folia aluminiowa ma dwie strony, błyszczącą i matową, a każda z nich ma inne właściwości. Strona błyszcząca izoluje i odbija ciepło, natomiast matowa strona pochłania je. Obie strony folii aluminiowej w szczególności przydają się podczas gotowania i pieczenia, a także przechowywania żywności. Kiedy chcemy utrzymać ciepło przygotowanej potrawy, wystarczy obłożyć ją folią, błyszczącą stroną do wewnątrz, a matową na zewnątrz. Ciepło w tym przypadku będzie odbijało się od folii i wracało do potrawy, ogrzewając ją. Folię aluminiową możemy również wykorzystać do przedłużenia świeżości produktów przez owinięcie ich błyszczącą stroną folii na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie dopuszczać ciepła do środka.

Folia aluminiowa, ponieważ nie przepuszcza powietrza, może być skuteczną bronią w walce z nieprzyjemnym lub intensywnym zapachem niektórych potraw czy produktów. Wystarczy owinąć nią kawałek dojrzałego francuskiego sera, by pozbyć się intensywnego aromatu. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie wkładać folii aluminiowej do kuchenki mikrofalowej. W kuchence mikrofalowej folia zacznie strzelać, mogą pojawić się nawet niewielkie ładunki elektryczne przypominające małe błyskawice.

Folia aluminiowa do zadań specjalnych. Nietypowe zastosowania folii aluminiowej

1. PRASOWANIE – dzięki folii aluminiowej możemy ułatwić sobie prasowanie. Wystarczy wyłożyć deskę folią aluminiową i przykryć materiałowym pokrowcem. Podczas prasowania folia będzie odbijać ciepło, co przyspieszy prasowanie. Ubrania będą wyglądały, jakby wyprasowano je z dwóch stron.

2. PIECZENIE – z folii aluminiowej możemy wykonać własnoręcznie foremki w różnych kształtach. Jeśli nie chcemy, by boki naszego ciasta się przypaliły, warto przed wstawieniem ich do piekarnika przykryć krawędzie folią aluminiową. Ponadto, by zaoszczędzić sobie kłopotu z czyszczeniem piekarnika i sprawić, by potrawy szybciej się w nim piekły, wyłóżmy dno piekarnika folią aluminiową. Pamiętajmy, by folia była ułożona błyszczącą stroną do góry.

3. PRANIE – ubrania elektryzują się po praniu? By pozbyć się tego problemu, podczas kolejnego prania wystarczy włożyć do bębna pralki zwiniętą w kulkę folię aluminiową; usunie ona wszystkie ładunki elektrostatyczne.

4. KALORYFER – jeśli chcemy wzmocnić działanie kaloryfera, połóżmy za nim tekturę owiniętą folią aluminiową. Folia odbije ciepło, co wpłynie na temperaturę w pomieszczeniu.

5. SPALENIZNA – spalony garnek, przypalona patelnia, nieestetyczny spód czajnika gazowego, szklane naczynie żaroodporne czy zabrudzony ruszt grilla to dla folii aluminiowej żaden problem. By pozbyć się spalenizny, wystarczy przy pomocy niewielkiej ilości płynu do naczyń i zgniecionej folii aluminiowej zedrzeć czarny osad. Folia aluminiowa zadziała podobnie jak druciak, ale nie porysuje powierzchni naczynia.

6. RDZA – folia aluminiowa doskonale poradzi sobie również z rdzą. Wystarczy uformować z niej druciak lub pocierać kawałkiem folii jak papierem ściernym o zardzewiałą powierzchnię. Po kilku ruchach brunatny osad powinien ustąpić. By wyczyścić żelazko z osadu i kamienia również warto zastosować druciak z folii aluminiowej. Po kilku potarciach żelazko będzie wyglądać jak nowe.

7. SREBRO – miskę wyłóżmy folią aluminiową, dodajmy gorącą wodę i 5 łyżeczek soli. Następnie włóżmy do miski srebrną biżuterię lub sztućce, odczekajmy godzinę i viola, srebro odzyska dawny blask. Można je przetrzeć miękką ściereczką, by usunąć resztki osadu.

8. OSTRZENIE NOŻYCZEK – dzięki folii aluminiowej już nigdy nie wyrzucimy tępych nożyczek. Wystarczy złożyć kilka arkuszy folii i energicznymi ruchami pociąć je pod różnym kątem nożyczkami.

9. REMONT – folia aluminiowa może przydać się także podczas remontu – warto owinąć nią niewielkie elementy jak np. uchwyty czy klamki, by uchronić je od zabrudzenia farbą. Ponadto, zabierając się za malowanie ścian, wyłóżmy tackę malarską folią, zanim nalejemy farbę. Dzięki temu będziemy mogli użyć tacki ponownie.

10. BANANY – jeśli chcemy, by nasze banany szybciej dojrzały, owińmy ich końce folią aluminiową.

11. BLENDA FOTOGRAFICZNA – by zrobić blendę, wystarczy kawałek tektury i folia aluminiowa. Tak wykonana blenda fotograficzna doskonale oświetli nasze zdjęcia.

12. LAKIER HYBRYDOWY – lakier hybrydowy jest bardzo twardy i trudno jest się go pozbyć. By go zmiękczyć, nasączmy waciki zmywaczem do paznokci i przyłóżmy do pomalowanych palców, a następnie owińmy je szczelnie folią aluminiową. Po pół godziny zdejmijmy ją – lakier powinien łatwo się zmyć.

Zainspiruj się! Jak sprzątać efektywnie? 

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński
Folia aluminiowa: podpowiadamy jak wykorzystać w kuchni stronę błyszczącą, a jak matową
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE