Jak przechować pelargonie do wiosny? Przechowywanie pelargonii na sucho

2023-11-18 12:49

Pelargonii wcale nie trzeba kupować co roku. Odpowiednio przezimowane posłużą ci przez kolejne sezony. Kiedy noce robią się zimne, a temperatura niebezpiecznie zbliża się do 0, trzeba je jednak zabrać z balkonu lub tarasu. Dowiedz się, jak przezimować pelargonie w domu, jak przechować pelargonie do wiosny.

Spis treści

  1. Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?
  2. Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu
  3. Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna
  4. Zimowanie pelargonii - temperatura
  5. Jak często podlewać pelargonie zimą?
  6. Przechowywanie pelargonii na sucho
Zabezpieczenie roślin w ogrodzie na zimę

Gdy jesień jest ciepła i pogodna, pelargonie mogą nadal pięknie kwitnąć, i obok jesiennych kwiatów dekorować balkon czy taras. Musimy jednak pamiętać o tym, że pelargonie nie znoszą zimna i mrozu.

Temperatura niższa niż 5 st. Celsjusza powoduje zahamowanie ich wzrostu. a mróz je po prostu zabija. Jeśli więc chcemy cieszyć się pelargoniami także w przyszłym roku, musimy je przed nadejściem przymrozków przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?

Gdy nocą na dworze temperatura zaczyna spadać poniżej 0 st. Celsjusza, trzeba pelargonie zabrać z balkonu czy tarasu. Lepiej nie czekać do pierwszych przymrozków. Zazwyczaj przenoszenie roślin przypada na przełom października i listopada (choć nie jest to termin „sztywny”, bo wszystko zależy od panujących danego roku warunków atmosferycznych).

Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu

Konieczne obejrzyjmy każdą z roślin, ponieważ nie każda pelargonia nadaje się na przechowanie. Wybierzmy tylko egzemplarze zdrowe, silne i nieporażone przez choroby i szkodniki – tylko takie mają szansę na przetrzymanie do kolejnego sezonu w dobrej kondycji, która zagwarantuje prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie. Rośliny chore albo takie, na których widoczne są ślady żerowania szkodników, choć z bólem serca, musimy wyrzucić.

Przed przeniesieniem przytnijmy pędy pelargonii do 15-20 cm długości i usuńmy wszystkie pożółkłe i zaschnięte liście oraz przekwitłe kwiatostany. Zdarza się, że przenoszone okazy jeszcze pięknie kwitną, wtedy przyciąć można nieco później, już w miejscu przechowywania, po zaschnięciu kwiatostanów.

Przeczytaj też: Pielęgnacja pelargonii. Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna

Do miejsca zimowego przechowywania przenosimy pelargonie w pojemnikach (donicach czy skrzynkach), w których rosły na balkonie. Miejscem zimowania może być pomieszczenie widne i chłodne, ale koniecznie z dostępem do dziennego światła (musi mieć okno).

Dla właścicieli domów takim pomieszczeniem może być np. budynek gospodarczy, weranda, nieogrzewany ogród zimowy, garaż z oknem albo chłodny pokój, który zimą nie jest ogrzewany.

Dla osób mieszkających w bloku najlepszym miejscem zimowania pelargonii jest nieogrzewana klatka schodowa.

Zimowanie pelargonii - temperatura

Najlepiej, gdy temperatura w tym pomieszczeniu wynosi 5-10 st. C. Gdy jest cieplej, pelargonie zamiast przejść zimowy spoczynek, będą nadal intensywnie rosnąć, a to osłabia rośliny i sprawia, że staja się blade, wiotkie, wybiegnięto i słabe. Temperatura w pomieszczeniu, w którym pelargonie przechowujemy, może też być nieco niższa niż 5 st. C, ale nie może spadać poniżej 0 st. C, ponieważ pelargonie mogą wtedy przemarznąć.

Jak często podlewać pelargonie zimą?

Podczas zimowego przechowywania pelargonie podlewamy bardzo rzadko, pilnując tylko, by ziemia w doniczce nie wyschła całkowicie. Wystarczy, gdy nawadniać będziemy co około trzy tygodnie (choć zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu). Na czas zimowania zaprzestajemy całkowicie nawożenia.

Mocniej podlewać zaczynamy mniej więcej pod koniec stycznia, a w marcu można uszczknąć wierzchołki pędów, aby roślina lepiej się rozkrzewiła (możemy ścięte wierzchołki wykorzystać jako sadzonki do wyprowadzenia nowych roślin). W tym okresie możemy też wznowić nawożenie.

Przechowywanie pelargonii na sucho

Pelargonie możesz przezimować w kartonie lub papierowej torbie, to tzw. zimowanie pelargonii na sucho. Rośliny nie mają dostępu światła i są bez doniczek. To stwarza całkiem nowe możliwości, gdyż dzięki tej metodzie można wykorzystać ciemną piwnicę czy słabo ogrzewany garaż bez okna.

Przechowując pelargonie na sucho, kwiaty muszą przebywać w chłodzie – optymalna temperatura to 5-10 st. C. Zaoszczędzisz też miejsce, w jednym kartonie można umieścić kilka roślin.

Ta metoda nie zwalnia z podlewania. Wystarczy podlać pelargonie 2-3 razy, wystarczy, że włożysz korzenie do wody na ok. 30 minut.

Na zewnątrz wystawiamy pelargonie dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (w praktyce po 15. maja).

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE