Jak przechować pelargonie do wiosny? Przechowywanie pelargonii na sucho

2023-11-18 12:49

Pelargonii wcale nie trzeba kupować co roku. Odpowiednio przezimowane posłużą ci przez kolejne sezony. Kiedy noce robią się zimne, a temperatura niebezpiecznie zbliża się do 0, trzeba je jednak zabrać z balkonu lub tarasu. Dowiedz się, jak przezimować pelargonie w domu, jak przechować pelargonie do wiosny.

Spis treści

  1. Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?
  2. Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu
  3. Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna
  4. Zimowanie pelargonii - temperatura
  5. Jak często podlewać pelargonie zimą?
  6. Przechowywanie pelargonii na sucho
Zabezpieczenie roślin w ogrodzie na zimę

Gdy jesień jest ciepła i pogodna, pelargonie mogą nadal pięknie kwitnąć, i obok jesiennych kwiatów dekorować balkon czy taras. Musimy jednak pamiętać o tym, że pelargonie nie znoszą zimna i mrozu.

Temperatura niższa niż 5 st. Celsjusza powoduje zahamowanie ich wzrostu. a mróz je po prostu zabija. Jeśli więc chcemy cieszyć się pelargoniami także w przyszłym roku, musimy je przed nadejściem przymrozków przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?

Gdy nocą na dworze temperatura zaczyna spadać poniżej 0 st. Celsjusza, trzeba pelargonie zabrać z balkonu czy tarasu. Lepiej nie czekać do pierwszych przymrozków. Zazwyczaj przenoszenie roślin przypada na przełom października i listopada (choć nie jest to termin „sztywny”, bo wszystko zależy od panujących danego roku warunków atmosferycznych).

Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu

Konieczne obejrzyjmy każdą z roślin, ponieważ nie każda pelargonia nadaje się na przechowanie. Wybierzmy tylko egzemplarze zdrowe, silne i nieporażone przez choroby i szkodniki – tylko takie mają szansę na przetrzymanie do kolejnego sezonu w dobrej kondycji, która zagwarantuje prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie. Rośliny chore albo takie, na których widoczne są ślady żerowania szkodników, choć z bólem serca, musimy wyrzucić.

Przed przeniesieniem przytnijmy pędy pelargonii do 15-20 cm długości i usuńmy wszystkie pożółkłe i zaschnięte liście oraz przekwitłe kwiatostany. Zdarza się, że przenoszone okazy jeszcze pięknie kwitną, wtedy przyciąć można nieco później, już w miejscu przechowywania, po zaschnięciu kwiatostanów.

Przeczytaj też: Pielęgnacja pelargonii. Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna

Do miejsca zimowego przechowywania przenosimy pelargonie w pojemnikach (donicach czy skrzynkach), w których rosły na balkonie. Miejscem zimowania może być pomieszczenie widne i chłodne, ale koniecznie z dostępem do dziennego światła (musi mieć okno).

Dla właścicieli domów takim pomieszczeniem może być np. budynek gospodarczy, weranda, nieogrzewany ogród zimowy, garaż z oknem albo chłodny pokój, który zimą nie jest ogrzewany.

Dla osób mieszkających w bloku najlepszym miejscem zimowania pelargonii jest nieogrzewana klatka schodowa.

Zimowanie pelargonii - temperatura

Najlepiej, gdy temperatura w tym pomieszczeniu wynosi 5-10 st. C. Gdy jest cieplej, pelargonie zamiast przejść zimowy spoczynek, będą nadal intensywnie rosnąć, a to osłabia rośliny i sprawia, że staja się blade, wiotkie, wybiegnięto i słabe. Temperatura w pomieszczeniu, w którym pelargonie przechowujemy, może też być nieco niższa niż 5 st. C, ale nie może spadać poniżej 0 st. C, ponieważ pelargonie mogą wtedy przemarznąć.

Jak często podlewać pelargonie zimą?

Podczas zimowego przechowywania pelargonie podlewamy bardzo rzadko, pilnując tylko, by ziemia w doniczce nie wyschła całkowicie. Wystarczy, gdy nawadniać będziemy co około trzy tygodnie (choć zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu). Na czas zimowania zaprzestajemy całkowicie nawożenia.

Mocniej podlewać zaczynamy mniej więcej pod koniec stycznia, a w marcu można uszczknąć wierzchołki pędów, aby roślina lepiej się rozkrzewiła (możemy ścięte wierzchołki wykorzystać jako sadzonki do wyprowadzenia nowych roślin). W tym okresie możemy też wznowić nawożenie.

Przechowywanie pelargonii na sucho

Pelargonie możesz przezimować w kartonie lub papierowej torbie, to tzw. zimowanie pelargonii na sucho. Rośliny nie mają dostępu światła i są bez doniczek. To stwarza całkiem nowe możliwości, gdyż dzięki tej metodzie można wykorzystać ciemną piwnicę czy słabo ogrzewany garaż bez okna.

Przechowując pelargonie na sucho, kwiaty muszą przebywać w chłodzie – optymalna temperatura to 5-10 st. C. Zaoszczędzisz też miejsce, w jednym kartonie można umieścić kilka roślin.

Ta metoda nie zwalnia z podlewania. Wystarczy podlać pelargonie 2-3 razy, wystarczy, że włożysz korzenie do wody na ok. 30 minut.

Na zewnątrz wystawiamy pelargonie dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (w praktyce po 15. maja).

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną