Pielęgnacja pelargonii. Jak dbać o kwiaty na balkonie?

2024-05-08 13:17

Jak sprawić, żeby pelargonie uprawiane na balkonach i tarasach wyglądały atrakcyjnie? Oto kilka prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji pelargonii. Zastosowanie się do nich sprawi, że pelargonie będą bujnie kwitły od wiosny do jesieni.

Spis treści

  1. Podlewanie pelargonii
  2. Nawożenie pelargonii
  3. Usuwanie przekwitłych kwiatów
  4. Kiedy i jak sadzić pelargonie na balkonie i tarasie
  5. Stanowisko dla pelargonii

Letnie ogrody i balkony bez obficie kwitnących, kolorowych pelargonii sprawiają wrażenie niekompletnych. Nie tylko na wsiach, ale również w miastach pelargonie są integralną częścią letniego krajobrazu i dodają uroku otoczeniu. Te łatwe w pielęgnacji rośliny nie potrzebują zbyt wiele, aby obficie i pięknie kwitnąć: wystarczy odpowiednie miejsce, dostateczna ilość wody i odżywki oraz dopasowana osłonka lub doniczka. Pelargonie są idealne dla osób, które nie mają ręki do kwiatów lub brakuje im czasu na ich pielęgnację.

>> Przeczytaj też: Kwiaty na balkon: zobacz balkonowe kwiaty HITY. Najlepsze kwiaty balkonowe - pelargonie czy surfinia?

Podlewanie pelargonii

Gdy temperatury zaczynają wzrastać, a pelargonie rozrastać się i kwitnąć, zwiększa się ich zapotrzebowanie na wodę. Nie przeszkadzają im utrzymujące się fale upałów, o ile rośliny są regularnie i wystarczająco podlewane. Nie należy dopuszczać do przesuszania się ziemi, ale przelewanie również nie jest wskazane. W pojemniku, w którym sadzimy pelargonie zawsze powinien być otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody, aby zapobiec gniciu korzeni. Najlepiej podlewać pealrgonie powoli i w małych ilościach, a w szczególnie upalne dni nawet rano i wieczorem. Ułatwić nawadnianie pelargonii mogą specjalne systemy nawadniające zakupione w sklepach ogrodniczych lub wykonane samodzielnie (np. z plastikowych butelek na wodę).

Wskazówka dotycząca odpowiedniej ilości wody do podlewania: dziesięć procent objętości doniczki na podlewanie odpowiada średnio pół litrowi na roślinę w doniczce 20-centymetrowej.

Nawożenie pelargonii

Pelargonie mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zastosowanie specjalnego nawozu dla pelargonii o spowolnionym uwalnianiu nawozu zapewni dopływ substancji odżywczych na odpowiednim poziomie. Na opakowaniu znajdziecie informację, jak je stosować. Opcjonalnie można raz w tygodniu podlać je wodą z dodatkiem standardowego nawozu do pelargonii.

Oznaką niedoboru składników odżywczych u pelargonii są pożółkłe liście i ustanie kwitnienia. Od września można ograniczyć nawożenie, a podczas zimowania całkowicie z niego zrezygnować.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i pożółkłych liści sprzyja nie tylko utrzymaniu efektownego wyglądu roślin. W ten sposób pelargonie są stymulowane do wytwarzania nowych kwiatów. Obrywanie jest szczególnie ważne w przypadku odmian półpełnych i podwójnych.

Jak to zrobić? Należy chwycić pęd kwiatu nad węzłem i energicznie go oderwać.

Samoczyszczące pelargonie, występujące głównie wśród odmian zwisających, same zrzucają przekwitłe kwiaty i natychmiast wytwarzają nowe pąki.

>> Przeczytaj też: Rośliny w pojemnikach na balkon i taras

Kiedy i jak sadzić pelargonie na balkonie i tarasie

Gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 10°C, a w nocy nie występują przymrozki, jest to idealny czas na sadzenie pelargonii na zewnątrz. Bez obaw można sadzić je w połowie maja, po tzw. zimnej Zośce.

Pelargonie potrzebują dużo miejsca, aby mogły ładnie rosnąć. Jeśli zostaną posadzone zbyt blisko innych roślin lub doniczka jest zbyt mała, nie osiągną pełnego kwitnienia. Optymalnie skrzynki balkonowe lub pojemniki powinny mieć minimalną głębokość 18 cm, a rośliny powinny być rozmieszczone w co najmniej 20-centymetrowych odstępach od siebie.

Stanowisko dla pelargonii

Pelargonie pochodzą z regionu Kapsztadu w RPA i to sprawia, że najlepiej czują się w ciepłych miejscach, w pełni lub częściowo nasłonecznionych. Nawet bezpośrednie słońce w środku dnia w miesiącach letnich nie stanowi dla nich problemu. Im więcej zażywają kąpieli słonecznych, tym piękniej kwitną. Półpełne i podwójne odmiany pelargonii i odmiany o obfitych kwiatostanach nie tolerują zbytnio deszczu, dlatego warto je posadzić w osłoniętych miejscach. Natomiast odmiany o pojedynczych kwiatach nie są wrażliwe na deszcz.