Hipeastrum. Amarylis kwiat pełen wdzięku

2007-05-24 2:00
Amarylis
Autor: Mariusz Bykowski

Otaczaj się w mieszkaniu roślinami. Są piękną dekoracją wnętrz. Jednym z bardzo dekoracyjnych kwiatów jest zwartnica, potocznie nazywana amarylisem.

Hipeastrum (amarylis) ma szablowate liście, wyrastające wprost z cebuli i oryginalne kwiaty - wielobarwne lub jednokolorowe: białe, czerwone, różowe, fioletowe. Na każdej łodydze może pojawić się kilka kwiatów lub jeden masywny i duży. Najsilniejsze okazy zwartnicy mogą zakwitnąć nawet dwa razy do roku: zimą i wczesną wiosną.

Hipeastrum potrzebuje dużo światła, więc dobrze czuje się w południowych oknach. Kiedy zakwitnie - najlepiej czuje się w temperaturze około 16-17oC. Kwiaty mają wówczas intensywniejsze barwy i dłużej żyją.

Roślinę podlewamy umiarkowanie, tylko w okresie kwitnienia obficiej, aby ziemia była stale wilgotna. Nie zraszamy jej. Gdy kwitnie możemy ją zasilać nawozem do roślin doniczkowych. Zwartnica jest rośliną wieloletnią. Kiedy przekwitnie, odcinamy jej łodygę tuż nad cebulą. Aby za rok zakwitła ponownie, cebulę nadal zasilamy i podlewamy. Wraz z nastaniem jesieni robimy to rzadziej.

Amarylis
Autor: Konrad Kalbarczyk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE