Grill na balkon. Czy można grillować na balkonie? Jaki grill na balkon wybrać?

2023-04-27 17:05

Wspólne grillowanie to oznaka ciepłych miesięcy, na które zawsze czeka się z utęsknieniem. A jak wybrać najlepszy grill na balkon? I czy grillowanie na balkonie jest bezpieczne, a przede wszystkim zgodne z prawem? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Grill na balkon
Autor: serwis prasowy marki Villeroy & Boch

Spis treści

  1. Grill na balkonie - czy można grillować na balkonie w bloku?
  2. Jaki grill na balkon wybrać?
  3. Grill bezdymny na balkon
  4. Bezpieczne grillowanie na balkonie
  5. Rodzaje grilla: węglowy, elektryczny, gazowy - GALERIA ZDJĘĆ
  6. Sposoby na piękny balkon: GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli marzy Ci się grillowanie na balkonie, musisz wziąć pod uwagę nie tylko kwestie bezpieczeństwa, lecz także komfort sąsiadów. Dużo łatwiej oczywiście grillować na balkonie w domu wolnostojącym. W przypadku bloków, zanim zaopatrzysz się w grill na balkon, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Grill na balkonie - czy można grillować na balkonie w bloku?

Na początek dobra wiadomość: ogólnie prawo nie zabrania grillowania na balkonie. Ale może się okazać, że zapisy na ten temat znajdują się w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej. Warto więc się z nim zapoznać, zanim wystawimy grill na balkon, by uniknąć potencjalnych kłopotów. W skrajnych przypadkach wspólnota mogłaby wręcz… zlicytować lokal!

Zobacz też: Grill węglowy, elektryczny czy gazowy - który wybrać? >>>

Jeśli w regulaminie nie ma żadnych restrykcji związanych z grillowaniem, należy jedynie pamiętać o sąsiadach. Po pierwsze, mogą być niezadowoleni z unoszących się zapachów oraz głośnych rozmów (np. kiedy grillujemy w większym gronie). Po drugie, gdy zauważą, że stwarzamy zagrożenie pożarowe, mogą wezwać straż pożarną lub policję – a wtedy grozi nam mandat, kara grzywny czy nawet areszt. Lepiej więc nie ryzykować i tak zaplanować grillowanie na balkonie, by uniknąć ewentualnych kłopotów. Ponadto: nie zepsuć relacji z sąsiadami.

Jaki grill na balkon wybrać?

Przede wszystkim na balkonie nie sprawdzi się tradycyjny grill węglowy. Podczas grillowania na nim unosi się sporo zapachów, ponadto żar z grilla może być porwany przez wiatr i stworzyć zagrożenie pożarowe (a wtedy: policja, straż pożarna, kłopoty…). O wiele lepszy i bezpieczniejszy będzie więc grill elektryczny na balkon.

Jakie zalety ma taki grill na balkon? Przede wszystkim można na nim grillować także w kuchni – czyli przez cały rok. Do wyboru mamy grill elektryczny wolnostojący lub stołowy. Ten drugi polecamy właścicielom małych balkonów (i małych kuchni). W przeciwieństwie do grilla węglowego model elektryczny emituje znacznie mniej zapachów. Ponadto nie powstaje zagrożenie związane z żarem. Jeśli do grillowania użyjemy mało tłuszczu, zyskamy zdrowe i dość lekkie przysmaki.

Nie przegap: Balkon i ogród - aranżacje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Elektryczny grill na balkon daje też więcej możliwości niż węglowy, gdy weźmiemy pod uwagę rodzaje płyt. Najważniejsze, by były pokryte powłokami nieprzywierającymi (mniej przypaleń i łatwiejsze czyszczenie). Przyda się też regulacja temperatury, a także specjalny wyjmowany pojemnik, do którego spływa nadmiar tłuszczu. Wielofunkcyjne grille elektryczne pozwalają na przygotowanie wielu ciekawych dań: od raclette przez naleśniki aż po gofry.

Grill bezdymny na balkon

Ciekawą innowację stanowi grill bezdymny. Jak wskazuje sama nazwa, emituje znacznie mniej dymu niż tradycyjny (nawet o 95%). W urządzeniach z wyższej półki dym jest wręcz niezauważalny. Jak to możliwe? Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji grilla – brykiet (albo żel) umieszcza się bowiem w środku i jest szczelnie zamknięty. Dzięki temu można np. regulować temperaturę grillowania.

Taki bezdymny grill na balkon to ciekawa alternatywa dla grilla elektrycznego, ale ponieważ nie jest to jeszcze popularne urządzenie, warto wcześniej uważnie wczytać się w opinie osób, które kupiły dany model.

Bezpieczne grillowanie na balkonie

Bez względu na to, jaki grill balkonowy wybierzemy, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem:

  1. Unikamy wietrznej pogody: zwłaszcza jeśli korzystamy z grilla węglowego. Wiatr nie tylko podrywa żar (zagrożenie pożarem), lecz także… szybciej zanosi zapachy do naszych sąsiadów.
  2. Dbamy o porządek na balkonie: mały balkon trzeba skrupulatnie uprzątnąć, na dużym zaś – odsunąć wszystkie meble i akcesoria na bezpieczną odległość od grilla.
  3. Bronimy się przed pożarem: usuwamy z otoczenia materiały łatwopalne. Nie zaszkodzi też mieć w pobliżu piasku albo po prostu wiaderka z wodą do ugaszenia ewentualnego ognia. Pamiętajmy, że jeśli na grillu elektrycznym pojawi się nawet mały płomień, powinniśmy jak najszybciej zareagować!
  4. Uważamy na tłuszcz: to już mniej kwestia bezpieczeństwa, lecz bardziej estetyki. Tłuste plamy mogą być trudne do usunięcia z płytek balkonowych.

Rodzaje grilla: węglowy, elektryczny, gazowy - GALERIA ZDJĘĆ

Sposoby na piękny balkon: GALERIE ZDJĘĆ

Z grillem lub bez – balkon, nawet ten najmniejszy, powinien cieszyć oko. To doskonałe miejsce na relaks na świeżym powietrzu. Sprawdź, jak pięknie zaaranżować balkon!

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Która gwiazda mogłaby zostać Twoją przyjaciółką?

Pytanie 1 z 11
Co robisz w wolnym czasie?