Jakie kwiaty wiszace do domu? Wybieramy najładniejsze zwisające kwiaty do doniczek

2024-05-19 19:56

Rośliny doniczkowe o zwisających pędach doskonale nadają się do dekoracji wnętrz. Możemy z nich stworzyć zielone roślinne zasłony bądź parawany luźno puszczając ich długie pędy albo rozpinać je na specjalnych konstrukcjach. Poznaj ciekawe rośliny o zwisających pędach wykorzystywane do aranżacji wnętrz.

Spis treści

  1. Jak eksponować rośliny zwisające w domu?
  2. Ciekawe kwiaty wiszące do domowej uprawy
  3. Bluszcz pospolity
  4. Cissus rombolistny
  5. Epipremnum złociste
  6. Ceropegia Wooda
  7. Trzykrotka zwisła
  8. Patyczak - Rhipsalis
  9. Hoja różowa
  10. Filodendron pnący

Długie, przewieszające się, gęsto ulistnione pędy domowych roślin doniczkowych o zwisających pędach, tworzą modne, zielone, gęste zasłony, stając się wyjątkowym elementem dekoracyjnym mieszkania. Dodają wnętrzu nieco dziki, egzotyczny charakter. Jeśli do roślinnej aranżacji wykorzystamy wiele takich roślin, to możemy stworzyć miniaturową dżunglę w domu.

Jak eksponować rośliny zwisające w domu?

Większość kwiatów doniczkowych o zwisających pędach to pnącza. Możemy posadzić je w wiszących pojemnikach przymocowanych na przykład do sufitu albo ustawiać doniczki z nimi na wysokich meblach: szafach, komodach czy półkach. Zaletą takiej ekspozycji jest wykorzystanie miejsc, w których zazwyczaj kwiatów doniczkowych się nie spotyka. Innym, równie atrakcyjnym sposobem ekspozycji jest rozpięcie długich pędów tych roślin na specjalnych konstrukcjach: palikach, kratkach czy innego rodzaju podporach - będą wtedy wyglądały równie atrakcyjnie.Z domowych roślin doniczkowych o zwisających pędach możemy stworzyć wyjątkowe dekoracje. Pasują one do wnętrz urządzonych w różnych stylach - od tradycyjnych po nowoczesne.

Ciekawe kwiaty wiszące do domowej uprawy

Do ciekawych roślin zwisających dekorujących wnętrza należą: cissus (Cissus), ceropegia (Ceropegia woodii), trzykrotka zwisła (Tradescantia zebrina), patyczak (Rhipsalis), hoja (Hoya), bluszcz pospolity (Hedera), epipremnum (Epipremnum), filodendron pnący (Philodendron scandens).

Poznaj je bliżej...

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to wiecznie zielone, wieloletnie pnącze, które z równym powodzeniem będzie rosło w ogrodzie, jak i posadzone w doniczkach ustawionych na balkonie, tarasie czy we wnętrzach. Gęsto ulistnione pędy bluszczu płożą się albo wspinają czepiając się do podpór za pomocą korzonków przybyszowych. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych podpór, to jego pędy będą swobodnie zwisać z doniczki. Skórzaste liście bluszczu pospolitego są ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, pod spodem nieco jaśniejsze.

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny to doskonałe pnącze do uprawy w domu, którego długie, gęsto ulistnione pędy można rozpinać na kratkach lub drabinkach, prowadzić na kokosowym paliku albo pozwolić im swobodnie zwisać. Jego dekoracyjne, ciemnozielone liście złożone są z trzech mniejszych ząbkowanych listków. Starsze liście pokryte są od spodu delikatnymi brązowymi włoskami, a liście młode – włoskami białymi.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to pnącze, którego pędy przyrastają rocznie nawet o pół metra. Można prowadzić go na kokosowym paliku albo traktować jako roślinę zwisającą. Ma bardzo dekoracyjne liście: błyszczące, sercowate, zielone o żółtych bądź jasnozielonych smugach. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści, ale za to można epipremnum bardzo łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych.

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda to roślina o zwisającym pokroju, która charakteryzuje się oryginalnym wyglądem: jej cienkie, nitkowate pędy są rzadko ulistnione i zwisając tworzą delikatną zasłonkę. Wierzchnia strona liścia jest szarozielona, marmurkowa, z zielonym obrzeżeniem, a spód jest purpurowy lub jasnozielony.

Trzykrotka zwisła

Trzykrotka zwisła tworzy zwisające pędy, dorastające nawet do 1 m długości. Dekoracyjne liście są z wierzchu zielone bądź szarozielone i mają dwa szerokie srebrzyste pasy, a od spodu są bordowoczerwone.

Patyczak - Rhipsalis

Patyczak ma charakterystyczne nagie, wałeczkowate pędy, które miejscami pokryte są okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Pędy zwisają w dużych kiściach, młode wyrastają z wierzchołków pędów starszych.

Hoja różowa

Hoja różowa rośnie niezbyt szybko tworząc liczne, wijące się pędy pokryte mięsistymi, grubymi liśćmi o jajowatym kształcie osadzonych na krótkich i sztywnych ogonkach liściowych. Górna strona blaszek liściowych jest ciemnozielona, błyszcząca, czasami z delikatnym, jaśniejszym lub różowawym wzorkiem, a spodnia - jaśniejsza i matowa. Pędy hoi można prowadzić na przykład na kratkach albo pozostawić swobodnie zwieszające się, wtedy jednak trzeba mieć na względzie, że mocno ulistnione pędy są ciężkie i roślina może się przewracać (najlepiej hoję posadzić w stabilnej doniczce (np. ceramicznej).

Filodendron pnący

Filodendron pnący to pnącze, które można prowadzić na podporach albo jako roślinę zwisającą. Jego długie pędy rosną dość szybko (w ciągu roku od 30 cm do 100 cm), są cienkie i mają liczne korzenie powietrzne. Sercowate, błyszczące liście są dość rzadko rozmieszczone na pędach, mogą mieć różne odcienie zieleni.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia