Co przyciąga szerszenie? Sprawdź, jak uchronić się przed niebezpiecznymi intruzami w domu

2023-05-19 12:54

Spotkanie na swojej drodze szerszenia z reguły nie kończy się dobrze. Szerszenie są dużo bardziej agresywne niż osy i zdarza się, że żądlą bez powodu. Co przyciąga szerszenie do naszych domów? Jakie zapachy lubią, a za jakimi nie przepadają? Sprawdzamy!

szerszeń
Autor: getty images Szerszeń europejski

Szerszeń – jak go rozpoznać?

W Polsce najczęściej spotykanym gatunkiem są szerszenie europejskie, które mają 3.5 cm długości. Ich żądło jest większe niż pszczół i osiąga nawet 4 mm. Szerszenie europejskie mają żółto-czarny pancerzyk i podobnie jak osy wyraźnie zarysowaną „talię”.

W Polsce coraz częściej można spotkać inny, dużo groźniejszy gatunek szerszenia – azjatycki. Te owady mają nawet 6 cm długości (!) i wykazują się większą agresją w stosunku do ludzi i zwierząt niż ich europejscy kuzyni.

Szerszenie najczęściej tworzą gniazda w wysokich partiach drzew liściastych i dziuplach, choć zdarza się, że mogą zadomowić się na strychu lub na podbitce dachu.

Szerszenie lubią też stare, rozkładające się drewno, dlatego może się zdarzyć, że uwiją sobie gniazdo w naszym ogrodowym składziku drewna. Warto więc zachować ostrożność.

szerszeń
Autor: getty images Szerszeń europejski

Czy użądlenie szerszenia jest niebezpieczne?

Ukąszenie pojedynczego osobnika oprócz dużego bólu nie musi powodować poważnych komplikacji zdrowotnych, natomiast atak kilku szerszeni jednocześnie może nawet skończyć się śmiercią. Zwłaszcza, gdy owad użądli nas w szyję, usta lub nos – wtedy możemy mieć trudności z oddychaniem.

Na szerszenie powinny szczególnie uważać dzieci i alergicy – dla nich kontakt z 4-milimetrowym żądłem może mieć poważne konsekwencje.

Co przyciąga szerszenie?

Szerszenie nie lubią słodkości jak osy czy pszczoły, więc jedzone przez nas ciasto lub lody nie będą dla nich pod żadnym względem atrakcyjne.

Szerszenie uwielbiają za to owoce, zwłaszcza dojrzałe, soczyste okazy. Do ulubionych owoców szerszeni zaliczyć można jabłka, gruszki i winogrona.

Jeśli w ogrodzie mamy drzewa owocowe, należy ostrożnie podnosić owoce, które spadły na ziemię – mogą żerować na nich szerszenie i nie zawahają się ukąsić, kiedy wyczują, że możemy przeszkodzić w ich „uczcie”.

Szerszenie przyciąga również zapach żywicy drzew liściastych, głównie brzóz, jesionów, wierzb i bzów. Jeśli w ogrodzie lub przed domem mamy takie drzewa – warto być czujnym. Może się zdarzyć, że szerszenie uwiją sobie w ich koronie gniazdo.

Szerszenie przyciąga do naszych domów również światło. Często owady te wlatują do środka przez uchylone okno, wabione palącą się lampą lub lampionami na tarasie.

Kolejnym miejscem, które przyciąga szerszenie są zbiorniki wodne, a dokładnie beczki, fontanny i zbiorniki na deszczówkę. Szerszenie uwielbiają deszczówkę, dlatego jeśli zbieramy w ogrodzie wodę deszczową, bądźmy czujni, czy przypadkiem nie kręcą się wokół zbiornika latające szerszenie.

Jakie zapachy odstraszają szerszenie?

Pamiętajmy, by nigdy nie usuwać gniazd szerszeni samodzielnie. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie lub zadzwonić po strażaków. Samodzielna próba usunięcia gniazda szerszeni może skończyć się wizytą w szpitalu.

Istnieją jednak zapachy, które mogą zniechęcić szerszenie do wlatywania do domów i na naszą posesję. Do zapachów, których szerszenie nie są w stanie znieść, należą m.in.:

  • olejki goździkowe
  • ocet
  • olejek z drzewa herbacianego
  • świeżo palona kawa
  • olejek lawendowy
  • olejki cytrusowe i skórki cytrusów

Rośliny, które odstraszają szerszenie to z kolei: bratki, pelargonie, piołun i lawenda.

Źródło: onet.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE